ODYSEJA UMYSŁU

W sobotę 4 marca działająca  w  Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w  Oleśnicy grupa młodzieży wzięła udział w Eliminacjach Regionalnych Odysei Umysłu – największego na świecie konkursu kreatywności. Z wynikiem 342,5 punktu na 350 możliwych uplasowała się na pierwszym miejscu pośród drużyn z województw dolnośląskiego i opolskiego i awansowała tym samym do Finału Ogólnopolskiego!

Już 1 kwietnia grupa w składzie: Jakub Jędrusiak, Sabina Jędrusiak, Dorota Lewicka, Julia Mroczkowska, Karol Skalny, Robert Wójcik i Wiktoria Wójcik, pod czujnym okiem swojej trenerki Zuzanny Gołębskiej i opiekunki Anny Żarneckiej stanie w szranki z drużynami z całej Polski o prawo reprezentowania naszego kraju na Finale Światowym w USA, lub na Festiwalu Europejskim w Mińsku, na Białorusi. To już trzeci raz z rzędu, gdy oleśnicka drużyna może pojechać na Finał w Gdyni. Przypomnijmy, że w  minionym roku naszej młodzieży udało się awansować na Eurofestiwal!

Odyseusze od września wytrwale pracują na swój sukces. Zadaniem ich było stworzenie od podstaw – od zaprojektowania, aż po wykonanie każdego elementu – oryginalnego spektaklu o podróżnikach w czasie odwiedzających dwóch artystów klasycznych i jednego artystę z przyszłości. Drużyna musiała dokonać tego bez jakiejkolwiek pomocy z Zewnątrz, mieszcząc się w limicie kosztów i ograniczeniu czasowym wynoszącym 8 minut. Poza tym musieli oni nauczyć się myśleć kreatywnie całkowicie spontanicznie, bo na Konkursie poza zaprezentowaniem swojego przedstawienia wykonywali tzw. Spontan, czyli zadanie-niespodziankę (np. w 4 minuty opracować sprawny system przekazu pozycji konkretnych figur na szachownicy bez użycia słów, czy gestów).

Większość odyseuszy oraz trenerka to absolwenci Gimnazjum nr 3 im. Podróżników i Odkrywców Polskich w Oleśnicy, gdzie rozpoczęli swoją przygodę z „odysejowaniem”. Dyrekcja gimnazjum, chcąc wesprzeć działania swoich byłych uczniów użyczyła grupie pracownię plastyczną oraz pozwoliła na przechowywanie w szkole elementów scenografii.  Bez tej pomocy praca grupy byłaby bardzo utrudniona, jeżeli nie niemożliwa.
Obecnie kreatywna młodzież stara się znaleźć środki, by móc pojechać na Finał Ogólnopolski w Gdyni. Muszą zebrać na ten cel ok. 3400 zł. Odyseuszy można wesprzeć finansowo poprzez stronę zrzutka.pl  https://zrzutka.pl/wfpvxj , ale wsparciem motywującym będzie również polubienie ich strony w serwisie Facebook – Odysejowcy z Oleśnicy.


strona główna