Książka miesiąca

MARZEC

Tytuł: Rozwój daje radość
Redakcja naukowa: Jacek Kielin
Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2009 r.

Przewodnik dla nauczycieli i specjalistów prowadzących terapię dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim. Autorzy opisują poziomy funkcjonowania takich dzieci i zasady pracy z nimi, przestawiają różne rodzaje zajęć, takie jak muzykoterapia, stymulacja polisensoryczna, stymulacja wzroku i słuchu czy chromoterapia, wskazują podstawowe zasady postępowania dla nauczycieli i rodziców w pracy z osobami niepełnosprawnymi ruchowo oraz propozycje dokumentacji dotyczącej dzieci wraz ze wzorami kart diagnostycznych.

LUTY

Autor: Günter Scheich
Tytuł: Pozytywne myślenie

Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2001.

Pozytywne myślenie szkodzi – ta prowokująca teza nie dotyczy oczywiście osób z natury radosnych, optymistycznie nastawionych do świata. Skierowana jest natomiast przeciwko tym „psychologicznym” szkołom, które starają się nam wmówić, że wystarczy pilnie pozytywnie myśleć, niemal automatycznie osiągniemy sukces, będziemy bogaci, zdrowi, szczęśliwi.
Ponieważ wśród klientów gabinetów psychoterapeutycznych pojawia się coraz więcej osób, które na skutek nadziei związanych z „pozytywnym myśleniem” zachorowały, psycholog kliniczny i psychoterapeuta dr Guenter Scheich, opierając się na swojej wiedzy naukowej i praktyce terapeutycznej, omawia teorie „pozytywnego myślenia”. Na przykładzie różnych przypadków wykazuje, dlaczego obietnice sukcesu i szczęścia – składane przez Murphyego, Carnegiego i Pealea – nie zawsze mogą być dotrzymane, a w wypadku osób pasywnych, lękliwych, depresyjnych czy nieśmiałych mogą doprowadzić wręcz do zaburzeń psychicznych.

(z okładki)

STYCZEŃ

Autor: Marek Hłasko

Tytuł: Piękni, dwudziestoletni

Warszawa: Wydawnictwo Da Capo,1994.

Czym są „Piękni dwudziestoletni” Marka Hłaski? Autobiografią? Powieścią, wykorzystującą motywy z życia autora? Wiele tu informacji dotyczących Marka Hłaski, ale nie sposób odróżnić prawdę od fikcji.

„Piękni dwudziestoletni” to jedna z najbardziej interesujących powieści Hłaski. Wydana po raz pierwszy w 1966 roku w Paryżu, w Polsce ukazała się dopiero w 1988 roku nakładem wydawnictwa Alfa. Wcześniej komunistyczna cenzura nie dopuściła jej do druku. Marka Hłaskę skazano w PRL-u na literacki niebyt.

„Piękni dwudziestoletni” to książka o samym Marku Hłasce oraz o ludziach, których młodość przypadła na lata 50. XX wieku. To powieść o PRL-u, braku wolności, cenzurze, izolacji Polaków od Zachodu czy niemożności wyjazdów z kraju poza żelazną kurtynę. Czytelnikom, którzy pamiętają tamte czasy, utwór Hłaski przypomni młodość. Dla tych, którzy urodzili się później, będzie kopalnią wiedzy. Co prawda, trudno stwierdzić, które z opisywanych zdarzeń rzeczywiście miało miejsce w życiu autora, jednak bez wątpienia maluje ON w niniejszej książce prawdziwy obraz rzeczywistości powojennej w Polsce.

GRUDZIEŃ

Autor: Krystyna Mirek

Tytuł: Tylko jeden wieczór

Warszawa: EDIPRESSE, cop. 2018.

Znana aktorka Amelia Błysk zbudowała życie doskonałe. Podziwiają ją tysiące kobiet. Ma wszystko. Urodę, sławę, przepiękne złote włosy, kochającego męża, dom i wspaniałe dzieci. W Internecie cieszy się ogromną popularnością. Zbudowała takie życie od zera. Wyszła z dna, by wspiąć się na sam szczyt.
Święta to dla niej piękny i ważny rodzinny czas, opowiada o tym w każdym wywiadzie. W tym roku wyjątkowo będzie mieć na kolacji wigilijnej nieplanowanych gości. Z powodu nagłej śmierci siostry musi przyjąć szwagra i jego córeczkę.
To tylko jeden wieczór – powtarza sobie. – Jakże prosta sprawa.
Ale to nieprawda. Amelia ma bowiem tylko jedną, ale za to wielką tajemnicę. W zwykłe dni łatwo ją ukrywa, nikt się nie domyśla, ale w święta może się to okazać nie lada wyzwaniem.
Czy życie zbudowane na kłamstwie może się udać? Jaką cenę płaci się za doskonały wizerunek? Czy warto jeszcze żyć naprawdę? A może lepiej tylko w sieci? Tam wszystko jest łatwiejsze.
Czy Amelia odważy się zaryzykować wszystko w imię czegoś tak ulotnego jak miłość?
Poruszająca, ciepła opowieść o świątecznej magii, najważniejszych pytaniach i nadziei. O tym, że nigdy nie jest za późno na nowy początek.

LISTOPAD 2023

Autor: Katarzyna Droga

Tytuł: Kobieta którą pokochał Marszałek

Kraków: Znak, 2018 r.

W 1901 roku dziewiętnastoletnia Ola Szczerbińska przyjeżdża z Suwałk do Warszawy. Marzy o zdobyciu wykształcenia i o wolnej Polsce. W czasach, kiedy uważano, że jedynym zadaniem kobiet jest dobrze wyjść za mąż i wychować dzieci, ona przemyca dynamit w gorsecie i rewolwery w fałdach spódnicy, organizuje siatkę wywiadowczyń i walczy z bronią w ręku.

Podczas prezentacji składu broni, wśród mauzerów i browningów poznaje Piłsudskiego, legendę podziemnej Polski, bohatera… oraz męża innej kobiety.

Mimo przeszkód stanie u jego boku, odważnie stawi czoła konwenansom epoki i wyzwaniom historii, a ta zawiedzie ją do Belwederu i uczyni pierwszą damą II RP.

Co takiego miała w sobie Ola, że Piłsudski obdarzył ją wielkim uczuciem i uczynił partnerką nie tylko w życiu, ale też w walce o wolność?

Dzieje tej niebanalnej pary to jedna z najpiękniejszych i najbardziej intrygujących historii miłości, determinacji i wielkiej odwagi. Historia, która pokazuje, że wielkość nie liczy się z konwenansami.

PAŹDZIERNIK 2023 R.

Autor: Claire Bullock
Tytuł: 100 pomysłów dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wspomaganie uczniów z autyzmem
Gdańsk: HARMONIA UNIVERSALIS, 2018 r.

Niniejsza książka ma na celu pomóc nauczycielom we wdrażaniu strategii, opartych na podejściu inkluzyjnym, które stworzą środowisko nauki zapewniające uczniom z autyzmem odpowiednie wsparcie. Opisano tu kluczowe obszary, w jakich mogą się pojawić bariery w nauczaniu, i ponad 100 pomysłów (w tym dodatkowych pomysłów, wskazówek i propozycji modyfikacji) na ich pokonanie w sposób rzeczowy, klarowny i łatwy do zrealizowania. Pomysły te mają ściśle aplikacyjny charakter, ponieważ autorka, jako doświadczony praktyk, odnosi się do realiów kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, podając przy tym odwołania do literatury przedmiotu oraz studiów przypadków. To poradnik dla każdego nauczyciela poszukującego w swojej pracy inspirujących i skutecznych rozwiązań.

(TEKST Z OKŁADKI)

WRZESIEŃ 2023 R.

Autor: Grzegorz Noras.

Tytuł: Zajęcia twórcze w szkole.

Łódź, 2020.

Poszukiwanie nowych sposobów nauczania zawsze było wyzwaniem dla nauczycieli. Każdy podświadomie czuje, że kilkugodzinne siedzenie w ławce i pisanie w zeszycie nie może być jedyną formą edukacji. Mamy do wyboru dwa wyjścia: systemową zmianę edukacji albo szukanie i wymyślanie konkretnych scenariuszy lekcji, które są odmianą w tradycyjnej metodzie „ławkowej”. Chyba nikt się nie łudzi, że w Polsce w najbliższym czasie nastąpi reforma edukacji, która przyjdzie z ministerstwa. Na świecie jest już inaczej: szkoły demokratyczne, szkoły waldorfowskie czy edukacja w Finlandii czy Danii. Pozostaje tylko drugie wyjście – poszukiwania tysięcy nauczycieli, którzy uwierzą, że są w stanie zmienić sposób nauczania własnego przedmiotu. Mamy bardzo wielu takich nauczycieli, ale niestety nie mają takiej siły, by zmienić całą edukację. ZAJĘCIA TWÓRCZE W SZKOLE to taka cegiełka do budowy fundamentów (raczej powinno być fundament do budowy nowoczesnego nauczania). Nie chciałbym być zarozumiały, ale po trzydziestu latach pracy z takimi scenariuszami, jakie są w tej książce, mogę ręczyć, że jest szansa na zmianę. Tu podaję czternaście scenariuszy i mam nadzieję, że wydam jeszcze dwie części.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy

SIERPIEŃ 2023 r.

Autor: Michał Rusinek

Tytuł: Nic zwyczajnego: o Wisławie Szymborskiej

Kraków: Wydawnictwo Znak, 2016.

Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie? Doprawdy nie było w tym nic zwyczajnego.  Ona – świeżo upieczona Noblistka. On – właśnie ukończył studia polonistyczne.

Miał jej pomagać przez trzy miesiące. Został dłużej.
Poetka i jej Pierwszy Sekretarz.

Tylko w tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, jakiej do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami. Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii.

Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą.


Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku. Z takim taktem, subtelnością       i wnikliwością mógł o Noblistce napisać tylko jeden Autor.

(z okładki)

LIPIEC 2023

Autor: Paulina Kuzawińska

Tytuł: Dama ze szmaragdami

Warszawa : Lira Wydawnictwo, 2020.

Zagadkowa śmierć niedoszłej panny młodej, tajemniczy obraz i zamożna rodzina Verinderów, która zdaje się coś ukrywać… Pewnej burzowej nocy w starej rodowej posiadłości niespodziewanie umiera młoda dziewczyna. Czy śmierć Claire ma jakiś związek z olejnym portretem, do którego pozowała? A może zadziałała legendarna klątwa związana z pięknym szmaragdowym naszyjnikiem, również uwiecznionym na obrazie? Młoda arystokratka Madeline Hyde próbuje odkryć przyczynę śmierci ukochanej przyjaciółki. Zagłębia się w gąszcz niebezpiecznych tajemnic, które zdają się coraz mocniej oplatać Dwór pod Cisami i jego mieszkańców.

To doskonałe połączenie sensacyjnej intrygi w stylu retro, subtelnego wątku romantycznego i zbrodni, która budzi starą rodzinną legendę.

CZERWIEC 2023

Autor:  Olga Ślepowrońska

Tytuł: Klimatyczni.

Lublin : Tekturka, 2020.

Nadszedł czas, abyśmy wszyscy zaczęli dbać o naszą planetę, nawet najmłodsi. Każdy z nas może dla Matki Ziemi zrobić wiele dobrego. Wystarczy chcieć.

Rozwiązania pojawią się same. A jeśli nie, warto skorzystać z książki „Klimatyczni” Olgi Ślepowrońskiej, która przedstawia historie siedmiorga młodych bohaterów z różnych części świata, których kreatywność pozwoliła naprawiać świat.

W domu Basi i Witka gaśnie światło. Nie ma prądu. Takie sytuacje się zdarzają, ale tym razem zadziały się w ich domu rzeczy niezwykłe – do wystraszonych dzieci przemówił żółw Tymoteusz, który okazał się skarbnicą wiedzy o ekologii i przyrodzie. Zaczął opowiadać niesamowite historie dzieci, które dzięki swojej pomysłowości i odwadze zmieniły świat. Siedmioro młodych ludzi zrobiło dla świata więcej niż niejeden dorosły, ale zanim zaczęły wpływać na losy całego świata, rozpoczęły od siebie i od działania na rzecz swoich lokalnych społeczności.

Tak było w przypadku 14-letniego Willama Kamkwamby, który zapewnił swojej wiosce prąd oraz dostęp do wody. 8-letnia Xochtil Guadalupe Cruz Lopez otrzymała od meksykańskiego uniwersytetu nagrodę przyznawaną kobietom za wybitne zasługi naukowe. Wangari Maathai nie mogła znieść widoku swojej ojczyzny, która stawała się coraz większą pustynią. Postanowiła ją ożywić, w efekcie jej inicjatywy zasadzono 30 milionów drzew! Opowiedziane słowem historie dzieci dopełniają urocze ilustracje Weroniki Żurowskiej. Chociaż bohaterowie pochodzą z różnych części globu, łączy ich empatia, życiowa mądrość i niebywała inteligencja.

MAJ 2023

Autor: Janet Skeslien Charles

Tytuł: Bibliotekarka z Paryża

Warszawa: Mando, 2021 r.

Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej.

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie.

Odile dostaje wymarzoną pracę w Amerykańskiej Bibliotece w Paryżu. Jej rodzice nie są zachwyceni. Woleliby, aby dziewczyna skupiła się na poszukiwaniu męża. Tym bardziej że pojawia się odpowiedni kandydat… Wkrótce jednak wybucha      II wojna światowa, nad miastem przelatują samoloty wroga, a tłoczne do tej pory ulice pustoszeją. Dziewczyna obawia się, że może stracić bliskich i ukochaną bibliotekę. Decyduje się zatem dołączyć do Ruchu Oporu z najlepszą bronią, jaką ma: z książkami. 

Lily jest nastolatką dorastającą w małym miasteczku w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. Jej zainteresowanie wzbudza intrygująca starsza kobieta, która zachowuje się zupełnie inaczej niż wszyscy. Smutne wydarzenia w życiu Lily sprawiają, że zaprzyjaźnia się ze swoją sąsiadką i odkrywa jej tajemniczą przeszłość.

Powieść oparta na prawdziwej historii paryskich bibliotekarzy, którzy ryzykowali życiem podczas II wojny światowej. Pokazuje, że odwagę można znaleźć nawet między regałami książek i za grubymi kotarami bibliotecznych okien. 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

KWIECIEŃ 2023

Autor: Marcin Pałasz

Tytuł: Opowieści z krainy potworów

Warszawa: Wydawnictwo Juka-91, 2016 r.

W „Opowieściach z Krainy Potworów” składamy wizytę gromadce przesympatycznych potworów, które mieszkają na skraju Mrocznego Lasu. Poznajcie Irka, Bartka, Bulbona oraz Alberta. W tej sielskiej krainie czas upływa głównie na pieczeniu bułeczek w ognisku i zajadaniu landrynek, a spokoju mieszkańców prawie nic nie zakłóca. Prawie… Bo jest jeszcze… szalona kaczka! Nosi sztuczną szczękę, spódniczkę baletnicy i wierzy, że prawdziwa z niej śpiewaczka operowa.

„Opowieści z Krainy Potworów” to debiut literacki Marcin Pałasza, uwielbianego przez dzieci autora takich książek jak: „Zwłokopolscy”, „Wakacje w wielkim mieście”, „Ko(s)miczna awantura”, „Ptaś  i Miaugosia”, „Licencja na zakochanie” czy niezwykle popularnej serii    o „Elfie”.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

MARZEC 2023

Autor: Phelps Stanlee , Austin Nancy
Tytuł: Kobieta asertywna
Poznań: REBIS, 2020.

Nowe, uaktualnione i wzbogacone wydanie jednego z najlepszych poradników dla kobiet!
Czy chcesz:
• umieć powiedzieć „nie” z pewnością siebie i spokojem,
• dokonywać właściwych wyborów,
• odważnie podejmować nowe wyzwania?
Dzięki „Kobiecie asertywnej” zdołasz zrobić znacznie więcej!
Praktyczne ćwiczenia, zaczerpnięte z życia przykłady i sprawdzone porady pozwolą ci lepiej wyrażać siebie w pracy, w relacjach z przyjaciółmi, dziećmi i partnerem. Autorki nie unikają tematów trudnych, jak przemoc domowa i molestowanie seksualne. Obalają stereotypy i mity („kobiety pracującej”, „superkobiety”) i pomagają kobietom poznawać siebie, tak by realizowały swój potencjał i czerpały radość z życia oraz związków z innymi.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

LUTY 2023

Autor:  Marcin Pieleszek

Tytuł: Bądź bezpieczny w cyfrowym świecie.

Gliwice : Wydawnictwo Helion, 2019 r.

Większość z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie dnia bez internetu. Dostęp  do informacji, kontakt ze znajomymi, zakupy w sieci, przelewy online, wirtualna edukacja… Nowy, wspaniały świat wszechobecnej technologii, która oferuje nieograniczone możliwości. Niestety, w świecie tym obecni są nie tylko ludzie prawi. Sieć, a wraz z nią my sami, coraz częściej pada ofiarą nieuczciwych członków cyfrowej społeczności. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba przestępstw dokonywanych w internecie. Pojawiają się programy, które paraliżują całe firmy, organizacje, instytucje itd., narażając je na bardzo dotkliwe straty. Zwykli ludzie tracą pieniądze jako ofiary wyłudzeń lub po prostu włamań na konta bankowe. Nasze cyfrowe bezpieczeństwo w znacznej mierze zależy od nas samych. To użytkownik technologii powinien uważać na swoje zachowania w wirtualnym świecie. Jest on przyjazny, pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad. O tym, jakie to zasady, Czytelnik dowie się z tej książki. Napisanej przez zawodowego informatyka przystępnym, zrozumiałym językiem. Przeznaczonej dla każdego, kto korzysta z internetu w pracy i poza nią – słuchając muzyki, rozmawiając ze znajomym na czacie, czy szukając przepisu            na ciasto. Poza wiedzą teoretyczną, poradnik wskazuje praktyczne narzędzia – zwykle darmowe – dzięki którym można szybko podnieść poziom swojego cyfrowego bezpieczeństwa. Przeznaczone są one dla powszechnie używanych systemów, takich jak Windows na komputerze i Android na urządzeniu mobilnym.

STYCZEŃ 2023

Autor: Shirley Reynolds, Monika Parkinson
Tytuł: Czy mam depresję i co mogę na to poradzić?
Poznań : Dom Wydawniczy REBIS, 2018 r.

Szukasz informacji o depresji napisanych w zrozumiałym języku?

Rozmowy o depresji nie przychodzą łatwo, zwłaszcza młodym ludziom. Warto więc, żebyś wiedział, że nie jesteś z tym problemem sam. Może cię to zaskoczy, ale szacuje się, że z różnymi formami przygnębienia i utrzymującego się pogorszenia nastroju boryka się około 10% nastolatków. Są jednak sprawdzone sposoby, z których możesz skorzystać, by poczuć się lepiej.

Niniejszy poradnik powstał z myślą o was, młodych ludziach, i został napisany tak, by w zajmujący i przystępny sposób odpowiedzieć na wasze pytania. Treść opiera się na aktualnych badaniach i najlepszych praktykach leczenia. W naszej książce znajdziesz:

Historie osób, z którymi możesz się utożsamić. Pomocne na co dzień, interaktywne ćwiczenia. Wskazówki, dokąd się zwrócić po dodatkowe wsparcie.

Jeśli czujesz się przygnębiony, nasza książka wprowadzi cię w podstawowe pojęcia związane z depresją i pomoże ci rozpocząć proces zdrowienia!

GRUDZIEŃ 2022

Autor: Renata Hryń-Kuśmierek

Tytuł: Rok polski. Zwyczaje i obrzędy

Poznań : Podsiedlik-Raniowski i S-ka, 1998.

ZWYCZAJE I OBRZĘDY. ROK POLSKI to święta i obrzędy przez cały rok – od wiosny do zimy. Jasełka, śmigus-dyngus, topienie, Marzanny, andrzejki i wiele innych niezwykle ciekawych zwyczajów.
Wszystkie opatrzone ponad 160 reprodukcjami, ilustracjami  i fotografiami.

Skąd wzięła się bożonarodzeniowa choinka, dlaczego zając znosi wielkanocne jajka, kiedy szukano kwiatu paproci? Żeby odpowiedzieć   na te pytania, trzeba sięgnąć daleko w przeszłość. Wyłania się z niej zaskakująco bogaty, częściowo już zapomniany świat polskich obyczajów. Jeszcze nie tak dawno rytm ludzkiego życia był zgodny  z rytmem natury.

Każda pora roku przynosiła następujące po sobie w niezmienionym porządku okresy pracy i odpoczynku, a kalendarz liturgiczny – święta kościelne. Prezentowana książka pomaga odkryć głęboki sens   i niezapomniany urok polskich zwyczajów dorocznych.

(TEKST Z OKŁADKI)

LISTOPAD 2022

Autor: Wacław Panek

Tytuł: Hymny polskie

Wołomin: Wydawnictwo Polskie w Wołominie, 2008.

Książka ta zawiera najważniejsze nasze pieśni hymniczne z tysiącletniej historii narodu: od pierwszego polskiego hymnu królewskiego dynastii Piastów „Gaude, mater Polonia” z XIII wieku, poprzez pierwszy hymn rycerski „Bogurodzica”  z XIV wieku, hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”, hymn narodowo-religijny „Boże, coś Polskę”, a także „Hymn do miłości ojczyzny”, „Warszawiankę”, „Chorał – Z dymem pożarów”, „Marsz, marsz Polonia” –   po „Rotę” i hymniczną pieśń Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada”.

Pieśni te stanowią podstawową formę wyrażania uczuć patriotycznych i w całej kulturze polskiej są najważniejszym gatunkiem artystycznym w budowaniu poczucia tożsamości narodowej. Szczególną rolę odegrały te pieśni w dwóch ostatnich stuleciach. kiedy zaborcy wymazali Polskę – jako państwo – z mapy Europy i starali się również zatrzeć w naszej świadomości poczucie polskości i odrębności kulturowej.

(opis z wydawnictwa)

PAŹDZIERNIK 2022

Autor: Anna Andrzejewska

Tytuł: (Nie)bezpieczny komputer: od euforii do uzależnień

Warszawa: Wydaw. Akademii Pedagogiki Specjalnej, 2008.

Autorka wyraża przekonanie, że ta publikacja wypełni lukę na rynku wydawniczym, związaną z brakiem poradników o zagrożeniach najnowszymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, zwłaszcza komputerami. Książka została przygotowana z myślą o tych wszystkich, którzy już korzystają z komputera lub zamierzają to zrobić. Jest przeznaczona dla nauczycieli, pedagogów, psychologów, ale przede wszystkim rodziców. Przydatna będzie także dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym, wykorzystującym w edukacji, pracy zawodowej, komunikowaniu się oraz rozrywce media interaktywne.

WRZESIEŃ 2022

AUTOR: ADAM MICKIEWICZ

TYTUŁ: BALLADY I ROMANSE

Zbiór ballad Adama Mickiewicza, wydany w 1822 w Wilnie jako część pierwszego tomu Poezyj. Uważany jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej oraz za manifest polskiego romantyzmu.

Ballady Mickiewicza są silnie osadzone w realiach historycznych i lokalnych. Miejsce akcji jest ściśle określone. W tę oswojoną rzeczywistość wkracza świat nadprzyrodzony, w codzienność ingerują siły nadprzyrodzone, a to, co znane, okazuje się niebezpieczne i tajemnicze. Ingerencje świata nadziemskiego mogą mieć charakter etyczny –  to, co nadprzyrodzone, ocenia czyny ludzkie i wprowadza ład moralny, wymusza odpowiedzialność za czyny i wymierza karę za popełnione..

Taka wizja rzeczywistości, według której w każdym momencie może dojść do przenikania się codzienności ze światem pozazmysłowym, miała charakter polemiczny wobec racjonalnych poglądów oświeceniowych. Szczególnie polemiczny charakter ma ballada Romantyczność, w której oświeceniowemu racjonalizmowi przeciwstawiony zostaje postulat wiary w poznanie pozaracjonalne i istnienie zjawisk niemożliwych do objęcia przez rozum.

Występujące w tomie opisy przyrody służą wprowadzeniu nastroju tajemniczości i grozy. Uzyskiwany jest on poprzez takie elementy pejzażu, jak: dzikość, cisza, szum wiatru, światło księżyca, cmentarz, stara cerkiew itp.

Sierpień 2022

Autor: Barbara Kosmowska

Tytuł: Buba: sezon ogórkowy

Łódź : Literatura, 2019.

Agnieszka – tytułowa jest optymistycznie nastawiona do życia, chciałaby też uszczęśliwić cały świat. Nie jest to jednak takie proste. Zapracowani rodzice Buby praktycznie nie poświęcają czasu nastolatce, zaspokajając jedynie jej potrzeby materialne. Atmosfera w domu też nie jest najlepsza, bo rodzice ciągle się kłócą. Buba za to może liczyć na dziadka. On znajdzie dla niej zawsze czas, zagra z nią w karty (w ulubionego ogóra). Później na drodze Buby pojawia się Miłosz…

W drugiej części powieści w życiu Buby nastaje prawdziwy sezon ogórkowy. Miłosz zaczął pokazywać się z nową dziewczyną w zabawnym berecie,  co Bubę nie nastraja optymistycznie. Zawodzi także dziadek. Pochłonął go wirtualny świat, bez przerwy siedzi na czacie… Buba nie ma z kim porozmawiać. Rodzice jak zwykle zajęci pracą, siostra w kolejnej ciąży…    

W „Sezonie ogórkowym” pojawiają się też nowi bohaterowie: Sierota (który wcale sierotą nie jest), pan Protek, pan Klemens. Jak Buba poradzi sobie   z nowymi problemami? Czy dziadek wróci z wirtualnego świata na ziemię? Czy bohaterka przeżyje nową miłość?

Powieść dobrze i lekko się czyta. Autorka serii o Bubie, Barbara Kosmowska, porusza problemy bliskie wszystkim nastolatkom.

Lipiec 2022

Autor: Paweł Beręsewicz

Tytuł: Warszawa: Spacery z Ciumkami

Kraków: Wydawnictwo Skrzat, 2020 r.

Warszawa: Spacery z Ciumkami” z serii Skrzat poznaje świat to znakomity przewodnik dla całej rodziny opracowany w formie jedenastu spacerów. Dzięki niemu każdy może poznać niezwykłe miejsca, najwybitniejsze postacie, wydarzenia historyczne oraz ciekawostki związane ze stołecznym miastem. Zwiedzanie umilą warszawskie legendy oraz przesympatyczne towarzystwo rodziny Ciumków.

Informacje na temat historii, zabytków i atrakcji stolicy stanowią wartościowe źródło wiedzy dla dorosłych i uczniów oraz świetną pomoc dydaktyczną dla nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach tzw. ścieżki regionalnej.

Z przewodnikiem „Warszawa: Spacery z Ciumkami” łatwo można zaplanować wspaniałą wycieczkę po Warszawie.

Paweł Beręsewicz (ur. 1970) – warszawiak z dziada pradziada. Autor opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci, a także tłumacz i leksykograf. Napisał między innymi: „Lalki Dorotki”, „Co tam u Ciumków?” (nagroda Guliwer w krainie Olbrzymów 2005 r.), „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” (wyróżnienie w konkursie Nagroda Literacka im. K. Makuszyńskiego 2006 r.), „Ciumkowe historie, w tym jedna smutna” (nagroda Literacka im. K. Makuszyńskiego 2008 r.), „Pan Mamutko i zwierzęta” (wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2006).

[Skrzat, 2009]

Czerwiec 2022

Autorzy: Wyckoff Jerry L., Unell Barbara C.

Tytuł: Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice

Warszawa : Muza, 2021 r.

Wasze dziecko marudzi, ma napady złości albo nie chce jeść? Każda Wasza prośba kończy się awanturą? Nie jesteście sami! Tysiące rodziców też przez to przechodziło. Barbara C. Unell oraz Jerry L. Wyckoff przygotowali praktyczne rozwiązania ponad 100 najczęstszych problemów związanych z wychowaniem dzieci.

„Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice” pokazuje, jak budować empatyczne relacje, okazywać dzieciom wsparcie i zapewnić niezbędną ochronę; i jak jednocześnie radzić sobie z napadami złości. Co robić w sytuacjach konfliktowych oraz jak zapobiegać przyszłym problemom.

Edukatorka Barbara C. Unell oraz doktor psychologii Jerry L. Wyckoff przygotowali kompleksowy przewodnik dla każdego obecnego oraz przyszłego rodzica. „Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice” podzielone jest na sześć spójnych rozdziałów. Wśród nich znajdziemy poparte badaniami naukowymi oraz doświadczeniem (i podane w przystępnej formie) teorie psychologiczne oraz praktyczne porady sklasyfikowane według rodzaju niepożądanego zachowania: zazdrości, problemów z jedzeniem, problemów z kąpielą czy korzystaniem z toalety, konfliktów pomiędzy rodzeństwem, nadużywania słowa „nie”, niechęci do dzielenia oraz wielu, wielu innych. Dzięki takiej formule po książkę można sięgnąć w dowolnej chwili, szukając rozwiązania konkretnego problemu.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Maj 2022

Autor: Jolanta Jaworska-Jarmuszewicz

Tytuł: Szybkie czytanie : poradnik z ćwiczeniami

Warszawa: Samo Sedno, 2015.

Wydaje ci się, że wolne i staranne czytanie gwarantuje lepsze rozumienie tekstu? Nic bardziej mylnego! Szybkie czytanie pozwala na osiągnięcie wyższego stopnia rozumienia tekstu, ponieważ mózg potrafi łatwo przystosować się do zwiększonego tempa czytania.

Poradnik łączy teorię z zestawem ponad 90 różnorodnych ćwiczeń, dzięki którym sprawnie opanujesz umiejętność szybkiego czytania ze zrozumieniem. Dowiesz się, na czym polega proces czytania, uświadomisz sobie, jakie błędy najczęściej popełniasz, oraz przekonasz się, że szybkie czytanie ułatwia selekcję informacji, pozytywnie wpływa na proces uczenia się, a także poprawia pamięć i koncentrację. Ćwicz codziennie i zwiększ szybkość czytania ze 150 do nawet 2000 słów na minutę!

Dzięki poradnikowi:
– za pomocą sprawdzianów zweryfikujesz swoją szybkość czytania i stopień rozumienia tekstu
– opanujesz techniki czytania, które pozwolą skuteczniej wyszukiwać najważniejsze informacje   w tekście
– dowiesz się, jak kontrolować pracę oczu i poszerzać pole widzenia
– pozbędziesz się nawyków spowalniających tempo czytania, takich jak: subwokalizacja, regresja czy progresja
– nauczysz się czytać ze wskaźnikiem (m.in. techniką slalomową, przebiegiem odwróconym  i wyspami) oraz z wykorzystaniem metronomu
– odkryjesz sposoby na właściwe czytanie tekstów z ekranu komputera

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Kwiecień 2022

Autorzy: Socha Piotr , Grajkowski Wojciech
Tytuł: Drzewa
Warszawa: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2018 r.

Album pełen wielkoformatowych ilustracji, z którego dowiecie się wszystkiego o drzewach.

Co jest drzewem, a co nie? Do czego służą liście, a do czego korzenie? Kto zjada drzewa, kto na nich mieszka, kto przenosi ich nasiona? Jak wysokie jest najwyższe, jak grube jest najgrubsze i jak stare jest najstarsze drzewo? Co można zrobić z drewna?

W nowej książce twórców bestsellerowych „Pszczół” znajdziecie odpowiedzi na wszystkie te pytania – i na wiele innych.

Odwiedź niezwykły świat drzew. Spotkaj entów, Adama i Ewę, Robin Hooda i Buddę. Przyjrzyj się pracy drwala.  Poznaj drzewo życia, drzewo ludojada i święty figowiec. Zajrzyj do lasu. Zapuść się w puszczę.

Na książkę składają się ponad 34 wielkoformatowe tablice, z których każda jest misternie skomponowaną planszą.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Marzec 2022

Autor: Tomasz Broda

Tytuł: Bookface: księga twarzy pisarzy

Wrocław: Wydawnictwo Format, 2020.

Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby Dante miał profil w mediach społecznościowych? I nie tylko on – także Boccaccio, Emily Dickinson, Agatha Christie, Franz Kafka czy Allen Ginsberg. No i nasi nobliści – Szymborska, Tokarczuk (ups, autorka Biegunów akurat ma swój profil), Sienkiewicz?!
Bookface. Księga twarzy pisarzy Tomasza Brody jest spełnieniem fantazji o pisarskim, całkowicie współczesnym dialogu – wyobraźmy sobie, że największe sławy literatury publikują posty: zwierzają się z problemów, udzielają porad kolegom po fachu, licytują się o to, czyja wielkość jest większa. Na Bookface pisarze mogą wszystko – odsłaniać słabości, świntuszyć, prowokować. I pozwolić sobie na złośliwość. Może w tym gronie znajdzie się nawet niejeden hejter czy hejterka, choć lepiej trzymać się wersji, że literatura łagodzi obyczaje! Forma wpisów jest skrótowa, jak to w mediach społecznościowych. Ale dzieje się tu sporo – Dante zaprasza na ekstremalną jazdę po piekielnych kręgach, markiz de Sade proponuje ranking największych perwersji w historii literatury, Dickens uprawia lewactwo przy aplauzie Żiżka, a Dostojewski jęczy, że nie chce dłużej być ponurakiem.
Są i pisarki – Agatha Christie szuka sposobu na zbrodnię doskonałą. Literatura miesza się tu z życiem, życie przeplata z literaturą. I nic się nie marnuje – na Bookface widać jasno, że egotyzm, nerwice, depresja są dla pisarstwa najlepszym paliwem. Taka jest specyfika mediów społecznościowych, które są przecież ekstraktem problemów starych jak świat – rywalizacja, gorycz porażki, apetyt na zaszczyty („Ile można czekać na tego cholernego Nobla?” – wścieka się na Bookface Phillip Roth) dokuczały pisarzom od zawsze. No i towarzyszyła im intensywność doznań, bez której nie byłoby dobrej literatury.


Luty 2022

Autor: Lucia Pelamatti

Tytuł: Pozytywne myślenie odmładza: inteligencja, niezależność i uczenie się

Kraków: Wydawnictwo OO. Franciszkanów „Bratni Zew”, 2009.

Tytuł Pozytywne myślenie odmładza, nie odnosi się do obmyślania sposobów komplikowania życia za pomocą dziwnych, zawiłych czy zniekształconych wizji, ale dotyczy zdolności pozytywnego myślenia i przeżywania z dużą prostotą i naturalnością tego wszystkiego, co życie nam przynosi.
Zaleca się ciągłe trenowanie umysłu, ćwiczenie pamięci, „rozmyślanie”    z wykorzystywaniem tych zdolności umysłowych, które zdobyliśmy z czasem i kontynuowanie rozmyślań, medytacji, projektowania, planowania… czyli  po prostu „korzystanie” z głowy w sposób użyteczny i zdrowy.
Należy przede wszystkim wykluczyć ze swojego słownika zdania w stylu „To już taki wiek, nic się nie da już zrobić” czy „Nie warto już…”.
Książka ta uczy, że należy żyć pełnią życia akceptując bieg czasu z wielką naturalnością, przeżywając, doceniając i smakując to wszystko, co życie przynosi i ofiarowuje.

(z okładki)


Styczeń 2022

Autor: Cyprian Kamil Norwid

Tytuł: Poezje

Toruń : Wydawnictwo „C&T”, 2014.

Wybór najlepszych wierszy z dorobku poety.


„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla d a r ó w Nieba…
Tęskno mi, Panie…”


Cyprian Kamil Norwid (1821-1883)


Grudzień 2021

Autor: Agnieszka Olejnik

Tytuł: Zupełnie inny cud

Poznań:  FILIA, 2021.

Opowieść o tym, że wcale nie trzeba czekać na anioły. Przecież każdy ma własne skrzydła.

Otoczony pięknym parkiem pałacyk w Leszczynach jest już gotowy na przyjęcie gości. Jego właściciel, milioner Norbert Hall, spodziewa się, że będą to niezwykłe święta.

Niestety, kiedy wszyscy zasiądą do Wigilii, okaże się, że nic nie jest takie, na jakie wygląda. Pod uśmiechami kryją się ludzkie dramaty. Ula pragnie dziecka, Matylda leczy złamane serce, Kostek nie radzi sobie w związkach, Sonia pragnie zostać świętą, zaś babcia Rozalia nie lubi samej siebie.

Czy tej rodzinie można jeszcze pomóc? I jaką rolę do odegrania mają bezdomny w damskim skafandrze, kot dachowiec oraz piesek z jednym okiem?

 Gandalf.com.pl


Listopad 2021

Autor: Anna Czerwińska-Rydel

Tytuł: Ziuk: opowieść o Józefie Piłsudskim

Łódź: Wydawnictwo Literatura, 2020.

Nikt nie wie, jak wiele jest we mnie zawsze małego Ziuczka – to słowa które wypowiedział Józef Piłsudski, gdy był już dorosłym, bardzo znanym człowiekiem.

Ale kim był mały Ziuk, zanim stał się wielkim Józefem? Co go fascynowało, czym się interesował, a czego bał chłopiec, którego nazwisko można znaleźć dziś na ulicach w prawie każdym polskim mieście? Co spowodowało, że został bohaterem? Czy po prostu urodził się taki?

Weźcie do ręki tę książkę i wyruszcie w podróż w przeszłość – do czasów małego Ziuka, kiedy Polska nie istniała na mapie, a polskość była najdroższym skarbem. Niech porwie Was ta historia, która pokazuje drogę do wolności, a może zaprzyjaźnicie się z małym Ziukiem, który stał się wielkim Marszałkiem.


Październik 2021

Autor: David McKee

Tytuł: Elmer. Wielka księga przygód

Poznań : Wydawnictwo Papilon, 2018.

Elmer to słoń, do którego wszyscy przychodzą po radę. Zawsze podejmuje inicjatywę i potrafi zmotywować innych do działania. Jest dowcipny, cierpliwy, ma naturę badacza. Jego życiowe motto to: „sprawdźmy”, „poszukajmy”, „dowiedzmy się”.

Umiejętności społeczne, pozycja w grupie i poczucie humoru –  za to między innymi dzieci na całym świecie kochają Elmera.

Książki o Elmerze zostały wysoko ocenione przez nauczycieli  i bibliotekarzy biorących udział w seminariach promujących czytelnictwo jako cenna i pomocna seria wspierająca dobre emocje. Przetłumaczone   na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w niemal ośmiomilionowym nakładzie na całym świecie.

W tym tomie 4 opowiadania:
Elmer i Wilbur
Elmer i zagubiony miś
Elmer i dziadek Eldo
Elmer i tęcza

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Wrzesień 2021

Tytuł: CZYTANKI ZE ZROZUMIENIEM

Materiały do nauki czytania  ze zrozumieniem

Opracowanie: Magdalena Hinz

Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia, 2019 r.

Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich obejmuje czterdzieści czytanek, których tematyka dotyczy świąt i uroczystości obchodzonych     w Polsce oraz zagadnień i problemów omawianych na lekcjach. Dzięki tym tekstom dziecko może utrwalać znajomość liter, ćwiczyć czytanie, poznawać nowe wyrazy i poszerzać swoją wiedzę. W drugiej części książki znajdują się ćwiczenia dotyczące czytanek. Dziecko musi między innymi uzupełniać zdania, wybierać prawidłowe sformułowania, wskazywać błędy, łączyć w pary. Niektóre ćwiczenia zawierają obrazki, które uczeń może pokolorować.

„Czytanki ze zrozumieniem” zostały przygotowane jako kontynuacja książki „Czytanki. Materiały do nauki czytania metodą sylabową”. Można je także wykorzystywać samodzielnie jako pomoc   w doskonaleniu umiejętności czytania ze zrozumieniem. Publikacja będzie przydatna na lekcjach, zajęciach dodatkowych, jak również  w domu.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Sierpień 2021 

Autor: Cecelia Ahern
Tytuł: Kraina zwana Tutaj
Warszawa: Wydawnictwo Akurat, 20
20.

Powieść, która porusza, a jednocześnie przenosi do miejsca, o którym rzadko myślimy. A Ty wiesz, gdzie podziewają się rzeczy i istoty,  gdy przepadają nagle i bez wieści?

„Kraina zwana Tutaj” to zaskakująca, a zarazem niepozbawiona magii historia o tajemnicach, jakie skrywa nieznana nam rzeczywistość. Sandy Shortt wciąż zastanawia się, gdzie trafiają przedmioty i ludzie, którzy niespodziewanie zaginą, przepadną i nikt nic o nich nie wie. Jej dziwaczna obsesja rozpoczęła się wraz zaginięciem szkolnej koleżanki. Choć jej szukano, nigdy nie natrafiono na żaden jej ślad. Tymczasem Sandy nie wierzy, by człowiek mógł się po prostu, ot tak, rozpłynąć. Od tego czasu podpisuje wszystkie swoje rzeczy, a gdy coś nagle przepada, zaczyna desperackie poszukiwania.   W końcu obiecuje sobie, że kiedyś, w przyszłości, dokona wszelkich starań,  by odnaleźć koleżankę.

Kiedy jest już dorosła, zakłada firmę zajmującą się prowadzeniem poszukiwań rzeczy i ludzi zaginionych. Pewnego razu kontaktuje się z nią Jack, któremu zaginął brat. Sandy oczywiście oferuje pomoc w poszukiwaniach i umawia się z nim na spotkanie. Nigdy jednak nie dociera na miejsce. Jack, przeczuwając, że coś jest nie tak, postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć. Czy uda mu się natrafić na ślad kobiety? Co się z nią stało? I czym tak naprawdę jest    kraina Tutaj?


Lipiec 2021

Autor: Oseid Kelsey

Tytuł: Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie.

Warszawa: Nasza Księgarnia, 2018.

„Co widzimy w gwiazdach” to fascynujący, bogato ilustrowany przewodnik po nocnym niebie. Czytelnik znajdzie tu nie tylko zbiór podstawowych faktów z dziedziny astronomii, lecz także wyruszy wraz z autorką w niezwykłą podróż przez mity, legendy, wyobrażenia ludzkości na temat budowy wszechświata czy pochodzenia gwiazdozbiorów. Ta książka – dzięki swojej artystycznej formie – jest jednocześnie zachwycającym dziełem sztuki i najlepszym wprowadzeniem w tajemnice kosmosu dla starszych dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Czerwiec 2021

Tytuł: Dziecko w rodzinie

Autor: Maria Montessori

Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020.

Dziecko żyjące w środowisku stworzonym przez dorosłego musi mierzyć się  z warunkami niedostosowanymi do jego życiowych potrzeb – nie tylko fizycznych, ale również, a wręcz przede wszystkim, potrzeb psychicznych, dotyczących rozwoju i ekspansji intelektualnej oraz psychicznej. Dorosły rozporządza dzieckiem i zmusza je, aby dostosowywało się do jego środowiska, naiwnie sądząc, że któregoś dnia przyjdzie mu funkcjonować w tym środowisku jako jednostka społeczna.

Ponad 100 lat temu Maria Montessori stworzyła system edukacji, który rzucił zupełnie nowe światło na pedagogikę, akcentując pracę „dla dziecka” i odkrywając jego naturalny, kierowany wewnętrznymi siłami rozwój. W myśl tej metody dla prawidłowego rozwoju dziecka należy stworzyć mu przestrzeń pozwalającą na spontaniczność i twórczość oraz umożliwić wszechstronny rozwój psychofizyczny, kulturalny i społeczny. Koncepcja Marii Montessori przyczyniła się do zmiany tego, w jaki sposób pojmujemy dzieciństwo, jaką rolę   z społeczeństwie przypisujemy dzieciom i jaką odpowiedzialność za ich kształtowanie – rodzicom.

Kiedy dziecko w szkołach prowadzonych zgodnie z naszą metodą, będących miejscem spokojnej pracy, gdzie stłumiona dusza może się rozwijać i ujawniać, pokazało nam zdolności i możliwości zdecydowanie odmienne od tych, które powszechnie są uważane za typowe dla okresu dzieciństwa, pojawiła się wśród nas refleksja nad kalibrem dawnych błędów, nieświadomie popełnianych w relacjach z najdelikatniejszą grupą ludzkości.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Maj 2021

Autor: Dorota Skwark

Tytuł: Znak orła:
historia Polski w opowieściach dla dzieci.
Kielce: Wydawnictwo JEDNOŚĆ, 2018 r.

Znak orła to książka przeznaczona dla młodszych czytelników.

Krótkie opowieści o ważnych wydarzeniach i postaciach przeplatają się z ciekawostkami z życia znanych Polaków.

Piękne ilustracje pomogą dzieciom poznać i zrozumieć odległy dla nich czas.

Książka przybliża podstawowe pojęcia związane z historią, patriotyzmem i ojczyzną.

To doskonała pomoc dla rodziców, nauczycieli i opiekunów, którzy chcą zapoznać swoich podopiecznych z fascynującą historią Polski.

z okładki


Kwiecień 2021

Tytuł: Nie czekaj aż dorośniesz, czyli co nam opowiada Adam i Ada.

Autor: Paweł Beręsewicz

„Nie czekaj aż dorośniesz, czyli co nam opowiada Adam i Ada” to zbiór historii z życia dwójki rodzeństwa – Adama ucznia III klasy i jego młodszej siostry, Ady. Autor Paweł Beręsewicz, w lekki i zabawny sposób, opowiada nam o różnych sprawach: o tych błahych – że nie należy się bać dentysty i można chodzić spać z kurami, i tych całkiem poważnych – że wcale nie trzeba być dorosłym, żeby zmieniać świat na lepsze.

Paweł Beręsewicz– pisarz, poeta, tłumacz, leksykograf. Pisze powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci. Jest laureatem nagrody „Guliwera”, konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

z okładki


Marzec 2021 r.

Autor: Carl W. Dell Jr.

Tytuł: Terapia jąkania u dzieci w młodszym wieku szkolnym.

Kraków: Impuls, 2019 r.

Jest to książka o praktyce terapii jąkania. Zawiera zbiór wypróbowanych metod pracy z dziećmi, możliwych do zastosowania w warunkach szkolnych. Opracowano je w trakcie kilkuletniego programu badań sponsorowanego przez Amerykańską Fundację Mowy (Speech Foundation of America).

Autor publikacji, logopeda szkolny, należał do zespołu terapeutów biorących udział w programie. Wcześniej ukończył specjalistyczny kurs terapii pod kierunkiem Charlesa Van Ripera, uznanego za światowy autorytet w dziedzinie problematyki jąkania.

„Gorąco zachęcam do lektury tej książki. Została napisana w sposób interesujący, a zarazem łatwy w odbiorze. Jestem głęboko przekonany, że korzystanie z zawartych w niej doświadczeń i sugestii ułatwi rozpoczęcie pracy terapeutycznej z jąkającymi się dziećmi albo —  w przypadku osób prowadzących już praktykę – pomoże uczynić ją bardziej skuteczną i satysfakcjonującą.”
Malcolm Fraser

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Luty 2021

Autor: Elena Ferrante

Tytuł: Obsesyjna miłość

Katowice: Wydawnictwo Sonia Draga, 2018.

„Obsesyjna miłość” to pierwsza książka Eleny Ferrante. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej oryginalnych współczesnych włoskich powieści, która ujawniła talent autorki. Zrealizowany w oparciu o książkę film w reżyserii Maria Martonego odniósł wielki sukces.

Historia opowiada o relacjach Amalii i Delii, matki i córki, którym autorka przygląda się bezlitosnym choć pełnym pasji wzrokiem.

„Moja matka utonęła w moje urodziny, nocą 23 maja, w morzu przy miejscowości zwanej Spaccavento…”

Tak zaczyna się powieść. Co spotkało Amalię? Kto był z nią tamtej nocy, gdy zginęła? Czy Amalia naprawdę była tak tajemniczą i niezaspokojoną kobietą, jak wyobrażała sobie jej córka? Delia próbuje to odkryć a jej śledztwo rozgrywa się w mrocznej scenerii Neapolu, w którym historia codziennych rodzinnych dramatów przemienia się w zapierający dech w piersiach thriller.

„Najwybitniejsza włoska powieściopisarka od czasów Elsy Morante”.
Sette/Corriere della Sera

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Styczeń 2021 

Autor: Jeremy Kubica
Tytuł: Komputerowy detektyw
Warszawa: PWN, 2017.

Oto Franek Runtime  – skompromitowany eks-komisarz, bezduszny detektyw, ekspert poszukiwań.

Gdy komenda główna policji zostaje obrabowana, to Franek Runtime i jego niezwykłe umiejętności pozwolą schwytać winnych. W tym opowiadaniu kryminalnym dowiesz się jak korzystać z narzędzi algorytmicznych, aby rozwiązać sprawę. Franek Runtime binarnie przeszukuje łodzie przemytników, śledzi szpiegów za pomocą drzewa wyszukiwań, ucieka      z więzienia dzięki przeszukiwaniu w głąb i otwiera zamki priorytetową kolejką.  W towarzystwie początkującej, przemądrzałej posterunkowej Notacji i gapowatego Protokoła Skarpety (Socks) podąża tropem spiskowców za pomocą wyszukiwania pierwszy-najlepszy.

Każdy rozdział ujawnia przed nami ekscytujące zwroty akcji wraz z nowymi pomysłami na algorytmy i omówieniem ich strony technicznej.

Świetna książka dla studentów informatyki i detektywów amatorów. Komputerowy detektyw to nauka algorytmów pełna fascynujących przygód.

Śledząc misje Franka Runtime nauczysz się:

  • Algorytmów związanych z wyszukiwaniem pierwszy-najlepszy i w głąb, iteracyjnym zgłębianiem problemów, równoległością, wyszukiwaniem binarnym i wiele więcej
  • Podstawowych zasad obliczeń komputerowych jak łańcuchy,macierze, stosy i kolejki
  • Jak adaptować algorytmy wyszukiwania do nietypowych struktur danych
  • Najbardziej wydajnych algorytmów używanych w danej sytuacji oraz zasad stosowania zdroworozsądkowych metod heurystycznych.

opis wydawcy


Grudzień 2020

Autor: Green John, Johnson Maureen, Myracle Lauren

Tytuł: W śnieżną noc

Ożarów Mazowiecki: Bukowy Las, 2019.

 

Trzy gwiazdy literatury młodzieżowej, z kultowym pisarzem, Johnem Greenem na czele, napisały na czas Gwiazdki trzy połączone ze sobą opowiadania.

Punktem wyjścia jest burza śnieżna, która w Wigilię kompletnie zasypuje miasteczko Gracetown. Na tle lśniących białych zasp pięknie prezentują się prezenty przewiązane wstążeczkami i kolorowe światełka połyskujące w nocy wśród wirujących płatków śniegu.

Śnieżyca zamienia małe górskie miasteczko w prawdziwie romantyczne ustronie. A przynajmniej tak się wydaje… Bo przecież przedzieranie się  z unieruchomionego pociągu przez mroźne pustkowia zazwyczaj nie kończy się upojnym pocałunkiem z czarującym nieznajomym. I nikt nie oczekuje, że dzięki wyprawie przez metrowe zaspy do Waffle House uda się odkryć uczucie do wieloletniej przyjaciółki. Albo że powrót prawdziwej miłości rozpocznie się od nieprzyzwoicie wczesnej porannej zmiany       w Starbucksie. Jednak w śnieżną noc, kiedy działa magia Świąt, zdarzyć może się wszystko…

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Listopad 2020

Tytuł: Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku.

Autorzy: Grażyna Bąkiewicz,  Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła

Łódź: Wydawnictwo Literatura, 2018.

Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku

Odzyskana niepodległość – 10 opowiadań z XX wieku to piąta książka z serii „Zdarzyło się w Polsce”. Ostatni tom z tego cyklu ukazuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcony jest niezwykle burzliwemu okresowi w historii naszej ojczyzny. Współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, przedstawili w nim II Rzeczpospolitą, okupację hitlerowską i PRL widziane oczami naszych przodków: powstańców śląskich, uczestników bitwy warszawskiej, żołnierzy Armii Krajowej, cywilów deportowanych na nieludzką ziemię i repatriantów zza Buga. Za ich sprawą czytelnik stanie się świadkiem zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza i przewrotu majowego, przeniesie się do bombardowanego przez Niemców Wielunia i płonącego warszawskiego getta. Będzie towarzyszyć tym, którzy do wolnej Polski szli u boku generała Andersa, i tym, którzy podążali do niej razem z generałem Berlingiem,  a także tym, którzy walczyli o nią podczas strajków robotniczych w Poznaniu, Radomiu i Gdańsku.

z okładki


Październik 2020

Tytuł: Autyzm i zespół Aspergera

Autorzy: Jadwiga Komender, Gabriela Jagielska, Anita Bryńska

Warszawa: PZWL, 2014

Czy autyzm i zespół Aspergera można rozpoznać już w okresie niemowlęctwa? Czy z autyzmu można się wyleczyć? Jak stymulować rozwój dziecka autystycznego?

Poradnik przedstawia aktualny stan wiedzy na temat całościowych zaburzeń rozwoju – ich rozpowszechnienia, etiologii, cech diagnostycznych, współwystępowania z innymi zaburzeniami, czynników ryzyka, metod leczenia. Omówiono w nim zdolności intelektualne dziecka autystycznego i wpływ autyzmu na wzorce przywiązania, wskazówki na temat wychowania i nauczania dzieci autystycznych.

Książka „Autyzm i zespół Aspergera” jest przeznaczona zarówno dla specjalistów, którzy poszukują najnowszych danych na temat zaburzeń neurorozwojowych, jak i dla rodziców, którzy potrzebują konkretnych porad dotyczących opieki nad dziećmi z tego rodzaju zaburzeniami.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 


Wrzesień 2020 r.

Tytuł: Myślenie matematyczne : zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w przedszkolu

Autor: Marianna Gwardys-Bartmańska

Warszawa: PWN, 2017

Orientacja przestrzenna, rozpoznawanie kształtów geometrycznych, umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego i logicznego, liczenie, rachowanie czy klasyfikowanie – to kompetencje matematyczne, które dziecko powinno opanować w toku wychowania przedszkolnego. Jeżeli szukasz dodatkowych, praktycznych materiałów dydaktycznych, które pomogą je kształtować, sięgnij po wydanie „Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Myślenie matematyczne” z serii „Biblioteka Nauczyciela”.

„Myślenie matematyczne” to zestaw scenariuszy, gier, zabaw oraz ćwiczeń, które pozwolą zorganizować angażujące i ciekawe zajęcia korekcyjno-kompensacyjne na każdym etapie edukacji przedszkolnej.

Publikacja:

  • zawiera ćwiczenia dla trzech grup wiekowych: 3-4-latków, 4-5-latków oraz 5-6-latków i pozwala pracować w grupach mieszanych,
  • sam tekst z punktu na liście
  • oferuje aż 10 scenariuszy zajęć koncentrujących się na wzmacnianiu myślenia matematycznego – to kompletne plany organizacji lekcji, które pozwolą krok po kroku przepracować wymagające zagadnienia,
  • jest wzbogacona o 30 kart pracy, które nawiązują do tematyki zajęć,
  • zawiera kolorowe pomoce dydaktyczne – historyjkę obrazkową oraz zestaw figur geometrycznych,
  • jest odpowiednia do prowadzenia zajęć grupowych oraz indywidualnych z dzieckiem o specjalnych wymaganiach,
  • wpisuje się w realizację dowolnie wybranego programu wychowania przedszkolnego,
  • stawia na praktyczne, zabawne i wciągające ćwiczenia, które pozwolą dziecku nabrać pozytywnego stosunku do zagadnień matematycznych i zapewnią łatwiejszy start do edukacji szkolnej.

Sierpień 2020 r.

Tytuł: WIDNOKRĄG

Autor: WIESŁAW MYŚLIWSKI

Kraków: Znak, 2019 r.

Jedna z najważniejszych polskich powieści. Prowincja oglądana oczyma dorastającego chłopca, pełnokrwiste, niejednoznaczne postaci – wielowymiarowy świat, o którym nie sposób zapomnieć.

Książka Widnokrąg jest z pewnością osobista i na pewno w sporej mierze autobiograficzna (…). Fabuła, postacie, zdarzenia istnieją tak, jak istnieje otaczająca nas rzeczywistość – nie do końca przejrzyste i wytłumaczalne, wymagające bacznej uwagi, namysłu nad swym wewnętrznym sensem i konsekwencjami. Nie jest to z pewnością powieść ułożona wedle porządku przyczynowo-skutkowego; tajemnicą jej „jedności w wielości” jest już raczej fenomen życia – narodzin, przechodzenia z dzieciństwa w młodość, dojrzewania, starości i śmierci.

Jerzy Jarzębski


 

Lipiec 2020 r.

Tytuł: NA KAŻDE PRZYSŁOWIE JEST ZABAWA

Autor: PIOTR WINCZEWSKI

Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia, 2017 r.

Przysłowia dostarczają niepowtarzalnych możliwości wszechstronnego nauczania dzieci. Stanowią dla kilkulatków istotną możliwość zapoznania się z barwnością języka ojczystego. Ułatwiają one ponadto parolatkom oswojenie się z bogactwem życia społecznego, a także normami etycznymi. Niniejsza książka pozwala uwierzyć, że przysłowia mogą także prowokować dzieci do intensywnej aktywności ruchowej, ale także np.: utrwalać ich wiedzę matematyczną, rozwijać wrażliwość na barwę, kształtować poczucie rytmu?    To wszystko dzięki temu, że zaproponowano w niej nowy sposób opowiedzenia kilkulatkom o przysłowiach. Każdemu z nich nadano bowiem postać fabularyzowanej zabawy ruchowej. Materiał adresowany jest do wychowawców pracujących w przedszkolach i pierwszych trzech klasach szkół podstawowych, ale także do nauczycieli wychowania fizycznego.

 

opis wydawcy

 

 


Czerwiec 2020 r.

Tytuł: Wszystkie dzieci są zdolne : jak marnujemy wrodzone talenty

Autor: Gerald Hüther, Uli Hauser

Słupsk : Wydawnictwo Dobra Literatura, 2014.

Trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, jaki potencjał nosiliśmy w sobie  w dzieciństwie, o czym marzyliśmy najbardziej, do czego potrafiliśmy się zapalić, co nas napędzało i w czym byliśmy szczególnie uzdolnieni. Kto z nas zadaje sobie czasem pytanie, które z jego talentów nie miały okazji się rozwinąć? A czy mamy świadomość tego, jakie zdolności drzemią w naszych dzieciach? Co robią naprawdę dobrze, a czego nie potrafią?

Nauka powinna sprawiać taką radość, żeby myśl o zbliżających się wakacjach napawała dzieci smutkiem. Dzieciństwo powinno być tak piękne, żeby przez całe życie każde wspomnienie o nim dodawało nam sił.

Książka „Wszystkie dzieci są zdolne” wyjaśnia, dlaczego w obecnym systemie wychowania i edukacji konieczne są radykalne zmiany. Przestarzała koncepcja „różnicowania talentów” nie tylko ma zgubny wpływ na dzieci, lecz także szkodzi całemu społeczeństwu. Powinniśmy zaprzestać wywierania presji          na naszych najmłodszych.

Wyniki badań nad mózgiem pokazują bardzo wyraźnie, że każde dziecko jest  na swój sposób zdolne. Warto zatem tę wiedzę przełożyć na edukacyjną rzeczywistość.

(od wydawcy)


Maj 2020 r.

Autor: Małgorzata Centner-Guz

Tytuł: U progu czytelnictwa

Lublin ; Wydawnictwo UMCS, 2017.

Publikacja U progu czytelnictwa. Zainteresowania książką i przygotowanie czytelnicze dzieci sześcioletnich w ujęciu temporalnym autorstwa Małgorzaty Centner-Guz lokuje się w problematyce funkcjonowania dziecka w złożonych przestrzeniach kultury, spotkaniach z książką i kształtowania zainteresowań czytelniczych. Recenzowana książka jest pozycją niezwykle aktualną zarówno w kontekście teoretycznym, jak i praktycznym. Ponadto podejmowana w publikacji tematyka  ma duże społeczne znaczenie.

Z recenzji dr. hab. Jolanty Andrzejewskiej

 

 

 

 


Kwiecień 2020 r.

Autorki: Sheila Ellison, Judith Gray

Tytuł: 365 dni kreatywnej zabawy.

Warszawa, 2018.

Doskonała propozycja dla rodziców, którym brakuje już pomysłu, jak spożytkować niewyczerpane pokłady energii swoich dzieci. Gry i zabawy dla całej rodziny!

Dzieci mają moc energii, z którą nie zawsze wiadomo, co zrobić. Czasami więc zmęczony   po pracy rodzic nie ma nawet szans na odpoczynek czy zajęcie się domowymi obowiązkami, bez załatwienia których ciężko jest funkcjonować. Przecież obiad sam się nie ugotuje,   a mebli, na których nie zbiera się kurz jak dotąd niestety nie wynaleziono. Cóż jednak zrobić, skoro dziecko chce się bawić, pragnie poznawać świat i nowe rzeczy, a rodzic jest najlepszym przewodnikiem po tych nowościach i świetnym kompanem do zabawy? Jeżeli brakuje Ci pomysłów, czym zająć rączki i umysł Twojego dziecka, ta oto książka może okazać się idealną pomocą w tej, jakże trudnej sytuacji!

„365 dni kreatywnej zabawy” to zbiór gier i zabaw zarówno dla całej rodziny, jak i jej niewielkiej reprezentacji. Znakomicie ożywią one wyobraźnię maluchów i pomogą twórczo spożytkować dziecięcą aktywność. Sprawią, że dziecko uczyć się będzie logicznego, twórczego myślenia i rozwijać będzie spostrzegawczość. Najważniejsze jednak, że zabawy te pozwolą na kreatywne, wspólne spędzanie czasu, a co za tym idzie, rozwijanie i wzmacnianie więzi dorosłego i dziecka. Z pewnością warto dodać, że wiele z nich pomoże Ci w sprytny sposób pogodzić zabawę z maluchem z domowymi obowiązkami! 

 

 

 


Marzec 2020

Autor: Magdalena Goik

Tytuł:  Kobiety w literaturze

Warszawa, 2020

Wiele jest książek o mężczyznach pisarzach. I choć literatura nie dzieli się na damską    i męską, ale na dobrą i złą, warto na chwilę zastosować ten pierwszy podział i bliżej przyjrzeć się kobietom w literaturze. Książka jest encyklopedycznym przeglądem pisarek oraz bohaterek literackich, które wywarły największy wpływ na kształt literatury zarówno polskiej, jak i światowej. 
Publikacja prezentuje dorobek artystyczny pisarek z całego świata, opis ich wpływu  na rozwój literatury, tematów podejmowanych przez pisarki, form literackich, działalności pozaliterackiej itd. Wizerunki m.in. Haliny Auderskiej, Marii Dąbrowskiej, Harriet Elisabeth Stowe, Betty Friedan, Margaret Thatcher. Prócz wizerunków, książka opisuje poglądy twórcy, sytuację społeczną współczesną pisarce, zmiany, jakie nastąpiły, skutki, jakie miała jej twórczość, a także zawiera wiele odniesień do innych dziedzin sztuki – filmu, teatru, malarstwa…

– Margaret Mitchell – paliła, piła, flirtowała z mężczyznami i wywoływała skandale,
– Izabela Łęcka – kapryśna, ulotna i nieosiągalna,
– Maria Komornicka – wrażliwa i inteligentna, odizolowana i samotna,
– Markiza de Merteuil – wyrachowana, cyniczna intrygantka,
– Brigid O’Shaughenessy – zmysłowa i niebezpieczna.

(inf. od wydawcy)


LUTY 2020

Autor: Mateusz Grzesiak

 Tytuł: Psychologia relacji: czyli jak budować świadome związki z partnerem, dziećmi i rodzicami

Gliwice, 2017

Wszystko, co dobre i złe w człowieku, bierze się z najwcześniejszego etapu życia – życia w rodzinie. To właśnie ona daje mentalny, emocjonalny, relacyjny i moralny kręgosłup, z którym młoda osoba rusza w świat. Jeśli ten ekwipunek okaże się słabej jakości, prawdopodobieństwo bycia szczęśliwym i odnoszącym sukcesy dorosłym znacznie spada.

Nieuleczone rany rodziców przechodzą na nieświadome dzieci, które bez odpowiednich wzorców nie radzą sobie w życiu tak, jakby mogły. Aż 40% polskich małżeństw się rozwodzi, często bez dojrzałości i klasy. Niektóre rodzinne spory ciągną się latami. Problemy z domu przenosimy na pracę, przez co cierpimy, chorujemy, a nawet tracimy poczucie sensu życia i nadzieję na przyszłość. Dlaczego tak się dzieje? Bo nie potrafimy ze sobą rozmawiać. Używamy słów jedynie do wymiany uwag i informacji albo do ranienia innych. Tymczasem umiejętnie przeprowadzony dialog to potężny sprzymierzeniec w budowaniu świadomych związków z osobami, które są dla nas najważniejsze. Ten dialog jest oparty na sprawdzonej naukowo, psychologicznej wiedzy, podanej w przystępny sposób. I dlatego właśnie powstała ta książka – spisano w niej w jednym miejscu reguły tworzenia świadomych związków.

(z okładki)

 

 


Styczeń 2020

Tytuł: Wybrane zagadnienia psychologii alkoholizmu

Redakcja naukowa: Jan Chodkiewicz, Krzysztof Gąsior

Warszawa, 2013 r.

Publikacja dotyczy różnorakich aspektów uzależnień od alkoholu: począwszy  od diagnozy, prezentując interesujące narzędzie do pomiaru stopnia zaangażowania   w uzależnienie, poprzez wyznaczniki skuteczności psychoterapii z uwzględnienie specyfiki terapii kobiet, wreszcie dotyka problematyki rodzin osób uzależnionych. Pojawia się w niej kwestia zasadności używania określenia syndrom DDA, a jednocześnie interesujące badania dotyczące deficytów w zakresie regulacji emocjonalnej w grupie dorosłych z rodzin alkoholowych. Zebrane teksty pozwalają nie tylko pogłębić i uporządkować wiedzę w tych obszarach, ale także mogą być inspiracją do pogłębienia trafności oddziaływań w psychoterapii.                                 

(Z recenzji prof. dr hab. Lucyny Golińskiej)

Nie od dziś wiadomo, iż farmakoterapia w leczeniu uzależnień stanowi jedynie wsparcie dla oddziaływań psychoterapeutycznych. Artykuły zawarte w publikacji Wybrane zagadnienia z psychologii uzależnienia od alkoholu przygotowanej pod redakcją J. Chodkiewicza i K. Gąsiora poszerzają dotychczasowe spojrzenie   na problemy związane z uwarunkowaniami picia, diagnozowaniem uzależnienia i sposobami leczenia, a zarazem ukazują nowe i bardzo ciekawe obszary dociekań. Praca powinna zainteresować szerokie grono specjalistów i badaczy zajmujących się problematyką uzależnień.                

(Z recenzji prof. dr. hab. Zygfryda Juczyńskiego)

 


Grudzień 2019

Autor: Janusz Gajda

Tytuł: Pedagogika kultury

Kraków : Impuls, 2016.

„Praca „Pedagogika kultury w zarysie” pomyślana została jako podręcznik akademicki i ma wszelkie szanse, żeby stać się publikacją zaliczaną do kanonu lektur na wielu kierunkach studiów humanistycznych, a przede wszystkim na kierunkach „pedagogika”      i „kulturoznawstwo”. Autor – wybitny znawca i reprezentant pedagogiki kultury – przedstawił rodowód tego kierunku czy nurtu myśli pedagogicznej, nakreślił dzieje kształtowania się założeń filozoficznych i metodologicznych pedagogiki kultury, przywołał poglądy klasyków tego kierunku (tworzących w Polsce i w innych krajach). Przyjęty w tej pracy układ chronologiczno-problemowy pozwala śledzić losy pedagogiki kultury i jej zwolenników, pozwala także dostrzec dokonujące się przemiany i uwarunkowania przemian w pojmowaniu oraz uprawianiu pedagogiki kultury.” 

prof. dr hab. Tadeusz Lewowicki

 

 

 

 


Listopad 2019

Autor: Jan Karski, Maciej Wierzyński

Tytuł: Emisariusz: własnymi słowami

Warszawa : Literatura Faktu PWN, 2013.

Rozmowy znanego dziennikarza Macieja Wierzyńskiego z legendarnym kurierem i emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, Janem Karskim, w latach 1995-97 emitowane w Głosie Ameryki.

Karski, nazywanym „świadkiem Holokaustu”, opowiada w nich Maciejowi Wierzyńskiemu        o najważniejszych wydarzeniach, w których uczestniczył podczas wojny, dzieli się bardzo osobistymi refleksjami i ocenami, często o niezwykłym wprost stopniu otwartości, nie pomijając tematów trudnych czy kontrowersyjnych. Poznajemy historię, widzianą jego oczami.
W roku 2012 Jana Karskiego pośmiertnie uhonorowano najwyższym amerykańskim odznaczeniem, Medalem Wolności, przyznawanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Wyczynami wojennymi się nie chwalił, nie przeceniał wagi spotkań z najpotężniejszymi politykami świata. Przeciwnie, miał skłonność do pomniejszania swojej roli, podkreślania,      jak bardzo czuł się onieśmielony w obecności Edena czy Roosevelta. Barwnie i z upodobaniem opowiadał, jakie popełniał gafy. Miał dystans do samego siebie i myślę też, że mocne poczucie własnej wartości, które nie potrzebuje reklamy.

Maciej Wierzyński


Październik 2019

Autor: Barbara Maria Morawiec

Tytuł: „Biblioteki Cyfrowe”

Warszawa: Wydaw. Onepress, 2016

Od wielu lat zarówno poważne ośrodki naukowe, jak i media zajmujące się badaniami czytelnictwa w Polsce biją na alarm — jako społeczeństwo coraz mniej czytamy, a to niekorzystnie odbija się na ogólnym poziomie inteligencji i kultury.   ta zatrważająca tendencja ma pewnie wiele źródeł, ale jednym z najważniejszych jest zmiana nawyków czytelniczych i głębsze zanurzenie potencjalnych czytelników   w świat cyfrowy. Nowoczesna biblioteka nie może więc pozostawać strukturą analogową. Wręcz przeciwnie, powinna udostępniać swoje zbiory, zwłaszcza te najcenniejsze, w postaci cyfrowej. Jeśli chcesz przekonać się, jak wygląda       to w praktyce i jak wypada konfrontacja projektów architektów cyfrowych systemów bibliotecznych z oczekiwaniami użytkowników, ta książka Ci w tym pomoże.

Znajdziesz tu informacje na temat funkcjonowania konkretnych bibliotek cyfrowych oraz tego, jak realizują one swoją podstawową funkcję udostępniania zbiorów. Zobaczysz, jak przebiega proces budowy takiej biblioteki, jacy interesariusze biorą udział w tym procesie i jak to wszystko wpływa na funkcjonalność biblioteki dla użytkownika. Fundamentalne znaczenie  ma tu wskazanie różnych punktów widzenia, zderzenie koncepcji z potrzebami odbiorców, analiza zachowań i przepływu informacji. Każdy, kto chce zrozumieć kluczowe funkcje biblioteki cyfrowej i wykorzystać je w praktyce, powinien najpierw przeczytać tę książkę.

z okładki

 

 


Wrzesień 2019

Tytuł: Ja jako uczeń: materiały edukacyjne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną.

Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia, 2018 r. 

„Materiały edukacyjne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną” to seria książek opracowana na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. Będzie ona pomocna dla nauczycieli i terapeutów podczas realizacji treści nauczania i wychowania zawartych  w podstawie programowej. W tej książce przedstawiono zagadnienia dotyczące działu „Ja – uczeń”. Do ich omówienia wykorzystano zdjęcia. Na stronach parzystych znajdują się fotografie dla ucznia. Na stronach nieparzystych – pytania, które czyta nauczyciel, terapeuta lub rodzic. Pierwsze pytania dotyczą zdjęcia. Kolejne pomagają zdobyć lub utrwalić dodatkowe wiadomości  i   umiejętności związane z omawianym tematem. Ostatnie pytania dotyczą doświadczeń ucznia. Pod pytaniami umieszczono ćwiczenia dla dziecka, dzięki którym ma ono utrwalić zdobyte informacje.

z okładki

Sierpień 2019

Tytuł: Solaris

Autor: Stanisław Lem.

Warszawa : Wydawnictwo Literackie, 2006

Najsłynniejsza powieść Stanisława Lema w nowym wydaniu! Dzieło przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i dwukrotnie przeniesione na ekran.

W Solaris Stanisław Lem podejmuje jeden z najpopularniejszych tematów literatury fantastycznej – temat Kontaktu. Z obcą cywilizacją, odmienną formą życia, a może po prostu z Nieznanym, tego Lem jednoznacznie nie dopowiada. Być może dlatego Solaris po kilkudziesięciu lat od pierwszego wydania wciąż fascynuje.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012.

Lipiec 2019

Tytuł: Fikołki na trzepaku.

Autor: Małgorzata Kalicińska.

Poznań : Zysk i s-ka, 2009

Małgorzata Kalicińska, autorka słynnego cyklu „Nad Rozlewiskiem” tym razem proponuje czytelnikom zbiór literackich pocztówek z dzieciństwa. Zapamiętane  i „zatrzymane w kadrze pamięci” podwórko, szkoła, wakacje i życie rodzinne. Smak lodów z prawdziwą wanilią, bary mleczne czy fikołki na trzepaku dzisiaj urastają już  do nostalgicznych wspomnień. Jest tam też kilka rodzinnych historii, a nade wszystko koloryt bezpiecznych podwórek; wieś, na której autorka spędzała wakacje biorąc udział w sianokosach, żniwach; zakola Biebrzy, grzybne lasy i dziecięca beztroska.

„Ta pamięć jest utkana ze szczegółów – kolorów, kształtów, zapachów, smaków, zdarzeń.    W miarę możliwości widziana oczami, umysłem dziecka – spisywana bez komentarza mnie (autorki) dzisiejszej.
Jest tu klimat domu, zwykłej podstawówki na Kępie, przyjęcia u dziadków, zapach wsi białostockiej podczas żniw i zacisze bezpiecznego podwórka, kolorowe rajstopy…   Znaleźć tu można też muzykę z dawnych lat – nazwiska wykonawców, aktorów i aktorek, nazwy zespołów – czyli gwiazd ówczesnych.
Patchwork ze wspomnień, z naszych najmłodszych lat, jakże innych niż dzisiejsze dzieciństwo naszych dzieci i wnuków” – Małgorzata Kalicińska

Opracowanie: inf. od wydawcy

Czerwiec 2019

Tytuł: Dziecko autystyczne.Dziennik terapeuty

Autor: Magdalena Grodzka

Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012.

Unikalny i poruszający zapis przeżyć terapeuty, dziecka autystycznego i jego rodziny. Książka, choć nie jest pozycją naukową, posiada olbrzymią wartość poprzez bogactwo obserwacji, dotyczących funkcjonowania dziecka w procesie zmian rozwojowych. Autentyczność dziennika sprawia, że czytelnik może zdobyć się  na odwagę konfrontacji własnych przeżyć pierwszego kontaktu  z dzieckiem zaburzonym z doświadczeniami autorki książki. Drugie wydanie książki zostało wzbogacone aktualnymi informacjami  i wskazówkami dla rodziców dzieci autystycznych.

(inf. od wydawcy)

Maj 2019 r.

Tytuł: Biblioteki i książki w życiu nastolatków

Redaktor: Antczak Mariola,  Walczak-Niewiadomska Agata

Warszawa: Wydawnictwo SBP, 2015 r.

Książka składa się z trzech części zatytułowanych:

  1. Biblioteki w ujęciu współczesnym: fakty, liczby, koncepcje,
  2. Kultura czytelnicza nastolatków w świetle badań oraz
  3. Zachęcić do czytania: o sposobach na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych nastolatków.

Zamieszczono w niej artykuły zarówno przedstawicieli świata nauki jak i praktyków, autorów polskich i zagranicznych. Publikacja jest adresowana do badaczy kultury poświęcających uwagę czytelnictwu nastolatków i instytucjom, które mają na nie wpływ, a ponadto do: bibliotekarzy, nauczycieli, socjologów, psychologów, pedagogów, studentów kierunków humanistycznych oraz tych, których zainteresowania oscylują wokół kultury czytelniczej dzieci i młodzieży. Wszystkich zainteresowanych problematyką zachęcamy również do zapoznania się z tekstami zamieszczonymi w książkach Media czytelnicy oraz Kultura czytelnicza dzieci i młodzieży początku XXI wieku wydanymi w 2013 roku przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

(z okładki)

Kwiecień 2019 r.

Tytuł: Cudowna wyspa dziadka.

Autor: Davies Benji

Kraków, 2018 r. 

Zdobywca nagrody Oscar’s First Book Prize 2014

Syd najbardziej na świecie kocha swojego dziadka. A dziadek Syda. I to się nigdy nie zmieni. Teraz czeka ich najważniejsza wspólna przygoda.

Cudowna wyspa dziadka to pięknie zilustrowana opowieść, która uwrażliwia na to, że najbliżsi tak naprawdę nigdy nas nie opuszczają.

Benji Davies – autor, ilustrator, reżyser animacji. Jako dziecko często malował przy kuchennym stole.. co kontynuuje w dorosłym życiu. Mieszka w Londynie z żoną Niną i córką Esther.

(Z okładki)

Marzec 2019

Autor: Joanna Steinke-Kalembka

Tytuł:  Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać  u dzieci motywację wewnętrzną?

Warszawa, 2017 r.

  • Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?
  • Co zrobić, aby dbało o porządek w swoim pokoju?
  • Jak przekonać je do okazywania wdzięczności?
  • Co robić, aby dziecku bardziej się chciało?

Joanna Steinke-Kalembka proponuje podejście do wychowania polegające na budowaniu wspierającej relacji z dzieckiem i współdziałaniu. Motywowanie nie musi być przeciąganiem liny między dorosłym a dzieckiem. Zamiast metod opartych na nagrodach i karach, groźbach czy przekupstwach autorka prezentuje sprawdzone sposoby, które powstrzymują potrzebę „naprawiania” dziecka oraz pomagają skutecznie komunikować swoje oczekiwania oraz wprowadzać zasady, które będą wspólnie przestrzegane.

Poradnik podpowiada:

  • w jaki sposób rozwijać potencjał dziecka od najmłodszych lat
  • jak prowadzić rozmowy nastawione na zmianę zachowania dziecka, tak aby nie kończyły się kolejną awanturą
  • jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką
  • jak wzmocnić jego wiarę we własne umiejętności
  • w jaki sposób mądrze chwalić i krytykować
  • jak pomóc dziecku realizować jego pasje i cele
  • jak budować emocjonalne zasoby małego człowieka

Luty 2019 

Autor: Sweigart Al

Tytuł: Bawimy się, programując w Scratchu

Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2017

Scratch, kolorowy język programowania, działający na zasadzie „przeciągania i upuszczania”, jest używany przez miliony zupełnych nowicjuszy, a dzięki książce „Bawimy się, programując w Scratchu”, możesz nauczyć się go poprzez tworzenie niezwykłych gier! 
Przygotuj się do niszczenia asteroidów, rzucenia obręczami oraz krojenia i siekania owoców! 
Każda gra zawiera przystępne instrukcje, pytania kontrolne oraz zadania związane z kreatywnym tworzeniem własnej wersji gry. Chcesz dodać więcej poziomów lub zmodyfikować zasady gry? Nie ma problemu, napisz tylko trochę kodu. 
Nauczysz się tworzyć takie gry, jak: 
„Maze Runner” (Więzień labiryntu): uciekamy z labiryntu! 
„Snaaaaaake” (Wąąąąąż): pożera jabłka i ucieka przed własnym ogonem 
„Asteroid Breaker” (Łamacz asteroidów): rozbija skały z kosmosu 
„Fruit Slicer” (Krajacz owoców): klon gry „Owocowy Ninja” 
„Platformer”: gra inspirowana przez gry „SuperMario Bros.” 
Nauka programowania nie powinna być sucha i okropna. Z książką 'Bawimy się, programując w Scratchu” będzie to świetna zabawa!

Inf. od wydawcy

Styczeń 2019

Tytuł: Wychowanie do osobistego rozwoju.   Część 2

Autor: Katarzyna Skolimowska, Marzena Kud

Warszawa : Difin, 2018

Nowoczesny podręcznik dla nauczycieli i wychowawców, pełny pomysłów na zajęcia rozwijające kompetencje miękkie.

Kreatywne scenariusze lekcji wychowawczych, dzięki którym uczniowie będą mogli zacząć przygodę z rozwojem osobistym. Pomysły na lekcje wychowawcze zostały przygotowane w taki sposób, aby inspiracje i praktyczne rozwiązania mógł z nich czerpać nauczyciel zarówno szkoły podstawowej, jak i szkoły średniej.

To książka dla każdego, który chce:

– być asertywnym nauczycielem;
– stać się mądrym przywódcą;
– zostać liderem, nawet w przestrzeni werbalnej potrafiącym grać w szachy;
– po każdym swoim wystąpieniu publicznym zostać zapamiętanym;
– mądrze inspirować swoich uczniów do ustawicznego rozwoju. 

Grudzień 2018

Tytuł: Nauczyciel wczesnej edukacji. Rozwijanie kompetencji zawodowych

Redakcja: Wiesława Leżańska, Dorota Radzikowska

Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2016.

Przekazywana do rąk Czytelnika książka to kolejny tom podejmujący tematykę nauczyciela wczesnej edukacji (seria „Wczesna Edukacja”) pod redakcją pracowników Katedry Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej Uniwersytetu Łódzkiego. W każdej kolejnej publikacji z tej serii autorzy zajmują się nowym ważnym problemem dotyczącym podmiotu badań – nauczyciela wczesnej edukacji. W prezentowanym tomie koncentrują się  na kompetencjach tej grupy zawodowej. Autorzy podejmują próbę zainicjowania dyskusji nad tożsamością i profesjonalizacją specjalistów wczesnej edukacji. Nie tylko poddają refleksji różne kompetencje  (np. planistyczne, interpretacyjne, informacyjno-medialne, do działań wspólnotowych, do pracy z uczniem zdolnym), ale także stawiają pytania o istotę działań nauczycieli w ponowoczesnym świecie, np. tworzenia przestrzeni wzajemnej edukacji naukowców i praktyków.

                                                                                                                                                              (z okładki)

Listopad 2018

Tytuł: Białe plamy – Czarne plamy. Sprawy trudne w relacjach polsko-rosyjskich  (1918-2008)

Redakcja naukowa: Adam D. Rotfeld, Anatolij W. Torkunow

Warszawa, 2010 r.

          Tom zawiera rezultaty pracy Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Ekspertyzy przedstawiają w 16 rozdziałach polskie i rosyjskie oceny najtrudniejszych problemów w stosunkach między naszymi państwami   na przestrzeni ostatnich 90 lat.
         Oddajemy w ręce polskiego Czytelnika rezultaty pracy Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Na wspólny tom składają się ekspertyzy polskich i rosyjskich uczonych, którzy – na zasadzie zwierciadlanego odbicia – przedstawili w szesnastu rozdziałach polskie i rosyjskie oceny najtrudniejszych problemów w stosunkach między naszymi państwami na przestrzeni ostatnich 90 lat.

 

 

 

 

 

 

 

        Jest to publikacja o naszej historii w dwudziestym wieku. Książkę tę polscy i rosyjscy autorzy pisali z myślą o przyszłości, której podstawą powinny być prawda i wzajemne zrozumienie.

 Adam Daniel Rotfeld (Polska)
Anatolij W. Torkunow (Rosja)

 

Październik 2018

Tytuł: Zarządzanie jakością w bibliotece

Redakcja naukowa: Maja Wojciechowska

Warszawa: Wydawnictwo SBP, 2017.

Zarządzanie jakością to podstawowe podejście w pracy współczesnych bibliotek. Choć znane jest już od wielu lat, ciągle ewoluuje. Pojawiają się nowe założenia, metody badań oraz praktyczne narzędzia wspierające wysoką jakość pracy instytucji bibliotecznych. W książce zaprezentowano wieloaspektowe ujęcie zarządzania jakością, prezentowane zarówno przez bibliologów, jak  i praktyków bibliotekarzy, na co dzień zmagających się z koniecznością realizacji usług na najwyższym poziomie. Zaprezentowane artykuły zostały zgrupowane w trzech głównych zrębach:

1. Rekomendacje (prezentacja najnowszych trendów, zagadnienia teoretyczne i terminologiczne); 2. Analizy (wyniki badań jakościowych i ilościowych); 3. Studia przypadków (doświadczenia bibliotek w zakresie projektowania, wdrażania i ewaluacji systemów jakości). Różnorodność tematów sprawia, że oddawany do rąk Czytelnika tom, może stanowić interesującą lekturę zarówno dla teoretyków bibliologii, bibliotekarzy bibliotek różnych typów oraz studentów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, dopiero pozyskujących wiedzę  z zakresu jakości usług bibliotecznych.

 (z okładki)

Wrzesień 2018

Tytuł: Scenariusze lekcji wychowawczych dla nauczycieli i wychowawców w starszych klasach szkoły podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych.

Autor: Gudro-Homicka Maria

Warszawa: Difin, 2017 r.

Książka stanowi propozycję 40 zajęć prowadzonych metodami aktywizującymi, w tym metodą dramy. Znakomita pomoc metodyczna dla nauczycieli, wychowawców, pedagogów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

To praktyczny przewodnik po wartościach i problemach współczesnej młodzieży. Scenariusze dotyczą różnorodnej tematyki, takiej jak konflikty, agresja, zaniżona samoocena ucznia, odrzucenie, wybór drogi, mobbing, tolerancja, rozbita rodzina, patriotyzm, wiara. Wykorzystano w nich teksty piosenek, filmy, literaturę. Scenariusze mogą być realizowane na godzinach wychowawczych, lekcjach przygotowujących do życia w rodzinie, na języku polskim, historii czy warsztatach pozaszkolnych.

(z okładki)

Sierpień 2018

Tytuł: podręczny leksykon logopedyczny.

Autor: Franke Ulrike.

Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2014.

Książka zawiera ujęte encyklopedycznie najważniejsze pojęcia dotyczące logopedii, ale i dziedzin pokrewnych: medycyny, stomatologii, audiologii i foniatrii oraz językoznawstwa. Publikację wzbogacają liczne ryciny i tabele.

Publikacja powstała przede wszystkim z myślą o studentach logopedii  i medycyny, a także początkujących adeptach tych dwóch dyscyplin. Hasła celowo zostały omówione skrótowo, aby ułatwić szybkie odnalezienie się w zawiłej terminologii takich dziedzin jak stomatologia, neurologia, fonologia, foniatria czy językoznawstwo. Podręczny leksykon logopedyczny przyda się także rodzicom dzieci uczęszczających na terapię logopedyczną oraz tym wszystkim, którzy są zainteresowani biologicznym i poznawczym funkcjonowaniem człowieka, szczególnie w aspekcie rozwoju zaburzeń mowy.

 

(z okładki)

Lipiec 2018

Tytuł: Nietypowi użytkownicy bibliotek. Poradnik psychologiczny.

Autor: Bożena Karzewska.

Warszawa : Wydawnictwo SBP, 2018.nietypowi-uzytkownicy-bibliotek-poradnik-psychologiczny-w-iext52705284

Książka ma charakter poradnikowy. Autorka w 11 rozdziałach przedstawia     na podstawie literatury i własnych doświadczeń problemy dzieci z różnymi zaburzeniami (ADHD, dysleksja, dysgrafia, zaburzenia osobowości: nerwica, nadpobudliwość, nieśmiałość, nieprzystosowanie społeczne. Omawia specyfikę pracy z nietypowymi użytkownikami biblioteki. Zwraca uwagę na kontakt bibliotekarza z takimi czytelnikami, sposoby postępowania, ich pozyskiwanie jako stałych odbiorców biblioteki. Porusza też problem stereotypu, wizerunku bibliotekarza w społeczeństwie i zjawisko asertywności, które może pomóc      w zwalczaniu negatywnego postrzegania tej grupy zawodowej.

Lektura dla każdego bibliotekarza!

(z okładki)

Czerwiec 2018

123076Tytuł: Bajkoterapia

Redakcja: Katarzyna Szeliga

Kraków : Impuls, 2010

Książka ta jest pokłosiem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pt. „Razem z Guziolkiem piszemy bajki” – zorganizowanego przez autorkę cieszącej się dużym powodzeniem u dużych i małych czytelników Historii.

Zamierzeniem tego konkursu było propagowanie czytelnictwa oraz aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego. Celem było także inicjowanie dzielenia się wiedzą, wyobraźnią     i własną twórczością z innymi dziećmi, nauczycielami i rodzicami – wzajemne inspirowanie się do tworzenia i dzielenia się swoim światem.

Książka prezentuje teksty laureatów wspomnianego konkursu w kategoriach rodzice i nauczyciele oraz wszystkie bajki dzieci 5-6-letnich i dzieci z klas I-III szkoły podstawowej.

Publikacja ukazuje obraz umiejętności twórczych, „kondycji” literackiej w wymienionych kategoriach wiekowych oraz tematykę, która staje się obecnie źródłem inspiracji literackich.

Książka adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz do ich rodziców. Charakteryzuje ją niepowtarzalny klimat, w którym rzeczywistość splata się  z niedorzecznością, urzekającą barwnością postaci, sytuacji, realiów.

(inf. od wydawcy)

ksiazka-najpotezniejszy-przedmiot-naszych-czasow-zbadany-od-deski-do-deski-w-iext47212179Maj 2018

Tytuł: Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski 

Autor: Keith Houston

Kraków: Wydawnictwo Karatkter, 2017 r.

Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych       w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa? Papier, pismo, druk, ilustracje – za każdym z tych aspektów książki stoją setki lat historii i wiele ludzkich namiętności. Opowiadając   o narodzinach i rozwoju „najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów”, Keith Houston kreśli dzieje kilku cywilizacji, nie tracąc przy tym z oczu losów poszczególnych osób – odkrywców, wynalazców i wizjonerów, których ciekawość, żarliwość, praca (a niekiedy i występki) zmieniły kształt naszego świata. Fascynująca opowieść – obejmująca pięć tysięcy lat i pięć kontynentów – jest nie tylko znakomicie udokumentowanym źródłem wiedzy o dziejach tzw. przemysłów książki, ale też po prostu zajmującą i zabawną lekturą dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać. I oglądać ilustracje! Pouczająca książka, pełna erudycji i humoru. Wspaniała, ambitna mieszanka wiedzy i dobrej zabawy. Kirkus Review Dowcipny i przewrotny tekst, którego autor śledzi ewolucję książki od papirusu do 448-stronicowego wydania kieszonkowego. Pełna optymizmu oda do jednego z najwspanialszych ludzkich wynalazków, który mimo ataku czytników wciąż świetnie się trzyma. The Monocle Minute Keith Houston – znawca historii pisma i typografii, autor książki Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych (wyd. polskie d2d.pl, 2015). Prowadzi blog shadycharacters.co.uk.

(z okładki)

Kwiecień 2018

Tytuł: Kreatywność i nienawiść.Twórz jak ludzie sukcesu60c9077f84bd82a5c88c382c5c06e4ac,krenie

 Autor: Norris Dan

 

Gliwice: Omnipress, 2017

Jeśli nie tworzysz niczego, coś Cię blokuje. Czy pamiętasz, jak w dzieciństwie spędzałeś godziny na rysowaniu, wymyślaniu nowych rzeczy lub budowaniu fortec? Większość z nas zawsze chciała coś stworzyć, ale często o tym pragnieniu zapominała na etapie dorastania.
Czego jeszcze nie stworzyłeś? Książki? Bloga? Autorskich kursów? Własnej firmy? Być może skrycie o czymś marzysz, ale nie potrafisz podjąć wyzwania. Ta książka pomoże Ci zrealizować te marzenia i zacząć tworzyć. Wszyscy ludzie sukcesu są twórcami, którzy potrafią zmienić kreatywność w produktywność. Nauczysz się, jak podsycać swoją kreatywność, dać się ponieść procesowi twórczemu i promować swoje dzieła. Wrócisz do zapomnianej przyjemności tworzenia, która stanie się dla Ciebie codziennością.

Dlaczego wciąż stoisz w miejscu?
W każdym z nas istnieje jednak i druga siła – nienawiść. Wpływa destruktywnie na naszą kreatywność. To ten głos w naszej głowie, który neguje każdy pomysł i blokuje nas przed podjęciem wyzwania. Nienawiść można jedna kontrolować i przezwyciężyć, dzięki czemu Twoja kreatywność może się harmonijnie rozwijać.      Z tej książki dowiesz się, jak to zrobić.

Każdy z nas jest twórcą.(z okładki)

Marzec 2018

Tytuł: Co ma zrobić dziecko, gdy….

0ab569987852b18350e6027460072709Autor: Magdalena Babert.

Białystok: Wydawnictwo: PRINTEX, 2016 r. 

Jest to poradnik opracowany przez doświadczonego, długoletniego pedagoga. Książka skierowana jest zarówno do rodziców, jak i do dzieci    w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przedstawione są tu liczne przykłady wielu różnych sytuacji zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu dzieci. Podstawowym celem przekazu tych treści jest nauczenie dziecka jak się zachować i co robić wobec różnych zagrożeń i niebezpieczeństw,  z jakimi dziecko może mieć do czynienia na co dzień, jak na przykład pożar, wypadek, skaleczenia, zagrożenia związane z internetem, ryzyko niebezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi, lęk przed burzą, ciemnością i wiele innych. Książka napisana jest przystępnym dla każdego językiem i podaje bardzo praktyczne informacje, niezbędne dla bezpieczeństwa każdego dziecka. Polecamy ją zarówno rodzicom, jak  i wszelkim instytucjom pedagogiczno-wychowawczym.

(z okładki)

Luty 2018

Tytuł: Wprowadzenie do nauk prawnych.wprowadzenie-do-nauk-prawnych-leksykon-w-5-2016

Redakcja naukowa: Andrzej Bator.

Warszawa : Wolters Kluwer, 2016 r. 

Opracowanie jest podręcznikiem akademickim przeznaczonym przede wszystkim dla studentów kierunków prawniczych i administracyjnych, pomyślanym jako pomoc dydaktyczna uzupełniająca wykład ze wstępu do prawoznawstwa oraz teorii i filozofii prawa. Również praktyka prawnicza, poszukująca uzasadnień dla trudniejszych przypadków orzeczniczych, może tu znaleźć przydatne argumentacje i wyjaśnienia używanych pojęć.

Publikacja w formie alfabetycznego leksykonu, połączonego z porządkiem tematycznym (dziesięć części), pozwala zarówno na wybiórcze korzystanie z poszczególnych haseł, jak też na bardziej systematyczną lekturę.
W obecnym wydaniu wprowadzono do leksykonu nowe hasła, takie jak: administracyjny tryb stosowania prawa, krytyczne studia nad prawem czy zintegrowana koncepcja wykładni; inne hasła uzupełniono lub zmodyfikowano, niektóre usunięto.
Autorzy leksykonu są aktualnymi bądź byłymi pracownikami Katedry Teorii i Filozofii Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.

(z okładki)

Styczeń 2018

Tytuł: Motywacja: Metoda sześciu kroków

Autor: Michael Pantalon.

Spopot : Wydawnictwo GWP, 201658e39285b2d8b

Bezskutecznie próbujesz zmotywować grupę do większego zaangażowania?
Wyczerpały się Twoje pomysły na to, jak skłonić bliską osobę do zmiany nawyków   i nastawienia do świata?
Od dawna obiecujesz sobie, że rozpoczniesz dietę, rzucisz palenie, zaczniesz ćwiczyć, ale nie wiesz, jak się zmobilizować i wreszcie to zrobić?

Wiele osób chciałoby coś zmienić w swoim życiu, ale brakuje im motywacji. Otoczenie udziela im porad, wskazuje przykłady, straszy konsekwencjami, stosuje kary lub w inny sposób stara się wymusić zmianę. Działania te są nieskuteczne, gdyż narzucanie czyjegoś punktu widzenia rodzi opór. Otwartość na zmiany jest możliwa, tylko gdy działamy zgodnie z własnymi przekonaniami i mamy poczucie decydowania o sobie. Jak jednak odkryć, czego chcemy i co jest dla nas ważne? Jak przełamać niechęć do zmiany i zacząć działać?

W tym pomoże nam metoda Motywacji Błyskawicznej, której skuteczność została potwierdzona w praktyce oraz w ponad 100 badaniach naukowych. Dr Michael V. Pantalon przekonuje, że zbyt często skupiamy się na tym, JAK wykonać niechcianą czynność, zapominając o tym, DLACZEGO moglibyśmy chcieć coś zmienić. Motywacja Błyskawiczna polega na dotarciu do wewnętrznej motywacji i uświadomieniu sobie, dlaczego coś jest dla nas ważne. A taki sposób myślenia diametralnie zmienia nasze nastawienie do realizacji zadania.

(z okładki)

Grudzień 2017

Tytuł: Poradnictwo zawodowe.

Redakcja: Daniel Kukla, Wioleta Duda.produkty_2622

Warszawa : Difin, 2016

W publikacji przedstawiono tematykę poradnictwa zawodowego i rozwoju zawodowego, zarówno od strony teorii, jak i praktyki. Zakres przedstawionych refleksji dotyczy aspektów wzajemnych relacji pomiędzy poradnictwem zawodowym a edukacją, rynkiem pracy i projektowaniem ścieżki kariery.

Szerokie ujęcie tematyki pozwala na ukazanie znaczenia wsparcia i pomocy doradczej dla różnych grup odbiorców, zarówno borykających się z utratą pracy oraz próbujących znaleźć pierwsze zatrudnienie. Każda grupa społeczna, wiekowa, wymaga innej formy pomocy ze strony instytucji oświatowych i służb zatrudnienia, niemniej jednak wsparcie doradcy, brokera edukacyjnego, coacha kariery jest dziś niezbędnym elementem zaplanowania ścieżki edukacyjno-zawodowej jednostki.

 

Informacja od wydawcy

 

Listopad 2017

Tytuł: Wykonywanie władzy rodzicielskiej i kontaktów w warunkach istnienia elementu zagranicznego.pobrane

Autor: Kornelia Hendrych

Warszawa : Rzecznik Praw Dziecka, 2016

Bogata i dobrze dobrana literatura oraz orzecznictwo, cytaty i zestaw aktów prawnych, a także osobista refleksja autorki Kornelii Hendrych, skłaniają do uznania książki za rzetelną naukowo, świadcząc jednocześnie o dobrze przygotowanym warsztacie i dużej wrażliwości na losy każdego dziecka. Autorka, patrząc z perspektywy prawnej i społecznej, odnosi się do najistotniejszej kwestii w relacjach pomiędzy rodzicami i dziećmi, a mianowicie władzy rodzicielskiej    i kontaktów rodziców z dziećmi. W publikacji kompleksowo zostały omówione zagadnienia zarówno materialne jak i proceduralne, krajowego i międzynarodowego prawa rodzinnego. Kornelia Hendrych porównuje rozwiązania obowiązujące  w ramach polskiego porządku prawnego z zobowiązaniami międzynarodowymi, ukazując stopień harmonizacji norm krajowych z normami zawartymi w umowach      i innych instrumentach międzynarodowych. Zwraca uwagę na mankamenty tych rozwiązań, jednocześnie kierując do ustawodawcy sugestie dotyczące pożądanych zmian.

z przedmowy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka

Październik 2017

Tytuł: Szkoła Dialoguszkola-dialogu-scenariusze,pd,569126

Autor: Barbara Charczuk

 

Kraków : Wydawnictwo Rubikon, 2015

Czy można sobie wyobrazić szkołę bez rodziców? Oczywiście nie. Rodzice zawsze stoją za dzieckiem. A bez dziecka nie byłoby szkoły i niepotrzebni byliby nauczyciele. Można zatem powiedzieć, że nauczyciele są „skazani” na kontakty          z rodzicami. W książce znalazły się odpowiedzi na wiele ważnych pytań dotyczących organizowania współpracy z rodzicami oraz propozycja wsparcia rodziców              w wychowywaniu dzieci poprzez udział w zajęciach edukacyjnych. Warsztatowa forma zajęć, bazująca na nowoczesnym modelu kształcenia, czyli uczeniu się przez doświadczanie i wykorzystywanie aktywizujących metod i technik nauczania, wzbogacona prezentacją multimedialną, to doskonała propozycja dla współczesnego nauczyciela i rodzica. Autorka proponuje scenariusze 19 spotkań, których tematyka porusza ważne problemy wychowawcze. Zajęcia może przeprowadzić wychowawca dla rodziców z jednej klasy, jak również pedagog czy psycholog szkolny dla chętnych rodziców z wielu klas. Praktycznie każde zajęcia stanowią swoistą całość, można je realizować w dowolnej kolejności i z dowolną częstotliwością. Dobra współpraca nauczycieli i rodziców to najistotniejszy warunek wszechstronnego rozwoju i edukacyjnego sukcesu dziecka.

Wrzesień 2017

Tytuł: Edukacja przez ruch

biblioteka-nauczyciela-edukacja-przez-ruch-kropki-kreski-owale-wiazki-b-iext35880012Autor: Dziamska Dorota

Warszawa: Nowa Era, cop. 2015.

Adresowany do nauczycieli przedszkoli i młodszych klas szkoły podstawowej program zajęć realizujący założenia integracji sensorycznej, wspomagający procesy zapamiętywania.
Autorskie obserwacje spontanicznych form ruchu dzieci oraz poszukiwania „sposobu na kształcenie zintegrowane rozumiane nie jako integracja realizowanych treści, ale zintegrowany sposób pracy organizmu podczas uczenia się” zaowocowały praktycznymi pomysłami do zastosowania w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Proponowane ćwiczenia mają na celu aktywizowanie struktur pamięci poprzez: określenie, ukierunkowanie ruchu; wykorzystanie dźwięku (muzyki, rytmu); rozwijanie wiedzy.

Książka Doroty Dziamskiej zawiera omówienie systemu realizującego założenia integracji sensorycznej oraz metodycznie uporządkowany, ilustrowany pracami przedszkolaków oraz wskazówkami dla nauczyciela opis ćwiczeń dla poszczególnych grup wiekowych. Dla dzieci najmłodszych są to rytmiczne ćwiczenia wykonywane jedną ręką, dla dzieci pięcioletnich – rytmiczne ćwiczenia wykonywane oburącz, dla sześciolatków i dzieci starszych – naprzemienne ćwiczenia graficzne.

Sierpień 2017

Tytuł: 51 zabaw (z) rzeczami. Doświadczanie rzeczywistości.352x500

Autor: Roger-Pol Droit

Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, cop. 2005.

 

Czy zauważyłeś już, że spinacz jest figurą etyczną? Że pęk kluczy i uliczna latarnia mogą opowiadać o miłości? Wiesz, że pralka naucza o migracji dusz, a wózek z supermarketu o pomieszaniu uczuć? Czy kiedykolwiek dostrzegłeś metafizykę śmietnika, mądrość parasola, rewolucję odkurzacza?

Roger Pol-Droit, francuski filozof urodzony w 1949r., znany jest już polskim czytelnikom jako autor „101 zabaw filozoficznych”. Prowadzi badania filozoficzne        w Centre de la Recherche Scientifique oraz jest felietonistą francuskiego dziennika         „Le Monde”.

(z okładki)

Lipiec 2017

Tytuł: Gry i zabawy ruchowe ponad 100 energetycznych zabaw

gry-i-zabawy-ruchowe,pd,552461Autor:  Natalia Minge, Krzysztof Minge

Niniejsza publikacja to zbiór ponad sto gier i zabaw umożliwiających aktywne   i ciekawe spędzenie wolnego czasu z dzieckiem, zarówno na spacerze czy wycieczce, jak i w domu, gdy niepogoda lub inne okoliczności uniemożliwiają wyjście do parku czy wyjazd do lasu lub nad rzekę.
Przy każdej zabawie umieszczona jest informacja, jaki aspekt funkcjonowania dziecka rozwija. Niektóre z opisanych w książce zabaw dorośli zapewne znają   z dzieciństwa. Inne będą dla nich całkiem nowe

 

Opracowanie: Grażyna Hrebeniuk

Czerwiec 2017

Tytuł: Polskie dziedzictwo Conradakopkowski

Autor: Rafał Kopkowski.

Kraków: Universitas, 2014

Zagadnienie polskości pisarza było zawsze i pozostaje nadal tematem wyjątkowo kontrowersyjnym, przez Kazimierza Wykę określanym mianem „śliskiej i zdradliwej góry, z której niejeden interpretator szpetnie się ośliznął”. Prezentowana książka wpisuje się w ramy tej wciąż aktualnej i ponawianej dyskusji nad kształtem polskiej tożsamości Josepha Conrada-Korzeniowskiego współdecydującym o europejskim wymiarze jego twórczości. „Polskie dziedzictwo Conrada” podejmuje kwestie polskiego zaplecza „autora-rodaka” w dwóch wymiarach: biograficznym i ideowym. Rekonstruując z zachowanych dokumentów i wspomnień preferowany przez pisarza styl życia, śledząc implikacje idei honoru w jego biografii, podejmując interpretację wyrażonych w dziele Conrada przekonań politycznych, wreszcie poddając badaniu część jego dorobku publicystycznego książka zmierza do odpowiedzi na pytanie o zakres wpływu polskiego dziedzictwa kulturowego i metody jego artystycznej transpozycji decydujące o specyfice dorobku autora „Lorda Jima”.

z okładki

Maj 2017

Tytuł: Historia książki : od glinianych tabliczek po e-booki  

Autor: Roderick Cave, Rara Ayad  historia-ksiazki-w-iext37346651

Warszawa : Wydawnictwo ARKADY, 2015

W czasach, gdy twierdzenie o tym, że książka umiera, stało się banałem, warto, prócz poznania wielu spekulacji na temat przyszłego komunikowania się za pomocą pisma, spojrzeć wstecz, by dowiedzieć się dokładniej, czym książki były w przeszłości.

100 książek pochodzących z całego świata i poświęconych najróżniejszym tematom dobrano tak, by pokazać najważniejsze etapy rozwoju produkcji książki albo przypomnieć pozycje, które miały największe znaczenie w jej historii. Wspaniale ilustrowany tom jest rozkoszą dla oczu i zarazem fascynującym świadectwem liczącego ponad 5000 lat dążenia ludzkości do przekazywania idei    i wiedzy.

W publikacji, którą oddajemy do rąk czytelników, mowa jest o książce w układzie chronologicznym, można powiedzieć, że autorzy piszą zarówno o praksiążce, jak i o postksiążce. Polskie edytorstwo jest tu prezentowane przez jeden tytuł: wydane konspiracyjnie podczas okupacji niemieckiej „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

(Ze wstępu)

Kwiecień 2017

Tytuł: Analiza zachowania. Vademecum

Autor: Przemysław Bąbel, Monika Suchoeiwrska-Stephany, Paweł OstaszewskiD6F4I4PDIS8NM6K8LHEL6B6IJQH9K3DGSRU

Analiza zachowania. Vademecum to nowe – zmienione i rozszerzone – wydanie cenionej przez specjalistów i studentów Analizy zachowania od A do Z. W książce zaprezentowano nurt badawczy     i terapeutyczny, którego przedstawiciele zajmują się badaniem wpływu różnorodnych czynników środowiskowych na zachowanie. Autorzy wprowadzają w tę tematykę, a jednocześnie porządkują specjalistyczną terminologię, którą posługują się psychologowie behawioralni. W nowym wydaniu szczególną uwagę poświęcili stosowanej analizie zachowania. Dziedzina ta znacząco zyskała na popularności w obszarze terapii zaburzeń rozwojowych, zwłaszcza tych ze spektrum autyzmu, lepiej poznaje się też koncepcje i metody należące do tak zwanej trzeciej fali terapii behawioralnych. Autorzy wyjaśniają, czym zajmują się analityk zachowania i terapeuta behawioralny, a także wskazują instytucje przygotowujące do pracy w tym obszarze. Kompendium zawiera słownik najważniejszych pojęć z zakresu analizy zachowania, uaktualniony angielsko-polski słownik terminów z tej dziedziny oraz wykaz polskojęzycznych publikacji na ten temat. Jest skierowane do terapeutów, lekarzy, pedagogów, psychologów szkolnych, studentów psychologii i pedagogiki, rodziców i nauczycieli dzieci z zaburzeniami rozwojowymi oraz psychologów prowadzących badania z zakresu analizy zachowania.

Luty 2017

Tytuł: Współczesna przestrzeń edukacyjna.  T. 2. Geneza, przemiany, nowe znaczenie.

Autor: Ewa Musiał, Małgorzata Bednarska

Kraków : Wydawnictwo Impuls, 2013.978-83-7850-536-5

Pierwsza część publikacji zawiera opracowania, w których dokonano rozważań nad historycznymi i współczesnymi konotacjami przestrzeni edukacyjnej. Druga część poświęcona została szerokim analizom procesu transformacji przestrzeni edukacyjnej w jej formalnym i nieformalnym wymiarze. W tekstach usytuowanych w części trzeciej scharakteryzowane zostały wybrane zjawiska edukacyjne w przestrzeni publicznej. Część czwarta skoncentrowana jest wokół refleksji nad przedszkolem i szkołą jako przestrzeniach praktyki edukacyjnej. Kolejna, piąta część, przedstawia osobę nauczyciela, którego różnorodna aktywność zawodowa jest wyraźnie dostrzegana w przestrzeni edukacyjnej.

Przestrzeń edukacyjną należy postrzegać jako zjawisko wielopłaszczyznowe, dynamicznie, zmienne, o charakterze otwartym. Mamy nadzieję, że udało nam się dokonać opisu przestrzeni edukacyjnej w całej jej różnorodności, a także zainspirować do dalszych analiz, wykraczających diagnozą i opisem poza zarysowany w niniejszym opracowaniu obszar badawczy.

 

Przyg. Justyna Szebesczyk

 

 

Styczeń 2017ks-msc

Tytuł: Arteterapia w pracy pedagoga. Teoretyczne i praktyczne podstawy terapii przez sztukę.

Autor: Joanna Gładyszewska-Cylulko

Książka Joanny Gładyszewskiej-Cylulko wychodzi naprzeciw coraz większemu zainteresowaniu metodą terapii poprzez sztukę, czyli arteterapii. Entuzjastami tej metody są zarówno pedagodzy, psycholodzy, jak i inni specjaliści zajmujący się na co dzień różnego rodzaju zaburzeniami. Dodatkowo, do tej pory niewiele było opracowań tego niezmiernie interesującego zagadnienia.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, iż trudno jest znaleźć jedną metodę badania tego zjawiska. Kolejnym problemem jest fakt, iż arteterapia jest interdyscyplinarna, czyli zawieszona między nauką a sztuką. Dlatego też autorka książki stara się umiejscowić arteterapię wśród innych dyscyplin naukowych.

Prezentowana publikacja zawiera metody i techniki arteterapeutyczne oraz scenariusze wykorzystujących tę metodę terapeutyczną. Znajdziemy tutaj również szczegółowe opisy przypadków dzieci poddanych arteterapii przez samą autorkę książki.

Grudzień 2016

Tytuł: Pedagogika serca

Autor: Ewa Lewandowska

Warszawa : Difin, 2016.

ks-mscKsiążka ma na celu wspieranie i propagowanie idei Pedagogiki serca i związanej z nią społecznej inicjatywy powołania Komitetu Upowszechniania Wychowania Emocjonalnego Pedagogika Serca, którego honorowym patronem jest Maria Łopatkowa. Celem Komitetu jest uzyskanie zgody Organizacji Narodów Zjednoczonych na dodatkowy wpis w Konwencji Praw Dziecka, odnoszący się do obowiązkowego kształcenia uczuć wyższych w systemach edukacyjnych państw członkowskich ONZ i rozwijania u dzieci i młodzieży zdolności kochania oraz empatii. Pedagogika Serca powinna stać się dla każdego pedagoga i nauczyciela wyznacznikiem sposobu pracy i jej perspektywą. Nowe pokolenie wychowane w duchu Pedagogiki Serca realizując wzór osobowy Homo Amans – człowieka miłującego ludzi i świat – człowieka pokoju, rozpoczęłoby pozytywną globalizację świata, zmierzając do upragnionego przez ludzkość celu – do trwałego pokoju.

Oprac . Justyna Szebesczyk

Książka dostępna w zasobach IBUK

Listopad 2016

Tytuł: Uzależnienia. Geneza, terapia, powrót do zdrowia.uzaleznienia-geneza-terapia-powrot-do-zdrowia-u-iext35218731

Autor: Bohdan T. Woronowicz

Poznań, 2012.

Książka jednego z najlepszych w Polsce specjalistów w zakresie diagnostyki i terapii uzależnień jest bogatym źródłem wiedzy na temat uzależnienia od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, nikotyna, kofeina, teina, leki, sterydy), a także zaburzeń nawyków i popędów (hazard, siecioholizm, bulimia i anoreksja, seksoholizm, pracoholizm, kupnoholizm) oraz współuzależnienia, którym dotknięte są rodziny osób uzależnionych.

Autor rozwiewa pokutujące od lat mity związane z alkoholizmem i innymi uzależnieniami, pisze o skutkach zdrowotnych uzależnień, a także o sposobach ułatwiających rozpoznanie uzależnienia. Sporo miejsca poświęca możliwościom uzyskania pomocy, leczenia pod kierunkiem specjalistów oraz w grupach samopomocowych. Książka jest prawdziwym kompendium dla osób uzależnionych, ich bliskich oraz psychologów i terapeutów.

 

Oprac. Justyna Szebesczyk

Październik 2016

Tytuł: Edukacja małego dziecka. 978-83-7850-496-2

Autor:  Ewa Grodzka-Mazur, Urszula Szuścik, Arkadiusz Wąsiński

Kraków, 2013.

Pracę otwiera część zatytułowana Aktywność językowa i literacka, w której zaprezentowano autorskie rozwiązania w zakresie wczesno dziecięcej nauki czytania, wspomagania rozwoju mowy małego dziecka przez piosenkę, literaturę dziecięcą (bajkę i baśń), swobodną twórczość literacką czy naukę języków obcych. Autorzy poszczególnych tekstów podejmują także próbę wskazania nowych strategii edukacyjnego działania ze szczególnym uwzględnieniem refleksyjności i myślenia krytycznego wobec „poszukiwania, tworzenia i zmiany” zarówno w aktywności dziecka, jak i nauczyciela.

W kolejnej części  zagadnienia dotyczą aktywności matematyczno-przyrodniczej dzieci.

Trzecia część tomu poświęcona została aktywność artystycznej najmłodszych.

Tom zamyka część czwarta w której omawiono komputerowe wspomaganie edukacji małego dziecka.

Podsumowując w tomie 6. „Edukacji małego dziecka” kontynuowane są zagadnienia dotyczące pracy pedagogicznej z dzieckiem w wieku przed- i wczesnoszkolnym, są w nim zaprezentowane również autorskie poglądy i/lub wyniki cząstkowych badań prowadzonych w tym zakresie.

Oprac. Justyna Szebesczyk

Wrzesień 2016
Autor: Alicja Tanajewska, Cecylia Mach, Ludwika Styn, Danuta BigottK4YN7T6Y9EK3NXRG76C52FKV8N5FJY6ERQI

Tytuł: METODYKA NAUCZANIA ORTOGRAFII – zestaw ćwiczeń i zasad ortograficznych dla uczniów klas 4–6.

Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2015.

Książka zawiera podstawowe i niezbędne wiadomości dotyczące metodyki nauczania ortografii oraz opanowania przez uczniów umiejętności przestrzegania poprawności ortograficznej w zakresie poznanych zasad i reguł. Zamieszczone w publikacji zestawy ćwiczeń ortograficznych przeznaczone dla uczniów klas 4–6 uwzględniają zasadę stopniowania trudności oraz wymagane treści nauczania zawarte w podstawie programowej.

 

oprac. Justyna Szebesczyk

Sierpień 2016

Autor: Robinson Kenks msc oblicza
Tytuł: Ucząc się kreatywności.

Kraków : DAS Polska.Jolanta Baj. Wydawnictwo Element. Oddział, Cop. 2010.

Firmy i organizacje na całym świecie inwestują ogromne ilości pieniędzy, by rozwinąć w ludziach kreatywność. Kreatywność i innowacja są kluczowymi wartościami dla nowych gospodarek, aby mogły dotrzymać kroku zmianom, które dokonują się w zawrotnym tempie. Dlaczego tak wielu dorosłych potrzebuje pomocy, by być kreatywnymi? Większość dzieci rozpiera wyobraźnia.

Co się z nimi dzieje, kiedy dorastają?

Dlaczego tak wielu dorosłych myśli, że sami nie są kreatywni (ani zbytnio inteligentni), podczas gdy inni ludzie są? Jaki jest prawdziwy problem i co można z nim zrobić?
W tej przełomowej i inspirującej książce Ken Robinson przekonuje, że na całym świecie organizacje próbują naprawić problem, którego źródłem są szkoły i uniwersytety. Wielu ludzi kończy edukację nie mając pojęcia, jakie są ich prawdziwe twórcze zdolności. Wszyscy mamy wielkie naturalne zdolności, jednakże wszyscy mamy je na swój sposób. Nasze współczesne systemy edukacji nie zostały stworzone, żeby odkrywać i rozwijać w ludziach ich twórczy potencjał. W potężny i oryginalny sposób autor mówi, dlaczego tak jest i co organizacje i jednostki mogą natychmiast zrobić, żeby wydobyć swoje kreatywne talenty. Przekonuje także do radykalnych zmian w tym, jak myślimy o naszej własnej inteligencji i kreatywności oraz w tym, jak edukujemy nasze dzieci i nas samych, żeby sprostać nadzwyczajnym wyzwaniom życia i pracowania w XXI wieku.

Oprac. Justyna Szebesczyk

Lipiec 2016

Autor: Agnieszka Kozdrońanimator

Tytuł: Scenariusze zajęć i zabaw dla wychowawców, pedagogów, animatorów kultury i rodziców.

Warszawa, 2014.

Rozwój przez zabawę, to główne przesłanie książki zawierającej praktyczne scenariusze organizowania czasu wolnego dzieciom i młodzieży w sposób bezpieczny i atrakcyjny zarazem. Zabawa wpływa na rozwój inteligencji wielorakich, kształtuje kompetencje społeczne, wzmacnia poczucie własnej wartości, pomaga w zarządzaniu emocjami, wyposażając dziecko w umiejętności niezbędne do tego, by w dorosłym życiu mogło podjąć z sukcesem określone społeczne role.
Książka zawiera scenariusze zabaw, propozycje gier i projektów, które z założenia mają zabezpieczać potrzeby rozwojowe dzieci i młodzieży, nadając oddziaływaniom pedagogicznym i rodzicielskim głębszy wymiar w aspektach:
– kształtowania kompetencji komunikacyjnych,
– kształtowania kompetencji społecznych,
– budowania poczucia własnej wartości,
– rozwijania potencjału jednostek,
– umiejętnego zarządzania emocjami.
oprac. Justyna Szebesczyk

Czerwiec 2016 r.

Tytuł: Rola środowiska w rozwoju małego dziecka : / metody badania.

Autor: Elżbieta Hornowska

Warszawa, 2014.okładka

W książce przedstawiono wyniki badań poświęconych fizycznym ispołecznym stymulatorom i stabilizatorom rozwoju małych dzieci, a także badań dotyczących szczególnej roli dorosłego jako mediatora między dzieckiem a jego otoczeniem, zarówno fizycznym jaki i społecznym. Książkę zamykają rekomendacje dla praktyki oraz dla przyszłych badań. Wydawca przestrzega jednak: książka nie jest popularnym poradnikiem dla rodziców, wymaga od nich pewnej dojrzałości i refleksji.
Książka składa się z dwóch rozdziałów:

Cz.1 Metody stosowane w badaniach małych dzieci oraz z

Cz.2 Rola środowiska w procesie rozwoju. Książka zawiera dodatki:
A. : Podstawowe informacje dziecka we wczesnym dzieciństwie.
B. : Opis narzędzi stosowanych w badaniach małych dzieci na świecie.
C. : Polecana literatura.

poleca: Justyna Szebesczyk

Maj 2016 r.

Tytuł: Dorosłe dzieci :psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie.

Autor: Schier Katarzyna.

dorosle-dzieci,big,511675Warszawa : Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, 2014

W książce przedstawiono problem parentyfikacji, czyli odwrócenia ról w rodzinie w sytuacji, kiedy to dziecko pełni funkcję opiekuna dla swojego rodzica lub rodzeństwa. Parentyfikacje uznano za formę przemocy utajonej w relacjach dziecka z opiekunem i opisano jej konsekwencje, m.in.: zahamowanie procesu separacji – indywidualizacji, dysocjację, aleksytymię, depresję, zaburzenia funkcjonowania i obrazu ciała. Określono inne sytuacje społeczne, w których występuje to zjawisko, np. w sytuacji uczeń-nauczyciel.

Poleca Justyna Szebesczyk

Kwiecień 2016 r.

Tytuł: Państwo i społeczeństwo w działaniu. Polityki publiczne wobec potrzeb modernizacji państwa i społeczeństwa

Autor: Andrzej Zybała

Warszawa, 2013 r. f5ab3884ece3c62e6e1f1cf92e708cd6

Państwa tworzą polityki publiczne, ponieważ chcą sprawnie rozwiązywać swoje problemy, dobrze rozwijać się i zapewniać obywatelom wysoką jakość życia. Chcą także uniknąć losu Grecji. Tam rządy i obywatele nie poradzili sobie ze złożonością problemów publicznych. W konsekwencji kraj wpadł w ogromne turbulencje, a miliony obywateli popadło w biedę. Książka poświęcona jest dyscyplinie wiedzy, która jest znana od ponad pół wieku na Zachodzie pod nazwą nauka o polityce publicznej (public policy), czyli traktuje o tym, w jaki sposób państwo i jego obywatele organizują proces rozwiązywania problemów publicznych (np. starzenie się populacji, bieda, bezrobocie, rozwój gospodarczy, edukacja, zdrowie). W Polsce nauka o polityce publicznej dopiero rozpoczyna swój systemowy rozwój.

Książka stanowi próbę pokazania, czym są polityki publiczne we współczesnym państwie demokratycznym. Bardzo cenne jest ulokowanie w centrum uwagi doąwiadczen i wyzwań polskich, przy jednoczesnym uwzględnieniu doświadczeń innych krajów czy kręgów kulturowych.

Dr hab. Wojciech Łukowski, prof. UW:

 

Marzec 2016

Tytuł: Wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna w dobie przemian

Redakcja naukowa: Marzena Chrost, Anna Królikowska

Kraków, 2014 r.

Niniejsza monografia (…) stanowi prezentację refleksji nad wybranymi obszarami edukacji dziecka.  Pierwsza jej część dotyczy podmiotów edukacji oraz różnych obszarów edukacyjnych: edukacji polonistycznej, matematycznej, estetycznej, etycznej, a także zagadnień związanych z diagnozą gotowości szkolnej. Czytelnik tej części książki będzie skonfrontowany również z pytaniem o jakość edukacji, tak jak    ją postrzega opinia publiczna.

Druga część pracy jest poświęcona problematyce wychowania i kształcenia dzieci z różnymi dysfunkcjami: autyzm, problemy logopedyczne, upośledzenie umysłowe. Wiele dysfunkcji może być – dzięki wczesnej diagnozie – jeśli nie zniwelowanych,to przynajmniej złagodzonych poprzez właściwe oddziaływania edukacyjne, dlatego upowszechnianie wiedzy na ten temat może przysłużyć się nauczycielom, rodzicom, a w konsekwencji dzieciom przeżywającym trudności.

(Ze wstępu)

 

Luty 2016 Książka miesiąca - luty 2016

Autor: Grażyna Wąsowicz, Małgorzata Styśko-Kunowska

Tytuł: Młodzież w internecie :zagrożenie uzależnieniem : podręcznik do kwestionariusza MAWI.

Warszawa : Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2014.

To tylko nieliczne z pytań, na które Czytelnik znajdzie odpowiedzi w tej książce. Zawiera ona prezentację wyników badań naukowych nad uzależnieniem młodzieży od gier internetowych, e -hazardu i zakupów w sieci. W książce przedstawiono także kwestionariusz do diagnozy zagrożenia uzależnieniem od Internetu, bardzo przydatny pedagogom i psychologom szkolnym oraz naukowcom zainteresowanym badaniami zachowań młodzieży.

Autorki książki prowadzą wieloletnią działalność dydaktyczną, dzielą się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami z czytelnikiem:

1) Grażyna Wąsowicz – dr hab., adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownik Instytutu Studiów Społecznych UW. Psycholog ekonomiczny specjalizujący się w badaniach kompetencji finansowych oraz zachowań konsumenckich. Autorka książek Psychologia finansowa iPostawy wobec pieniędzy oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych.

2) Małgorzata Styśko -Kunkowska – dr, adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Psycholog społeczny, wykładowca, praktyk oraz autorka publikacji naukowych i dydaktycznych, m.in. na temat postaw konsumenckich, badań jakościowych i warsztatów psychoedukacyjnych. Licencjonowany trener warsztatu Polskiego Towarzystwa

Opracowała Justyna  Szebesczyk


Styczeń 2016Książka miesiąca - styczeń 2016.

Tytuł: Człowiek, organizacja, kariera: siła psychologii stosowanej.

Autor: Elżbieta Kowalczyk.

Warszawa : Difin, 2014

 

Publikacja obejmuje wybrany zbiór zagadnień ukazujący, jak siła psychologii stosowanej może wspomagać działania organizacyjne i rynkowe. Przy czym rozważania w niej zawarte nie skupiają się jedynie na liderach i top menedżerach, ukazują także, jak nauka psychologiczna wspiera każdą osobę uwikłaną w świat organizacji, ze szczególnym naciskiem na te z nich, które funkcjonują na konkurencyjnym rynku pracy. Bogaty dorobek psychologii, mnogość nurtów i koncepcji dają szerokie możliwości interpretowania otaczających nas zjawisk, co zresztą zostało również docenione przez werdykt Banku Szwecji przyznającego Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Obfitość badań empirycznych, koncepcji teoretycznych i nowe technologie umożliwiają coraz wnikliwsze poznawanie ludzi i ich wzajemnych relacji. Pomimo że naukowcy wiedzą coraz więcej, to w zakresie implementacji ich wiedzy na poziomie jednostki, zespołu, jak i całej organizacji nie osiągnęliśmy jeszcze mistrzostwa. By ten stan zmienić, warto ukazać w sposób wielowątkowy możliwości płynące z odkryć psychologii stosowanej.

Oprac . Justyna Szebesczyk


strona główna