Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

29 września Biblioteka włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Głównym celem podjętych działań jest zachęcenie młodych ludzi do czytania nie tylko literatury popularnej, ale także dzieł klasyków literatury światowej. Z tej okazji spotkaliśmy się w Galerii 56  Powiatowego Centrum Edukacji  i Kultury w Oleśnicy wraz z uczniami i nauczycielami II Liceum Ogólnokształcącego im.  ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy.Lekturą Głośnego Czytania  był „Świętoszek” Moliera. Komedia ta swój rozgłos zawdzięcza nie tylko walorom artystycznym, ale także skandalowi, jaki wywołało w XVII-wiecznej Francji wykpienie hipokryzji religijnej.

Na spotkaniu obecne były: dyrektor PCEiK – pani Grażyna Dłubakowska, wicedyrektor II LO – pani Dorota Bogaczyńską-Janik oraz kierownik Biblioteki pani Jadwiga Maszorek. Ideę tego przedsięwzięcia  oraz najciekawsze fakty  z życia Moliera i wiadomości o czytanej lekturze przybliżyła zebranym pani Grażyna Hrebeniuk. Podczas spotkania młodzież II klasy liceum odczytała w kolejnych scenach  najbardziej kluczowe fragmenty  „Świętoszka” Moliera, wybrane przez panią Edytę Jezierską. Spotkanie zakończyła wspólna zabawa, polegająca na rozwiązywaniu krzyżówki dotyczącej komedii. Po wpisaniu wszystkich odpowiedzi pojawiło się hasło: „Czytam”.

Dodatkową atrakcją było  skorzystanie z akcji bookcrossingowej. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowały nauczycielki II LO – pani Edyta Jezierska i pani Wanda Chirowska. Całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że akcja Głośnego Czytania dołączy do stałych działań naszej placówki.


strona główna