Nauczyciele i uczniowie powiatu oleśnickiego na wizycie studyjnej w Toyocie

Nauczyciele i uczniowie  powiatu oleśnickiego na wizycie studyjnej w Toyocie

W środę 9 października br. nauczyciele  oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych powiatu oleśnickiego odwiedzili jeden z największych zakładów produkcyjnych na Dolnym Śląsku –Toyotę Motor Manufacturiung Poland Sp.zo.o. w Jelczu Laskowicach.

Celem wizyty, którą zorganizowała Anna Kocik doradca ds. kształcenia zawodowego, było poznanie specyfiki zakładu, technologii oraz norm produkcji, nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie  planowania , zarządzania,  a także poznanie warunków pracy w zakładzie.

Fabryka Toyoty w Jelczu-Laskowicach we wrześniu br. rozpoczęła produkcję najnowszej generacji silników benzynowych TNGA o pojemności 2,0 l z napędem hybrydowym . Napędy hybrydowe to istotny krok na drodze do pełnej elektromobilności,  który już teraz pomaga miastom redukować szkodliwe emisje i stanowi jedno z narzędzi do walki ze smogiem. Ta inwestycja to znakomity impuls rozwojowy, dzięki któremu najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii przyjaznych środowisku wzmacniają  polski i europejski rynek motoryzacyjny.

Nowoczesny dwulitrowy, czterocylindrowy silnik TNGA o pojemności 2,0 l współpracować może z elektryczną przekładnią hybrydową w napędach hybrydowych lub stanowić samodzielną jednostkę w napędach konwencjonalnych. W ramach inwestycji powstały w Jelczu całkowicie nowe linie produkcyjne, charakteryzujące się zautomatyzowaną produkcją, wyższą wydajnością i lepszą ergonomią pracy. To właśnie te najnowsze rozwiązania technologiczne oraz organizacyjne w Toyocie mogli zaobserwować nauczyciele oraz uczniowie podczas wizyty studyjnej.

Doświadczenia poznawcze zdobyte podczas odwiedzin w zakładzie pracy z pewnością  wzbogaciły warsztat pracy  każdego nauczyciela. Pedagodzy zgodnie twierdzili, że doświadczenia zdobyte podczas wizyty w Toyocie, oraz  rozmowy  z pracownikami    przyczynią się do podniesienia jakości procesu dydaktycznego w szkołach. Dla uczniów była to ciekawa, praktyczna lekcja z przedmiotów branży mechanicznej. Dla wielu z nich z pewnością będzie to przyszłe miejsce pracy.

 


strona główna