Narodowe Czytanie 2020 – Balladyna Juliusza Słowackiego

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitnedzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony  w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji  na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ  na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

List Prezydenta RP:

https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/list-prezydenta-rp-andrzeja-dudy/

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego – wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. 

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.  W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania był najsławniejszy dramat Stanisława Wyspiańskiego –Wesele .

 Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. 

 W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór  8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza          i Henryka Rzewuskiego. 

 

Zapraszamy do korzystania z przygotowanych materiałów:

– zestawienie bibliograficzne

 

– Balladyna – w serwisie wole lektury

https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=balladyna

 

– quiz online

https://www.quizme.pl/q/dbp/balladyna-quiz-czytelniczy-ze-znajomosci-utworu

 

– wystawa w Bibliotece Pedagogicznej (prezentacja)

 

 

 


strona główna