IBUK-Libra

Przejście do platformy – proszę kliknąć logo

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

KWIECIEŃ 2024 R.

Małgorzata Marcjanik
Mówimy uprzejmie :
poradnik językowego savoir-vivre’u
Warszawa : PWN, 2021.

Poradnik szczegółowo przedstawia zasady grzeczności językowej obowiązujące w relacjach między różnymi osobami, np. przełożonym i podwładnym, i w różnych sytuacjach, np. na ulicy, w sklepie, w windzie.

Bogaty w przykłady, uczy, jakimi słowami witać się i żegnać, dziękować i przepraszać albo np. grzecznie odmawiać. Książkę wzbogacają porady językowe dotyczące różnych aspektów grzeczności językowej.
W nowym wydaniu wskazane są zasady grzeczności językowej w mediach społecznościowych w relacjach oficjalnych i nieoficjalnych.

Książka dostępna jako prezent do 30 kwietnia 2024 roku.

Tydzień E-książki

Szanowni Państwo,

z okazji Tygodnia E-Książki 2024 przygotowano dla czytelników IBUK Libra pakiet dodatkowych publikacji z następujących kategorii:

Literatura faktu, Literatura popularnonaukowa, Poradniki, Literatura kobieca, Literatura piękna, Literatura dla dzieci i młodzieży oraz Literatura dla dorosłych.

Dodatkowe tytuły, będą dostępne od 4-17 marca br.

Tydzień czytania e-książek to świetna okazja do czytania publikacji w wersji elektronicznej. Zapraszamy do biblioteki po kody PIN do platformy.

Życzę ciekawej e-lektury

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

MARZEC

Emanuela Tatarkiewicz
Służące i służący : literackie obrazy w polskiej prozie XIX i XX w.
Warszawa : PWN, 2015.

Jakie były stanowiska służebne? Jakie warunki zatrudnienia miała służba folwarczna i domowa  w XIX i XX wieku? Jak ubierali się, mieszkali, leczyli się ówcześni służący? Co jedli? Jakie były relacje między panem a sługą? Jak funkcjonowały dawne domostwa  i majątki ziemskie? Opowiada  o tym m.in. polska proza.

„Służące i służący” to druga pozycja z serii literackich obrazów, które dopełnione są unikatowymi dziełami polskiego malarstwa. Pierwszą książką Emanueli Tatarkiewicz z tej serii jest „Dwór polski”.

„Mój pradziadek – Władysław Klik – był stangretem w pałacu  w Kuklinowie. Świat, w którym żył i pracował wydaje się dziś nieznany, ale i niezwykle fascynujący. Dzięki polskiej literaturze możemy wyruszyć w odległą podróż, by poznać osoby pracujące np. jako nianie, pokojówki, panny apteczkowe czy też ludzi na posadzie rządcy czy stajennego”.

Książka dostępna jako prezent do 31 marca 2024 r.

IBUK Libra 2024 – przedłużenie umowy

Użytkownicy serwisu IBUK Libra

Umowa na korzystanie z wirtualnej czytelni IBUK libra została przedłużona na kolejne 12 miesięcy – do 22 lutego 2025 r. Obecnie mamy wykupiony dostęp do 443 tytułów. Są to głównie publikacje z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii, jak również z poszukiwanych przez użytkowników dziedzin ekonomii, prawa i medycyny. Prócz tego możemy korzystać z 5725 publikacji bezpłatnych. Tak, więc cały zasób zgromadzony pod nazwą DOLNOŚLASKIE BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNE liczy 6168 publikacji. Konta użytkowników nie wygasają, kody PIN nie tracą ważności.

Przy okazji podajemy linki do filmików instruktażowych dot. platformy IBUK Libra:

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

LUTY 2024 R.

Antropocen : szanse i zagrożenia 

Katarzyna Gurczyńskia – Sady i Wojciech Sady

Warszawa : Wydawnictw Naukowe PWN, 2022.

Stworzyliśmy, zwłaszcza w ciągu ostatnich 150 lat, świat, w którym – z utylitarystycznego punktu widzenia – żyje nam się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. O tym, jak do tego doszło, opowiada pięć pierwszych rozdziałów tej książki.

Ale tworząc „najlepszy z ludzkich światów” dokonaliśmy zmian stanu Ziemi i życia na niej w stopniu przekraczającym pod szeregiem względów tzw. granice planetarne. Niewiele brakowało, byśmy zniszczyli warstwę ozonową. Do środowiska trafiają tysiące substancji, jakich tam wcześniej nie było, czego długofalowych skutków nie potrafi przewidzieć nikt. Globalne temperatury wciąż rosną. Dzikie życie znika z powierzchni Ziemi. Drastycznie zakłócamy obieg azotu i fosforu. Kopalnie, transport, przemysł, a także współczesne rolnictwo nieodwracalnie – w ludzkiej skali czasowej – dewastują planetę. Wisi nad nami groźba wojny atomowej. O wszystkich tych zagrożeniach opowiadają rozdziały od 6 do 11.
Na koniec Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie ma dziś takich sił społecznych, które byłyby w stanie tym i innym zagrożeniom zapobiec.
Publikacja ta to wyważone spojrzenie na cywilizacyjne i ekologiczne realia współczesności oraz trzeźwa analiza naszych szans na uniknięcie planetarnej katastrofy.

W publikacji Czytelnicy znajdą przystępną syntezę kontekstów społecznych i naukowych antropocenu. Książka zainteresuje osoby studiujące kierunki związane z filozofią, antropologią, socjologią, a także geografią i ekologią. Jest to lektura, adresowana do każdego, kto interesuje się wpływem człowieka na środowisko na przestrzeni wieków, a także prognozami na przyszłość.

Książka dostępna jako prezent do 29 lutego 2024 roku.

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

STYCZEŃ 2024

Noudelmann Francois. Geniusz kłamstwa.

WARSZAWA: PWN, 2018.

Publikacja ta to esej filozoficzno-literacki, w którym autor prezentuje sylwetki najsławniejszych filozofów francuskich, ale przygląda się im od strony, której sami  ci filozofowie być może ujawniać by nie chcieli – od strony kłamstwa. Wszystko     to składa się na pasjonującą opowieść – pełną sympatii, ciepła i przyjaznej krytyki, która jednakowoż nigdy nie przesłania precyzji analizy – o tym, jak życie umysłu odpowiedzialnego za tworzenie filozoficznych konceptów łączy się    z jednostkowym życiem psychicznym. Zasadnicza korzyść takiego przedsięwzięcia ma bardzo duży walor poznawczy: pozwala ono bowiem zobaczyć w zupełnie nowym świetle abstrakcyjne pisma i pojęcia filozofów i lepiej – by nie powiedzieć: wreszcie –    je zrozumieć.

Heidegger zapytany o życie Arystotelesa miał odpowiedzieć: „Urodził się, myślał i zmarł. A cała reszta jest tylko czystą anegdotą”. O tym, jak ogromną wagę ma owa „anegdota”, zaświadcza najlepiej sam Heidegger…

Książka Noudelmanna to opowieść zarówno dla rozmiłowanych w filozofii, jak i dla tych, którzy kojarzą ją z nudnymi i niezrozumiałymi traktatami – ci pierwsi docenią, drudzy będą mieli okazję odkryć i pokochać.

Książka dostępna jako prezent do 31 stycznia 2024 roku

Prezent na Mikołajki od IBUKA Libry

Szanowni Państwo,

Platforma IBUK Libra przygotowała dla naszych czytelników Prezent na Mikołajki – dodatkowy pakiet książek z Literatury pięknej (beletrystyka, kryminał, sensacja, thriller). Dodatkowe tytuły będą dostępne od 5-24 grudnia br.

Jesienno-zimowa aura, długie wieczory to idealny czas, aby rozkoszować się smakiem ulubionego napoju i ciekawą e-lekturą.

Przypominam, ze mogą się Państwo zgłaszać po kody PIN do platformy.

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

GRUDZIEŃ 2023 r.

Barbasiewicz Maria.  W kuchni jak    na wojnie : jak kucharze walczyli    na noże, smaki i anegdoty od końca XVIII do połowy XIX wieku.

Warszawa : PWN, 2015.

– Kto gotował obiady czwartkowe?

– Skąd się wzięła zupa rumfordzka i co ją łączy z tytułem szlacheckim?

– Jak na kuchnię wpłynęła rewolucja francuska?

Wielcy kucharze, wykwintne potrawy i wystawne stoły, zwykłe kuchty, publiczne jadłodajnie i żołnierskie kantyny, czyli historia opowiedziana od kuchni.

Dzięki Marii Barbasiewicz mamy okazję poznać smaki i zapachy, które cieszyły podniebienia królów i syciły biedaków.

Autorka opisuje związki kuchni i historii na tle wydarzeń politycznych, procesów społecznych i zmian cywilizacyjnych, które kształtowały oblicze świata od końca XVIII do pierwszej połowy XX wieku. Głównymi bohaterami książki są wielcy francuscy kucharze, między innymi Marie Antoine Careme, Auguste Escoffier czy Alexis Soyer. Poznajemy również Paula Tremo – kucharza Stanisława Augusta Poniatowskiego, Karola Gundela – autora najlepszych naleśników, Franza i Eduarda Sacherów – twórców sławnego tortu, oraz sławnego smakosza Maurice’a Edmonda Saillanda Curnonsky’ego – współinicjatora rankingów kulinarnych Michelina.

Książka dostępna jako prezent do 31 grudnia 2023 roku.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

LISTOPAD 2023

Pradier Jean-Marie.

Ciało widowiskowe : etnoscentologia sztuk widowiskowych.

Autor analizuje antyczne, renesansowe oraz klasycystyczne działania widowiskowe oraz bada zależność między tymi działaniami        a rozwojem nauk o człowieku. Prezentuje stosunek do ciała i jego funkcji w zachodniej myśli filozoficznej, a także w naukach medycznych i innych. Pokazuje, jak kształtowała się koncepcja „ciała widowiskowego”, na którą miały wpływ determinanty kulturowe i religijne danych epok, poglądy wybitnych twórców teatralnych oraz liczne przemiany społeczne   i polityczne. Wreszcie dla podkreślenia cech charakterystycznych zachodniego sposobu myślenia zestawia teorie europejskie  z azjatyckimi.

Jean-Marie Pradier, francuski psycholog i teatrolog, jeden   z najwybitniejszych współczesnych teoretyków sztuk widowiskowych, prekursor podejścia multidyscyplinarnego w badaniach nad teatrem.  w latach 90. XX w. powołał  do życia etnoscenologię. Wykładał  na uczelniach całego świata, m.in. w Tuluzie, Istambule, Nowym Jorku, Perugii, Salwadorze w Brazylii i Paryżu.

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

PAŹDZIERNIK 2023 R.

Radłowski Grzegorz.

Sztuka feedbacku : jak korzystać z potencjału informacji zwrotnej?

Warszawa : PWN, 2021.

Książka wielopoziomowo i kompleksowo porusza temat informacji zwrotnej  z perspektywy indywidualnej, zespołowej i firmowej. Pokazuje bardzo celne modele, schematy, które mogą zostać zastosowane od razu, a jednocześnie nakreśla całe tło feedbacku, czyli to wszystko, co powinniśmy wiedzieć jako ludzie, liderzy, menedżerowie by właściwie różnicować sposób jej udzielania. Bardzo ważna jest również perspektywa tego, jak odbieramy informacje zwrotne oraz jak je odbierać, by były źródłem nauki, refleksji oraz by motywowały nas do pożądanej zmiany.

Dzięki lekturze książki Sztuka feedbacku poznasz:

– metody i formuły feedbacku do zastosowania w różnych sytuacjach,

– badania nad użyciem feedbacku w różnych firmach i zespołach,

– formuły z poziomów: strategicznego do prowadzenia firmy dla właścicieli i zarządu,

– operacyjnego do prowadzenia zespołów dla menedżerów,

– indywidualnego do prowadzenia siebie w wybranym kierunku    relacjach i w życiu zawodowym.

Książka dostępna jako prezent do 31 października 2023 roku.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

WRZESIEŃ 2023

Kaplan Jerry. 

Sztuczna inteligencja : co każdy powinien wiedzieć

WARSZAWA: PWN, 2019.

W książce Sztuczna inteligencja. Co każdy powinien wiedzieć Jerry Kaplan analizuje złożone problemy dotyczące sztucznej inteligencji jasnym, nietechnicznym językiem.
• Czy maszyny naprawdę mogą przewyższyć ludzką inteligencję?
• Jak sztuczna inteligencja wpłynie na nasze miejsca pracy i dochody?
• Czy robot może świadomie popełnić przestępstwo?
• Czy maszyna może być świadoma albo posiadać wolną wolę?

Wiele systemów sztucznej inteligencji uczy się teraz z doświadczenia i podejmuje działania wykraczające poza zakres tego, do czego zostały pierwotnie zaprogramowane. W związku z tym rodzą one kłopotliwe pytania, na które społeczeństwo musi znaleźć odpowiedź.
• Czy naszemu osobistemu robotowi należy pozwolić stać za nas w kolejce albo zmusić go do zeznawania przeciwko nam w sądzie?
• Czy tylko my ponosimy wyłączną odpowiedzialność za wszystkie jego działania?
• Jeśli załadowanie umysłu do maszyny okaże się możliwe, czy to nadal będziemy my?

Odpowiedzi mogą zaskakiwać. 

Książka dostępna jako prezent do 30 września 2023 roku.

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

SIERPIEŃ 2023

Sępek Jarek.  W 80 dni dookoła świata  (nie wyjeżdżając z Londynu).

WARSZAWA: PWN, 2013.

Czy gdyby Fileas Fogg, bohater powieści „W 80 dni dookoła świata” Juliusza Verne’a, żył w naszych czasach, mógłby odbyć swoją podróż bez opuszczania miasta?
Jarek Sępek – przebojowy polski dziennikarz zafascynowany stolicą Wielkiej Brytanii – postanowił to sprawdzić. 136 lat później rusza bohatera tropem Verne’a… pozostając jednak w Londynie.
Odwiedza festiwale filmowe i tatuażu. Sprawdza, gdzie można częściej usłyszeć „excusez-moi” niż „sorry”, co brytyjscy Hindusi sądzą o Bollywood, jak smakuje chińska zupa idealna na przeziębienie   i czy w londyńskiej knajpie można spróbować australijskiego przysmaku – steku z kangura. I cały czas zastanawia się, czy każdy może poczuć się tu jak w domu.
Jednocześnie zbiera próbki osiemdziesięciu języków, którymi mówi się w Londynie – w końcu także się założył, że jest to możliwe w osiemdziesiąt dni.
Czy się uda? Musi się udać!

„Bieguny” to książki o podróżach i poznawaniu świata. Relacje z wypraw   do najbardziej niebezpiecznych i zapomnianych terytoriów na kuli ziemskiej i fascynujące historie z miejsc pozornie dobrze znanych. Opowieści o ludziach i ich losach, zaskakujące przemyślenia na tematy kulturowe i obyczajowe, a także poruszające przygody.

„Bieguny” to próba spojrzenia na świat oczyma wytrawnych podróżników, dziennikarzy i korespondentów. Poważnie i humorystycznie. Na tle historycznym i z przymrużeniem oka. 

Książka dostępna jako prezent do 31 sierpnia 2023 roku.

Prezent od IBUKA Libry – książka miesiąca

LIPIEC 2023

Autorzy: Joe Palca, Flora Lichtman

Tytuł: Co nas drażni, co nas wkurza

Warszawa : PWN, 2017.

Prezent od IBUKa Libry – książka miesiąca

CZERWIEC 2023

Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka.

Autor: Linda A. Reddy

Warszawa : PWN, 2015.

Jak rozwijać umiejętności społeczne dzieci w przyjemny i skuteczny sposób?

PRZEZ ZABAWĘ!

Przedstawiamy książkę, która krok po kroku wyjaśnia, jak nauczyć dzieci w wieku 5-12 lat:

  • zawierania przyjaźni,
  • czekania na swoją kolej,
  • proszenia o pomoc i oferowania pomocy,
  • używania odpowiednich słów,
  • kontrolowania swojego zachowania,
  • wyrażania emocji.

Książka dostępna jako prezent do 30 czerwca 2023 roku.

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

MAJ 2023

Dobrosława Świerczyńska.

Przysłowia w 12 językach.

WARSZAWA: PWN, 2019.

Książka prezentuje ponad 700 popularnych polskich przysłów i wyrażeń przysłowiowych  w układzie hasłowym oraz ich odpowiedników w 11 językach: angielskim, czeskim, francuskim, hiszpańskim, litewskim, łacińskim, niemieckim, rosyjskim, słowackim, ukraińskim i włoskim.

Publikacja jest opatrzona wstępem historyczno-edytorskim (również w językach narodowych) i wskazówkami bibliograficznymi. Ułatwieniem dla czytelników są alfabetyczne indeksy wyrazów hasłowych w poszczególnych językach, zaopatrzone w odniesienia numerowe do odpowiednich przysłów. 

Publikacja zawiera ciekawy materiał do praktycznego wykorzystania  w nauce języków obcych bądź ilustracji podobieństw i różnic między językami. Jest świetną lekturą dla każdego, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wykształcenia. 

Dla nauczyciela może stanowić kopalnię pomysłów na interesujące, nieszablonowe lekcje języków obcych. 

Książka dostępna jako prezent do 31 maja 2023 roku.

PREZENT OD IBUK LIBRA- KSIĄŻKA MIESIĄCA

KWIECIEŃ 2023

Heilman, Kenneth M., Donda, Russell S.

Duchowe życie mózgu.

Warszawa : PWN, 2019.

Chrześcijanie, muzułmanie, hindusi stanowią dwie trzecie wszystkich wierzących. Pozostałe 1,4 miliarda to wyznawcy buddyzmu, shinto, sikhizmu, judaizmu, bahaizmu i rozmaitych religii ludowych. Łącznie 87% ludzkości wierzy w jakąś siłę nadprzyrodzoną. Ta liczba robi wrażenie.

Rozmaite grupy ludzi nadają suwerennemu bóstwu imiona i przypisują mu najróżniejsze atrybuty. Niektóre bóstwa są antropomorficzne, inne bardziej abstrakcyjne. W tradycjach mistycznych głównych światowych religii – systemów wierzeń, które uznajemy za duchowe – pojawia się wspólny wątek obecny  w odmiennych i zdecydowanie odległych kulturach: to idea, że niepoznawalny Bóg jest wszędzie i jest wszystkim, również nami.

Które sieci neuronowe w mózgu są najaktywniejsze, gdy żarliwie się modlimy, błagamy Boga, śpiewamy w świątyni, zachwycamy się biblijną historią, bronimy naszych religijnych przekonań lub robimy inne rzeczy związane z naszą wiarą? A które nie wykazują aktywności? Co robi nasz mózg, kiedy doświadczamy mistycznych lub transcendentnych przeżyć? Które układy mózgowe uczestniczą w naszej religijności i duchowości? W jaki sposób odczuwamy i przeżywamy to, co zdaje się wykraczać poza nas samych? Co jest wspólne w doświadczeniu religijnym osób różnych wyznań?

Ta książka jest właśnie o tym, jak to wszystko się dzieje – jak mózg umożliwia ludziom bycie istotami religijnymi i duchowymi.

Książka dostępna jako prezent do 30 kwietnia 2023 roku.

Prezent od Ibuk Libra – książka miesiąca

Marzec 2023

Vetulani Jerzy, Mazurek Maria.   

Bez ograniczeń : jak rządzi nami mózg.

Warszawa : PWN, 2015.

Gdyby ludzki mózg był tak prosty,  że moglibyśmy go zrozumieć, bylibyśmy tak głupi, że nie zrozumielibyśmy go i tak.

Wybitny neurobiolog Jerzy Vetulani w rozmowie z Marią Mazurek opowiada o tajemnicach skomplikowanego i wciąż nie  do końca poznanego organu: ludzkiego mózgu. Podejmuje niełatwe i często kontrowersyjne kwestie, takie jak: narkotyki  i uzależnienia, płeć mózgu, neurobiologia polityki i religii. Wyjaśnia działanie naszego wewnętrznego kompasu, zastanawia się nad rolą sztuki w kształtowaniu mózgu, mówi   o konsekwencjach zdrowotnych stresu i metodach walki z nim, a także o wielu innych zjawiskach. 

Książka dostępna jako prezent do 31 marca 2023 roku.

Prezent od IBUKa Libry – książka miesiąca

LUTY 2023

Łukasz Sułkowski:

Kultura akademicka: koniec utopii?

Warszawa: PWN, 2016.

„Książkę należy traktować jako jedno z pionierskich opracowań tematu, szczególnie w polskiej literaturze naukowej. Co więcej jako pierwsze tak kompleksowo ujmujące analizowane zjawisko. Jest to ciekawa, inspirująca  i wartościowa lektura dla szerokiego kręgu czytelników, nie tylko dla osób funkcyjnych (m.in. władze dziekańskie i rektorskie) w polskich uczelniach, ale także dla każdego, kto należy do społeczności akademickiej.”

dr hab. Krzysztof Wach, prof. UEK

Książka dostępna jako prezent do 28 lutego 2023 roku.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

STYCZEŃ 2023

Autor: Zimbardo Philip, Sword Rosemary .

Tytuł: Żyj lepiej, kochaj mądrzej.

Warszawa: PWN, 2018.

Wyobraź sobie, że możesz wyzwolić się od całego zła, jakie spotkało cię w życiu. Masz możliwość zostawić za sobą toksyczne związki, tragiczne sytuacje, lęk przed utratą partnera i złamanym sercem czy ból fizyczny, psychiczny i emocjonalny? Co robisz?
Zastanów się, jak by to było, poczuć się naprawdę szczęśliwym i odnaleźć sens życia; uwolnić się od destrukcyjnych schematów myślenia i reakcji, które prowadzą do negatywnych doświadczeń, oraz od toksycznych ludzi i sytuacji, które cię ograniczają? Jaka byłaby Twoja reakcja, gdyby okazało się, że od lat patrzysz w złym kierunku – wracasz do przykrych doznań z przeszłości, zamiast spojrzeć przed siebie, na przyszłość pełną bezkresnej nadziei?
A co, jeśli rozwiązaniem jest coś tak prostego jak zmiana nastawienia? Może wystarczy uświadomić sobie, w jaki sposób traktujesz czas – jak postrzegasz przeszłość, teraźniejszość i przyszłość? Czy nie chcesz wywołać pozytywnych zmian w każdym aspekcie swojego życia – począwszy od relacji intymnych i kontaktów z rodziną, współpracownikami, kolegami ze szkoły i przyjaciółmi? Czy to wszystko może się wydarzyć, jeśli po prostu zaczniesz inaczej patrzeć na swój świat?
Kluczowe pytanie: czy wiedząc, jak to zrobić i mając taką możliwość, skorzystasz z nadarzającej się okazji? Jeśli odpowiesz twierdząco, to jesteśmy w domu; masz przed sobą właściwą książkę i możemy brać się do pracy!

Książka dostępna jako prezent do 31 stycznia 2022 roku.

Prezent od IBUKa Libry – książka miesiąca

GRUDZIEŃ

Spitzer Manfred. Dopamina i sernik.

Warszawa : PWN, 2014.

Kto myśli, że naukę można przedstawiać jedynie w nudny sposób, z pewnością nie czytał jeszcze żadnej z książek Manfreda Spitzera!

Wszyscy wiemy, że nadmiar cukru ma negatywny wpływ na obwód naszego pasa, ale czy wiemy,  że cukier pomaga nam planować przyszłość? Albo że także ojcowie cierpią na depresję poporodową  i że testosteron nie czyni nas automatycznie agresywnymi ludźmi? Dlaczego nastolatków tak bardzo interesuje seks  i agresja oraz w jaki sposób seks i agresja zmieniają nasze myślenie? Czy konsumenci świadomie kupujący ekologiczne produkty w innych dziedzinach życia także postępują wzorowo?

„Dopamina i sernik” to porcja solidnych badań naukowych przyprawiona szczyptą humoru. Smacznego!

Książka dostępna jako prezent do 31 grudnia 2022 roku.

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

LISTOPAD 2022

Batnick Michael.

Największe błędy najlepszych inwestorów.

WARSZAWA: PWN, 2020

„Bez względu na to, czy chodzi o kilka tysięcy czy kilka miliardów, inwestowanie jest wyzwaniem. Pokazują to historie Warrena Buffeta, Billa Ackmana, Chrisa Sacca, Jacka Bogle’a, Marka Twaina czy też Johna Maynarda Keynesa opisane w książce „Największe błędy najlepszych inwestorów”. 

Nietrafione decyzje, a w konsekwencji porażki   i straty finansowe są nieodłączną częścią tej gry. Ważne jednak, aby na błędach się uczyć. Wszyscy przedstawieni w książce inwestorzy wyciągnęli ze swoich porażek właściwe wnioski i stworzyli strategie, które sprawiły, że znaleźli się w gronie najlepszych i najskuteczniejszych inwestorów.

Z książki czytelnik dowie się:

  • jakie błędy zdarzają się najczęściej, których nie uniknęli nawet najwięksi inwestorzy?
  • kiedy zachować ostrożność i jakie działania podjąć, aby zminimalizować ryzyko?
  • jak przewidywać przeszkody i opracować strategię, która pozwoli działać nawet kiedy się pojawią.

Książka dostępna jako prezent do 30 listopada 2022 roku.

Prezent od IBUKa Libry – książka miesiąca

PAŹDZIERNIK 2022

Drösser, Christoph. Logika : daj się uwieść!

Warszawa : PWN, 2021.

 Christoph Drösser wprowadza czytelnika w świat poprawnego wnioskowania, poczynając od sylogistycznej logiki klasycznej, poprzez nowoczesne teorie, autorstwa np. George’a Boole’a lub Bertranda Russella,     od teorii dowodu i teorii mnogości i informatyki teoretycznej aż do logiki rozmytej. W zajmujących  i pouczających opowiadaniach,  w niewymuszony sposób przekazuje podstawy, osobliwości i zasadzki logiki.

Drösser pokazuje, jak nauka potrafi być bliska codzienności, ale też jak uczeni kiedyś i dziś zdobywali i zdobywają wiedzę. Pozycja ta, tak jak poprzednie publikacje Drössera, prezentuje czytelnikowi także zadania i ich rozwiązania, łamigłówki dla każdego. 

Książka dostępna jako prezent do 31 października 2022 roku.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

WRZESIEŃ 2022

Deaton Angus.

Wielka ucieczka : zdrowie, bogactwo i źródła nierówności.

Warszawa: PWN, 2016.

To historia ludzkości uciekającej przed nędzą i śmiercią. Opowieść o tym, jak ludzie zdołali uczynić swoje życie lepszym – i o tym, jak pociągnęli za sobą innych. 
Tematem tej książki jest niekończący się taniec postępu i nierówności. Chcę pokazać, w jaki sposób postęp tworzy nowe nierówności, a także to, że nierówności mogą czasami być pomocne, bo wskazują drogę i motywują do działania – a czasami przeciwnie, przeszkadzać, kiedy ci, którzy zdołali uciec, chronią swoje pozycje uniemożliwiając ucieczkę innym. 
To historia, która była już opowiadana wielokrotnie, ale ja chcę ją opowiedzieć w nowy sposób. Łatwo jest założyć, że w ucieczce przed biedą chodzi tylko o pieniądze, o to, żeby mieć więcej i móc żyć bez tego dręczącego lęku o jutro (…). Pieniądze są bardzo ważnym elementem tej układanki, ale równie – a może nawet bardziej – ważne jest lepsze zdrowie i większe prawdopodobieństwo życia na tyle długo, aby osiągnąć powodzenie. Rodzice żyjący w ciągłym lęku o życie swoich dzieci, a często w realiach, w których to życie jest nieustannie zagrożone, matki rodzące po dziesięcioro dzieci po to, aby choć połowa z nich dożyła wieku dorosłego – tacy ludzie doświadczają niedostatku głębszego niż sam brak pieniędzy. Napisano wiele książek o bogactwie     i o nierównościach, o tym, jak zdrowie i zamożność idą w parze… 
Ja staram się opowiedzieć te historie łącznie, mając nadzieję, że demografowie i historycy pozwolą ekonomiście zapuścić się na swój teren, ponieważ historia osiągania dobrobytu i dążenia do tego, co sprawia, że warto żyć, byłaby niekompletna, gdybyśmy skupili się tylko na części tego, co w tej sprawie istotne. 

Z Przedmowy Autora 

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

SIERPIEŃ 2022

Chłopak z pianinem : o sztuce i wojnie na Ukrainie autorstwa Ewy Sułek.

WARSZAWA: PWN, 2018.

Nominacja do Nagrody Fundacji Identitas 2021.

W 2013 roku na kijowskim Majdanie naprzeciwko kordonu policyjnego stanął fortepian. Spotkanie autorki z pianistą stało się początkiem opowieści o sile sztuki i poszukiwaniu tożsamości w najmroczniejszym czasie współczesnej historii Ukrainy.

To ważna książka. Ukazuje się w czasie, gdy stosunki polityczne pomiędzy naszymi państwami znacznie się pogorszyły. Wciąż wypominane, doznane w przeszłości krzywdy, ciągle liczone od nowa dziesiątki tysięcy ofiar, nie dają widoków na dobrosąsiedzką przyszłość. Polityka prowadzona trumnami wzmaga wzajemną nienawiść. Parafrazując poetę, można powiedzieć: „Są między nami rachunki krzywd / Żadna dłoń ich nie przekreśli”. Także dłoń Ewy Sułek, ale jej książka jest przynajmniej małą iskrą nadziei, światełkiem w tunelu, próbą wzniesienia się ponad rachunki z przeszłości.

Przemysław Trzeciak, Nowe Książki

Książka dostępna jako prezent do 31 sierpnia 2022roku.

Prezent od IBUKa Libry – książka miesiąca

Lipiec 2022 r.

Co cię nie zabije, to cię wzmocni/ James Adonis.  

Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018.

„Co cię nie zabije, to cię wzmocni”
„Wybierz pracę, którą kochasz, a nigdy w życiu  nie będziesz pracował”

„Nigdy nie należy się poddawać”

Czy te inspirujące sentencje mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością? Czy wytrzymują konfrontację z faktami, z naukową weryfikacją? 

James Adonis bierze na warsztat najbardziej popularne motywacyjne hasła i sprawdza, czy ich głosiciele nie mijają się z prawdą. Autor opisuje wyniki badań, odsyła do oryginalnych tekstów, dając dociekliwemu czytelnikowi szansę prowadzenia dalszych poszukiwań. Książka pokazuje nie tylko, z jaką ostrożnością należy podchodzić do „utartych prawd”, lecz także w jaki sposób można    je naukowo weryfikować. 

„To nie jest książka antymotywacyjna. Napisałem ją, by przeciwstawić się wszechobecnym, niemającym nic wspólnego z mądrością, kategorycznym cytatom i powiedzonkom, które są albo z gruntu nieprawdziwe, albo pełne luk. Moja argumentacja dotyczy wyłącznie konkretnych, jednorazowych wypowiedzi osób, które opanowały sztukę automotywacji – uogólnień, nadmiernych uproszczeń czy stwierdzeń      w sposób niezamierzony prowadzących na manowce. Ta książka nie jest świętoszkowatym poradnikiem samopomocy. Nie jest protekcjonalną rozprawą o tym, jak możesz sprawić, żeby twoje życie było lepsze.      To tylko próba skorygowania tego, co błędne, niezależnie od tego,     jak ciepło i powszechnie zostało przyjęte.”

Z tekstu

Książka dostępna jako prezent do 31 lipca 2022 roku.

Prezent od IBUK Libra

CZERWIEC 2022 R.

Kreatywność : mózg w dobie innowacji / Elkhonon Goldberg.  

Warszawa: PWN, 2018.

Życie w starożytnym Egipcie nie zmieniło się zbytnio od powstania piramidy Cheopsa do czasów panowania Ramzesa Wielkiego, czyli przez jakieś 1300 lat. W naszych czasach zaś spora część wiedzy nabytej na studiach przed dziesięcioma laty dziś jest już przestarzała.
Liczba nowości, z którymi mamy do czynienia nie tylko jako jednostki, lecz także jako społeczeństwo, rośnie w galopującym tempie.
W społeczeństwie, w którym panowała stagnacja informacyjna, a zmiany zachodziły z prędkością lodowca, stosunkowo niewiele jednostek angażowało się w procesy twórcze; egzystencją zdecydowanej większości społeczeństwa rządziła rutyna, która raz opanowana wystarczyła za drogowskaz do końca życia. Ale w społeczeństwie, w którym wiedza i umiejętności odchodzą do lamusa, zanim zdążą stać się rutyną, praktycznie każdy człowiek staje się częścią procesu twórczego: jeśli nawet sam nie tworzy oryginalnych rozwiązań, to przynajmniej wykorzystuje i włącza do swojego życia nowe idee, koncepcje i umiejętności. Czy taka tendencja wymaga od członków społeczeństwa opartego na nowości innego wykorzystywania naszych zasobów neuronalnych, mocy naszego mózgu? Czy to wpłynie na sposób, w jaki zmienia się z wiekiem nasz mózg? Elkhonon Goldberg próbuje dowieść, że odpowiedź na te pytania prawdopodobnie brzmi: „tak”.
Istnieje też druga strona medalu: tworzenie nowości. Jak rodzą się nowatorskie idee? W dobie innowacyjności zrozumienie, w jaki sposób mózg człowieka przetwarza nowość, staje się sprawą ogromnej wagi. Jako społeczeństwo mamy dwojaką motywację, żeby odkryć mózgowe mechanizmy mierzenia się z nowością: chcemy bowiem dowiedzieć się zarówno, jak jest konsumowana, jak i jak jest tworzona. Właśnie ta dwojaka motywacja była dla prof. Goldberga impulsem do napisania tej książki.

Książka dostępna jako prezent do 30 czerwca 2022 roku.

Prezent od IBUK Libra

MAJ 2022

Carl Cederstrom, Andrew Spicer

Pętla dobrego samopoczucia.

Warszawa: PWN, 2016.

Pętla dobrego samopoczucia to książka o tym, jak dobre samopoczucie przekształciło się w obowiązek i obróciło się przeciwko nam. Carl Cederström i Andre Spicer zaprezentowali błyskotliwe studium przymusu dobrego samopoczucia i sposobów, w jakie przerodziło się ono w moralny imperatyw odwracając tym samym naszą uwagę od politycznego i społecznego zaangażowania.

Przekonujące i zabawne, a niekiedy przerażające case studies pokazują, że popadliśmy w prawdziwy obłęd, którego wyznacznikami są aplikacje do pomiaru regularności wypróżnień, ilości spożywanych kalorii, aktywności czy długości snu. Autorzy na konkretnych przykładach pokazują, że dyktat dobrego samopoczucia wtłoczył nasze ciała i umysły w machiny kapitalizmu i doprowadził do wzrostu społecznej frustracji, rozpadu zachowań społecznych i narodzin pasywnego nihilisty zatopionego we własnym ciele.

Książka dostępna jako prezent do 31 maja 2022 roku.

PREZENT DO IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

KWIECIEŃ 2022

Gojko Adzic. Człowiek vs komputer.

Warszawa : PWN, 2019.

Publikacja opowiada o ludziach uwikłanych między błędnymi przekonaniami a błędami w oprogramowaniu. Przeczytasz o osobach niewidzialnych dla komputerów, o tym, jak pozostawienie domyślnego hasła doprowadziło do apokalipsy zombie  i dlaczego linie lotnicze rozdają czasami darmowe bilety. Ale to przede wszystkim książka o tym, jak zapobiegać takim problemom, jak ich unikać i jak minimalizować ich skutki.

Nasze życie jest coraz bardziej uzależnione od komputerów – jesteśmy śledzeni, monitorowani i kategoryzowani przez oprogramowanie, nieustannie doprowadzające kolejne rzeki informacji  do oceanu danych zwanego „big data”.     W tym nowym, wspaniałym świecie ludzie nie są w stanie samodzielnie radzić sobie z nadmiarem informacji. Rządy i firmy polegają na komputerach, które maja automatycznie wykrywać oszustwa, przewidywać zachowania i egzekwować prawo. Mało elastyczne automaty, często niewiele inteligentniejsze od lodówki, podejmują dziś decyzje na wagę życia i śmierci. A przecież wszystkie te systemy komputerowe są tworzone przez ludzi – którzy mają może najlepsze intencje, ale są omylni i popełniają błędy;   są mądrzy, ale zapominają o ważnych sprawach; mają wielkie plany, ale działają pod presją czasu.

Kiedy następnym razem uderzysz głową w cyfrowy mur, historie z tej książki pomogą ci lepiej zrozumieć co się właściwie dzieje i pokażą, gdzie należy szukać problemów. Dla osób tworzących oprogramowanie książka będzie pomocą       w odkryciu heurystyk, które można wykorzystać w czasie analizy, programowania czy testowania, aby tworzyć systemy mniej podatne na błędy.

Książka dostępna jako prezent do 30 kwietnia 2022 roku.

Prezent od IBUKa Libry

KSIĄŻKA MIESIĄCA – Marzec 2021

Philip G. Zimbardo, Nikta S. Coulombe:

Gdzie ci mężczyźni?

Warszawa: PWN, 2015

Czy mianem „słabej płci” na pewno powinniśmy określać dziś kobiety? System edukacji promuje uczennice, kryzys rodziny i psychiczna nieobecność ojców pozbawia chłopców ważnego wzorca. Wirtualna rzeczywistość jest dla młodych mężczyzn substytutem relacji, pornografia nieudolnie zastępuje edukację seksualną.

Czy kobiety, coraz śmielej realizujące swoje cele i osiągające sukcesy w wielu sferach życia, znajdują w dzisiejszych mężczyznach godnych siebie partnerów? Czy matki, ojcowie, partnerki, nauczyciele, i wreszcie sami mężczyźni, mogą przeciwdziałać upadkowi męskości?

„Gdzie ci mężczyźni” to książka, którą Philip Zimbardo i Nikita Coulombe przygotowali specjalnie na rynek polski.

Tydzień czytania e-książek 2022 z IBUKIEM Librą

Zapraszamy do korzystania z oferty e-książek w naszej bibliotece w ramach kolejnej edycji święta, które w tym roku rozpoczyna się 6 marca i potrwa do 12 marca.
Czym jest tydzień czytania e-booków? To święto każdego świadomego czytelnika, który nie boi się korzystać z nowych technologii.
Nasza biblioteka od 2016 roku udostępnia czytelnikom setki publikacji, do których dostęp można mieć 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. E-publikacje to świetne rozwiązanie dla osób prowadzących intensywny tryb życia, które nie mogą w godzinach otwarcia biblioteki korzystać z jej zbiorów, chcą oszczędzać czas czy środowisko oraz nowe technologie traktują jako naturalną przestrzeń zdobywania wiedzy.
Tydzień czytania e-booków to świetny powód do sięgnięcia po publikacje elektroniczne.
W IBUKU Librze możesz czytać gdzie chcesz i kiedy chcesz. Nasza biblioteka wykupiła dostęp do zasobu wyselekcjonowanych e-booków. Po założeniu konta możesz, nie tylko czytać książki, ale także wstawiać zakładki, robić notatki, pracować w trybie projekty, korzystać z aktualnej wersji Słownika języka polskiego PWN oraz Encyklopedii PWN online.
Aby poznać w pełni platformę oraz jej narzędzia, warto pobrać „Przewodnik użytkownika” dostępny na libra.ibuk.pl/pomoc.
Sprawdź pełną ofertę e-booków w naszym katalogu.

W celu korzystania z zasobów IBUKA Libry, pobierz darmowy PIN dostępu w Bibliotece Pedagogicznej – mail to: fdbp_olesnica@op.pl , tel. : 71 314 21 46

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

LUTY 2022

AUTORZY: Anna Gorączka, Michał Protasiuk

TYTUŁ: Gamification: jak wygrać zaangażowanie respondenta

Warszawa: PWN, 2020.

Bitwa współczesnego marketingu toczy się przede wszystkim o uwagę konsumenta. Do opisu nowej rzeczywistości stworzono pojęcie „attention economy”, zakładające, że uwaga jest zasobem rzadkim i to o nią należy przede wszystkim rywalizować. A jest to zadanie coraz trudniejsze (…) W jaki sposób my – badacze marketingowi – nadążamy za zmianami? Czy używane przez nas narzędzia są dobrze dopasowane do wyzwań współczesnego świata i błyskawicznie zmieniającego się respondenta? Czy potrafimy modyfikować swoje podejście i instrumenty badawcze, którymi się na co dzień posługujemy? 

Ze wstępu autorów

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

STYCZEŃ 2022

Autor:  Robert Bryce.

Tytuł: Siła Energii: elektryczność a bogactwo narodów   

WARSZAWA: PWN, 2020.

W „Sile energii” dziennikarz Robert Bryce opowiada o historii elektryczności, najważniejszej formie energii na świecie. Przez raporty na miejscu z Indii, Islandii, Libanu, Portoryko, Nowego Jorku  i Kolorado autor pokazuje, jak nasze miasta, nasze bogactwo, nasze życie zależą od niezawodnych przepływów energii elektrycznej.

Podkreśla rolę pozatechnicznych uwarunkowań niezbędnych do udanej elektryfikacji i wyjaśnia, dlaczego tak wielu ludzi wciąż tkwi w ciemności. Sposób,  w jaki zlikwidujemy kolosalną przepaść między państwami bogatymi w energię elektryczną a w nią ubogimi, zadecyduje      o naszym sukcesie w rozwiązywaniu takich problemów, jak prawa kobiet, nierówności  i zmiany klimatyczne. 

Publikacja została napisana żywym językiem, zrozumiałym dla każdego odbiorcy. Książka ta to całościowe spojrzenie na sytuację energetyczną na świecie, szczególnie przydatne dla osób mających wpływ na decyzje ważne dla przyszłości rynku energetycznego, ale także dla szerokiego kręgu czytelników (także studentów, uczniów) zainteresowanych tym tematem. 

Książka dostępna jako prezent do 31 stycznia 2022 roku.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

GRUDZIEŃ 2021

AUTOR: Tomasz Adam Pruszak

TYTUŁ: „O ziemiańskim świętowaniu : tradycje świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy”

WARSZAWA : PWN, 2011.

Piękne i bogate polskie tradycje świąteczne wywodzą się między innymi z kultury szlacheckiej. Jak w majątkach ziemiańskich świętowano Boże Narodzenie i Wielkanoc na przełomie XIX i XX wieku i ile z tych zwyczajów przetrwało do dziś? Autor, na przykładzie wspomnień oraz osobistych relacji ziemian, wprowadza nas w atmosferę najważniejszych i niezwykle barwnych świąt w tradycji katolickiej. Opowiada o przygotowaniach w kuchni i w salonie, porywa w wir spotkań rodziny i sąsiadów, świątecznych obchodów i karnawałowych zabaw. Niebagatelną zaletą opracowania jest materiał ilustracyjny – bogaty wybór archiwalnych zdjęć, malarstwa, a także zbiór XIX-wiecznych rycin.

Książka dostępna jako prezent do 31 grudnia 2021 roku.

Prezent od Ibuk Libra – Książka miesiąca

LISTOPAD 2021

AUTOR: Eric Weiner

TYTUŁ: Ekspresem z Sokratesem : czego martwi filozofowie uczą nas o życiu autorstwa.

Warszawa: PWN, 2020.

Publikacja ta to pełna wrażeń podróż intelektualna śladami niektórych z największych myślicieli w historii – od Epikura i Marka Aureliusza, przez Konfucjusza i Gandhiego, po Nietzschego, Schopenhauera i Simone de Beauvoir.

Podróżując pociągiem (jest to środek komunikacji najbardziej sprzyjający zadumie), Eric Weiner objeżdża świat, zatrzymując się w miejscach związanych z filozofami i filozofowaniem – od Grecji po Chiny, od Stanów Zjednoczonych po Indie – po drodze rozmyślając o życiowych lekcjach, których uczą nas wielcy myśliciele przeszłości. Jego cel to odkryć na nowo pierwotny sens filozofii – nie jako domeny abstrakcyjnych, niepraktycznych rozważań, lecz jako terapii duszy, która uczy nas, jak wieść bardziej znaczące, bardziej szczęśliwe życie. Jak bowiem zauważa, gdyby w starożytnych Atenach istniały księgarnie, działy „Filozofia” i „Przemiana osobista” byłyby jednym i tym samym.

Prezent od Ibuk Libra – Książka miesiąca

PAŹDZIERNIK 2021

Nienawiść w przestrzeni publicznej

pod red. Urszuli Jakubowskiej, Piotra Szaroty.

Warszawa: PWN, 2020.

Od pewnego czasu w wielu państwach demokratycznych daje się zauważyć niezwykłe nasilenie zjawiska określanego jako „mowa nienawiści” albo „język nienawiści”.

Nienawiść – podobnie jak miłość czy przyjaźń – towarzyszą Homo sapiens od początku swego istnienia. I to zarówno w relacjach międzyjednostkowych, jak i międzygrupowych. I tak w historii naszego gatunku wyraźnie widzimy nasilanie się w różnych okresach dziejowych jednych lub drugich. Mamy czasy wojen i czasy pokoju. Ostatnio obserwujemy na świecie nasilenie się postaw nacjonalistycznych, faszyzujących i wykluczających. W Polsce wzajemne oskarżanie się dominuje w społecznych relacjach.

Te negatywistyczne postawy doprowadziły do pojawienia się nowych słów w języku polskim. Słowa te pochodzą oczywiście z języka angielskiego (który stał się głównym dostarczycielem dla nowomowy polskiej). Angielski czasownik to hate (nienawidzić) wszedł  do polszczyzny jako „hejt” i robi niezwykłą karierę. Pojawiają się słowa od niego pochodne: rzeczowniki: „hejter”, „hejterka”, przymiotnik „hejterski”, czasownik „hejtować”. Stają się często używanymi słowami w tekstach publicystycznych, a nawet naukowych.

Książka dostępna jako prezent do 31 października 2021 roku.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

WRZESIEŃ

Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka autorstwa Zasława Adamaszka.

WARSZAWA: PWN, 2018.

Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka to książka dzięki której samodzielnie odkryjesz jak fascynujący, niezwykły i tajemniczy jest ludzki organizm. Miliardy neuronów układu nerwowego, tysiące kilometrów naczyń krwionośnych, setki metrów powierzchni sorpcyjnych w jelitach i płucach. Nasze serce pompuje cysterny krwi, a więzadła są mocniejsze niż powłoki kamizelek kuloodpornych.

Gdzie to wszystko się mieści i jak działa fascynująca maszyneria, którą co dzień widzimy w lustrze – nasze ciało?

Czy można zrobić własne domowe laboratorium anatomiczne? W co je wyposażyć?

Z czego skonstruować wykrywacz kłamstw, fonokardiograf, dermatoskop i transiluminator?

Te egzotycznie brzmiące słowa to nazwy przyrządów, które pomagają poznawać tajniki naszych organizmów. Możemy je badać bezpiecznie w domowym lub szkolnym laboratorium. Przy okazji wyposażyć się też we własnoręcznie zbudowane modele anatomiczne.

Odkryj, jak działa wspaniała biochemiczna maszyneria, jaką są nasze ciała!

„Laboratorium w szufladzie” to cykl przeznaczony dla osób ciekawych świata, pasjonatów, hobbystów… a przede wszystkim praktyków. Czytelnicy znajdą wiele inspiracji do prowadzenia własnych doświadczeń i eksperymentów. Każda książka jest bogato ilustrowana materiałami graficznymi i zdjęciami. Każdy poruszony temat zawiera wyczerpujący, praktyczny opis zjawiska, doświadczenia, przyrządu czy aktywności. Autorzy nie stronią od wejścia na poziom wyższy, niż tylko popularne ujęcie tematu. To zamierzona prowokacja intelektualna. Pogłębione ujęcie pozwala poczuć smak eksperymentu, doświadczyć radości poznawania i odkrywania różnorodności świata oraz stojącej wobec niego – twórczej wyobraźni.

SIERPIEŃ

Ekoturystyka autorstwa Dominiki Zaręby.

Książka podejmuje bardzo aktualny problem rozwoju turystyki jako gałęzi gospodarki w powiązaniu z ochroną środowiska przyrodniczego. Głównym jej założeniem jest propagowanie turystyki zrównoważonej, usiłującej godzić sprzeczne interesy turysty, który pragnie przebywać w środowisku przyrodniczym jak najmniej zdegradowanym, a jednocześnie sam to środowisko niszczy, zarówno bezpośrednio, jak i wymagając coraz liczniejszych udogodnień cywilizacyjnych – dróg, hoteli itp.

Książka napisana przystępnie, z dużą znajomością przedmiotu i osobistym zaangażowaniem. Podano w niej liczne przykłady rozwiązań proekologicznych w turystyce krajowej i zagranicznej.

Pozycja przeznaczona dla studentów i wykładowców na kierunkach turystyka i rekreacja, geografia, ochrona środowiska oraz akademii rolniczych i ekonomicznych, na których omawiane są zagadnienia ekoturystyki.

Książka dostępna jako prezent do 31 sierpnia 2021 roku.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

LIPIEC

Catherine A. Sanderson

Efekt obserwatora. Psychologia odwagi i bezczynności.

Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili – słowa przypisywane Edmundowi Burke’owi.

W lutym 2010 roku Dylan Gifford Yount stał na występie na czwartym piętrze biurowca w San Francisco. Pod budynkiem zebrał się duży tłum. Wielu ludzi szydziło z niego, krzycząc: „Skacz!” i „No, zrób to wreszcie!” Po czterdziestu pięciu minutach skoczył i zginął na miejscu. Dlaczego dobrzy ludzie milczą w obliczu zła? Co skłania nas do nieodzywania się, niereagowania, gdy widzimy czyjeś cierpienie lub krzywdę? Dlaczego w grupie jesteśmy skłonni do zachowań, których nigdy nie dopuścilibyśmy się w pojedynkę? 

W książce Efekt obserwatora. Psychologia odwagi i bezczynności Catherine Sanderson podsumowuje odkrycia psychologii społecznej, które pozwalają zrozumieć naszą bardzo ludzką skłonność   do milczenia w obliczu złych zachowań.  Na wstrząsających przykładach pokazuje, jaką rolę ta cisza odgrywa  w przyzwoleniu, by złe zachowania były kontynuowane. Wyjaśnia, że nasze przekonanie, że tylko z gruntu źli ludzie dopuszczają się strasznych czynów, jest nieprawdziwe. Opisuje czynniki, które sprawiają, że zamiast wstać, sprzeciwić się, wezwać pomoc, stanąć w czyjejś obronie – wybieramy święty spokój i anonimowość. 

Ta książka daje jednak nadzieję. Psychologowie społeczni wiedzą, jak można kształtować środowisko szkolne, uczelniane czy zawodowe, by sprzyjało przeciwstawianiu się złu. Catherine Sanderson znakomicie pokazuje, co może przełamywać bierność – czasem będzie to wiedza o tym, jak udzielić pomocy, znajomość procedur. Innym razem – znalezienie sojusznika albo świadomość, że ulegamy tzw. pluralistycznej ignorancji – czyli wierzymy w istnienie fałszywej normy stworzonej przez niejednoznaczne zachowania innych. Autorka dowodzi, że rodzice mogą wychować codziennych bohaterów, wzmacniając nie ślepe posłuszeństwo, ale krytycyzm i samodzielne myślenie. Opowiada piękne i poruszające historie ludzi, którzy mieli odwagę zareagować, gdy byli świadkami cierpienia i krzywdy innych osób.

Książka dostępna jako prezent do 31 lipca 2021 roku.

PREZENT DO IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

CZERWIEC 2021

Peter Cave:

Czy roboty czują ból?   33 filozoficzne łamigłówki

Warszawa: PWN, 2019.

Nie musisz znać filozofii, by poznać moc filozoficznego zdziwienia.

W tej pełnej myślowych paradoksów książce Peter Cave przedstawia 33 klasyczne i mniej znane filozoficzne problemy w sposób, który zmusi do zadumy nawet najmocniej stąpających po ziemi. Obywając się bez „izmów” i litanii nazwisk, za to z wykorzystaniem fantazji i dużej dawki humoru, autor prowadzi czytelnika od pozornie prostych sytuacji do samego sedna problemów, nad którymi od lat głowią się filozofowie. Czytelnik z reguły sam musi odnaleźć wyjście z myślowego labiryntu, w czym pomocna   mu będzie opisowa bibliografia zawarta na końcu.

Lekko napisana, lecz z pewnością nie trywialna, książka przeznaczona jest dla każdego, kto zastanawia się nad światem – bez względu na wiek. Do ubocznych efektów lektury należy nieodparte poczucie zdziwienia rzeczywistością, a w skrajnych przypadkach – chęć zostania filozofem.

Książka dostępna jako prezent do 30 czerwca 2021 roku.

PREZENT DO IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

Maj 2021

Michael Sandel:

 Sprawiedliwość. Jak postępować słusznie? 

Warszawa: PWN, 2020.

ŚWIATOWY BESTSELLER Najsłynniejsza książka Michaela J. Sandela, powstała na podstawie popularnych i obleganych przez studentów wykładów, zatytułowanych Sprawiedliwość, które autor prowadzi         na Uniwersytecie Harvarda.

Pytając o to, czy społeczeństwo jest sprawiedliwe, rozważamy, w jaki sposób dzieli między swoich członków to, co ma dla nas wartość – dochody       i bogactwo, prawa i obowiązki, władzę  i możliwości, urzędy i zaszczyty. Sprawiedliwe społeczeństwo rozdziela te dobra w odpowiedni sposób; przyznaje każdemu człowiekowi to,   co mu się należy. Trudności zaczynają się wtedy, gdy zapytamy, co należy się ludziom i dlaczego. Książka poświęcona jest analizie słabych   i mocnych stron trzech sposobów myślenia  o sprawiedliwości. Najpierw zajmiemy się ideą maksymalizacji dobrobytu. Następnie wizjami, które wiążą sprawiedliwość z wolnością. Na koniec przejdziemy do teorii, które łączą sprawiedliwość z cnotliwym i dobrym życiem. Zanim podejmiemy próbę oceny tych trzech teorii sprawiedliwości, warto zapytać, jak mogą przebiegać dyskusje filozoficzne – szczególnie w tak niejasnej dziedzinie jak filozofia moralna i polityczna. Punktem wyjścia często są konkretne sytuacje. Ale w jaki sposób dokonuje się przejście od oceny konkretnych okoliczności   do określenia zasad sprawiedliwości, które naszym zdaniem powinno się stosować w każdej sytuacji? Na czym polega argumentacja moralna?

                                                                                                                                                             Z rozdziału I

Książka dostępna jako prezent do 31 maja 2021 roku.

Nowy IBUK Libra

Już dziś każdy czytelnik może zobaczyć, jak zmieniła się czytelnia online IBUK Libra. Wciąż na platformie można czytać cała dobę, siedem dni w tygodniu. Wydawnictwo Naukowe PWN potwierdza, że serwis po serii testów, w których brali udział także bibliotekarze, jest gotowy. Zmienia się również wygląd.

Każdy odwiedzający platformę zostanie zapytany o to, czy potrzebuje więcej informacji, czy chce zacząć korzystać. Pojawiają się nowe karty użytkownika. Warto założyć konto w IBUKU Librze, aby cieszyć się w pełni wszystkimi funkcjonalnościami.

Po zalogowaniu będziemy mogli:

– zobaczyć cztery ostatnio czytane książki + książkę miesiąca od PWN;

– zobaczyć wszystkie „książki w moich bibliotekach”, bez potrzeby przełączania się między bibliotekami – opcja dla osób, które korzystają z zasobów dwóch lub większej liczby bibliotek;

– korzystać z karty „moja półka” czyli dodawać do niej wybrane tytuły, czytać czy kopiować opis bibliograficzny do pracy, bez przechodzenia do wirtualnej półki myIBUK;

– przeszukiwać cały zasób IBUKA Libry w karcie „wszystkie książki”, gdzie znajduje się 47 000 tytułów, proponować rozszerzenie zasobu lub znaleźć najbliższą e-czytelnię, w której poszukiwany tytuł jest dostępny.

To wciąż nie wszystko. Więcej informacji nt. platformy i jej funkcjonalności w social mediach <wstawić kanał BIBLIOTEKI / wstawić https://facebook.com/PWNNauka >

Zapraszamy do nowej odsłony IBUKA Libry

https://libra.ibuk.pl/?utm_source=bibl&utm_medium=www&utm_campaign=premiera

PREZENT DO IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

KWIECIEŃ 2021

Hélène Courtois: Nasze miejsce w kosmosie.

Warszawa: PWN, 2020.

Nasza galaktyka i jej sąsiedzi mkną przez wszechświat w zdumiewającym tempie kilkuset kilometrów na sekundę. Fakt ten jest znany od początku lat 60. ubiegłego wieku. W tym czasie astrofizycy nie byli jeszcze w stanie w pełni wyjaśnić przyczyn tego zjawiska. W latach 90., amerykańscy naukowcy wskazali, że ruch ten może być związany z oddziaływaniem ogromnej masy tzw. Wielkiego Atraktora.
Poszukując Wielkiego Atraktora, zespół badawczy, do którego należała nasza Autorka, odkryli super gromadę galaktyk, do których należy nasza Droga Mleczna. Nazwali ją Laniakea (z hawajskiego „niezmierne niebiosa”).
Ta książka ma na celu podzielenie się historią tego ogromnego odkrycia. Autorka w jasny i prosty sposób dokonuje przeglądu Wszechświata i rządzących nim praw fizyki.

Książka dostępna jako prezent do 30 kwietnia 2021 roku.


PREZENT DO IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

MARZEC 2021

Emanuela Tatarkiewicz: Dwór polski. Literackie obrazy w prozie XIX i XX wieku. Warszawa: PWN, 2019.

Jak wyglądały dwory? Kim byli ich mieszkańcy? Czym charakteryzowała się domowa przestrzeń i kto ją tworzył? W jaki sposób pisarze utrwalili ten mikroświat w literaturze?
Dwór czy dworek stanowi główne tło wielu polskich utworów literackich z XIX i początku XX wieku. Nie tylko jako dom, w którym prowadzi się bogate życie towarzyskie. Oprócz sfery obyczajowej w literackim obrazie dworku również ważna jest również specyfika polska, co wynikało  z uwarunkowań historycznych. Nawet dziś, kiedy świat ziemiański w dawnej postaci stał się reliktem przeszłości, dwory jako przestrzeń materialna i symboliczna są stałym elementem polskiego pejzażu kulturowego.
Książka przedstawia obraz dworu opisanego w polskiej prozie XIX i początku XX w. Jest to zatem obraz wykreowany, ale przecież wiarygodnie – bo z pierwszej ręki – odzwierciedlający obraz świata dworskiego. Potęga literatury polega na tym, że utrwaliła ten obraz dworu, a ponadto stworzyła takie wzorce, które chciano realizować, urzeczywistniać – dawniej i dziś. W literaturze polskiej dwór przedstawiony jest nie tylko jako gniazdo rodzinne, ale w szerszej perspektywie – jako przestrzeń symboliczna, ogólnonarodowa; jako dom patriotyczny, gdzie przetrwała polskość.
Czytelnik będzie miał okazję poznać codzienny, jak i świąteczny rytm dnia związany z dworem wpisanym w wiejską rzeczywistość i w tamtejszy mikroświat. Autorka zwraca uwagę na to, jak bardzo tradycja i zwyczaje wpływały na życie dworu. Przedstawia to m.in. poprzez ukazanie barwnych obyczajów, bogactwa kulinarnego, religijności czy sposobów leczenia charakterystycznych dla przestrzeni dworskiej.
Bazą źródłową książki jest polska proza XIX i XX-wieczna, dotąd nieopracowana szczegółowo pod kątem zagadnienia dworu. W licznych pozycjach poświęconych tematyce dworu dominuje rys historyczny i dokumentalny. Kilka najbardziej znanych polskich powieści służy niezmiennie jako przykłady omawiane w kontekście obyczajów dworskich wraz z pamiętnikami ziemiańskimi i literaturą wspomnieniową. Ten wybór autorka książki rewiduje i znacząco rozszerza.

Książka dostępna dla czytelników Biblioteki Pedagogicznej jako prezent do 31 marca.

Życzymy dobrej lektury!


PREZENT DO IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

LUTY 2021

Massimo Pigliucci: Bujda na resorach: jak odróżnić naukę od bredni.

Warszawa: PWN, 2019.

Dlaczego ludzie wierzą w bzdury? Czym nauka różni się od pseudonauki? Jak odróżnić fakt od fantazji, lekarstwo od ściemy, wiedzę od bredni? BUJDA NA RESORACH to napisany przystępnym językiem przewodnik po metodologii naukowej oraz tak zwanym problemie demarkacji, czyli kwestii systematycznego odróżnienia nauki od tego, co tylko naukę udaje.

Massimo Pigliucci – filozof, sceptyk i biolog ewolucyjny – poszukuje zdroworozsądkowej koncepcji nauki, aby wyposażyć czytelnika  w osobisty „wykrywacz bredni”, który pozwoli mu zorientować się w zalewie sprzecznych informacji, fałszywych teorii i niepotwierdzonych hipotez. Opierając się  na licznych studiach przypadków, autor omawia między innymi istotę    i ograniczenia metody naukowej, rolę ekspertów w nauce i poza nią, narzędzia myślenia krytycznego oraz poglądy pseudonaukowe, których rosnąca popularność ma obecnie opłakane skutki.
W dobie powszechnego dostępu do informacji i równie powszechnego kryzysu zaufania znajomość tych zagadnień staje się moralnym obowiązkiem, ponieważ, jak przekonuje autor we Wprowadzeniu:
„[…] nauka jest zbyt potężna i zbyt ważna, pseudonauka zaś zbyt powszechna i zbyt szkodliwa, by otwarte społeczeństwo mogło w tej materii pozwolić sobie na ignorancję”.

Książka dostępna jako prezent do 28 lutego 2021 roku.

 

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

STYCZEŃ

Operacja „Eagle” -Niemcy 1945

autorstwa Agaty Tyszkiewicz, Jakuba Tyszkiewicza.

Książka powstała na podstawie niedawno odtajnionych dokumentów z archiwów amerykańskich i polskich.
Ukazuje ona tragiczne losy 32 „polskich James’ów Bond’ów”, zrzuconych na terytorium Trzeciej Rzeszy w marcu i kwietniu 1945 r., w ramach operacji o kryptonimie „Eagle”. Zadaniem polskich wywiadowców było zbieranie istotnych informacji dla amerykańskiego wywiadu. Spadochroniarze rekrutowali się  z żołnierzy, których najpierw siłą wcielono do Wermachtu z terytorium Górnego Śląska i Pomorza. Po dostaniu się do alianckiej niewoli trafili do szeregów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, by wreszcie po specjalnym przeszkoleniu stać się agentami OSS. Ich historia została przedstawiona na szerszym tle innych polskich działań wywiadowczych w czasie II wojny światowej i ludzi w nich zaangażowanych.
Autorzy piszą o ciekawej historii w przystępny sposób, przeplatają opis przygotowań    do misji i jej przebieg treściami fabularyzowanymi będącymi autorską rekonstrukcją zdarzeń opartą na unikalnych dokumentach historycznych.

„Spadochrony rozłożyły się prawidłowo. Skoczkowie w jasnym świetle księżyca widzieli niemiecką wieś ze wszystkimi detalami. Wiedzieli już, że to nie jest miejsce planowego zrzutu. Wiatr znosił Bogdanowicza wprost na osadę. Gdzieś dalej został Sobiechowski.
– Fallschirmspringer! Fallschirmspringer! – usłyszał z dołu krzyki.
Aleksander ze wszystkich sił próbował zmienić tor lotu. Wiejskie zabudowania stawały się z każdą chwilą coraz większe. Skoczek dotknął ziemi w samym środku wsi. Szybko wypinał się z uprzęży. Kombinezon i cały ładunek, który miał na sobie utrudniał   mu ruchy. Usłyszał, że ktoś nadbiega.
– Halt! – padła komenda. Aleksander zdążył się odwrócić i wystrzelić. Nagle, poczuł dziwne uderzenie, ból rozlał się po całym ciele, upadając zobaczył jeszcze twarz Niemca, który nadbiegł pierwszy a teraz klęczał trzymając się rękami za brzuch.”
 (z książki) 

Dla Czytelników Biblioteki Pedagogicznej książka dostępna online  do 31 stycznia 2021 

PREZENT OD IBUK lIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA 

GRUDZIEŃ

Paweł Sekuła: LIKWIDATORZY CZARNOBYLA

WARSZAWA: PWN

Książka jest zapisem relacji ustnych tzw. likwidatorów Czarnobyla i ich rodzin. Przedstawia dramatyczne doświadczenia żołnierzy z republik bałtyckich związane z działaniami podejmowanymi   w rejonie katastrofy w latach 1986-1988. Autor przybliża społeczność likwidatorów, warunki bytowe  i życie codzienne w czarnobylskiej zonie. Kolejne rozdziały są wiernym odtworzeniem osobistych przeżyć, odczuć i przemyśleń likwidatorów począwszy od wezwania na miejsce tragedii, poprzez pracę w cieniu czarnobylskiego reaktora, aż po zmaganie się z codzienną rzeczywistością ZSRS po powrocie do domu i heroiczną walkę o odzyskanie zdrowia.

Przekazy świadków poprzedzone są zarysem historii mobilizacji i udziału łotewskich oraz estońskich obywateli ZSRR w usuwaniu skutków katastrofy jądrowej. Zaprezentowane zostały także poszczególne etapy akcji dekontaminacyjnej  na obszarze Ukrainy i Białorusi.

„Likwidatorzy Czarnobyla” to pierwsza w Polsce i na świecie publikacja podejmująca temat buntu (lato 1986 roku) uczestników likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu. Czytelnik pozna nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne, prasowe oraz fotograficzne, w tym wykonane  czarnobylskiej zonie.

PREZENT OD IBUK LIBRA- KSIĄŻKA MIESIĄCA

LISTOPAD

Przemysław Semczuk: Wybrałem Polskę: imigranci w czasach PRL
Warszawa: PWN, 2019.
 

 Czasy PRL-u kojarzą się z barwnymi ucieczkami. Porwania samolotów, kutry rybackie uciekające na Bornholm, wyprawy przez Bałtyk kajakiem, a nawet masowa ucieczka marynarzy, którzy porwali okręt wojenny. Trudno sobie wyobrazić, że były osoby, które z własnej woli przyjeżdżały do komunistycznej Polski, by w niej zamieszkać. Książka stanowi unikatowy zbiór opowieści o bohaterach, których losy mają wspólny mianownik: wszyscy z wyboru osiedlili się w komunistycznej Polsce. Do dzisiaj jesteśmy przekonani, że z Polski tylko uciekano. Tymczasem bohaterowie rezygnowali z „łatwego” życia w kapitalizmie, wyjeżdżając za żelazną kurtynę – głównie z przyczyn osobistych.

Książka jest reportażem poświęconym kilku postaciom. Ich losy przeplatają się i wiążą z wydarzeniami w kraju. Główną postacią jest George Bidwell. Były oficer armii brytyjskiej, weteran kampanii w Afryce po wojnie trafił do Warszawy, gdzie objął stanowisko dyrektora British Council. Na raucie w ambasadzie poznał Annę Wirszyłło, w której natychmiast się zakochał. Korespondencyjnie rozwiązał swoje pierwsze małżeństwo, od lat fikcyjne. Jednak władze brytyjskie nie chciały pozwolić na polityczny precedens. Wykorzystano fakt, że dokumenty rozwodowe nie zostały potwierdzone urzędowo i oskarżono go o bigamię. Bidwell zrzekł się angielskiego obywatelstwa i nie znając ani słowa po polsku, stał się Polakiem. Został poczytnym pisarzem, wydał blisko 50 tytułów. Książki pisał po angielsku, a jego żona tłumaczyła je na język polski. Przyjaźnił się z Iwaszkiewiczem, który wprowadził go do Stowarzyszenia Literatów Polskich i zachęcił do osiedlenia się w Przesiece, górskiej wiosce w Karkonoszach.
Inną postacią opisaną w książce to m.in. Peter Raina – historyk, publicysta, który mieszkał w Polsce zaledwie kilka lat. Ożenił się z Barbarą Wereszczyńską i razem z nią, z powodów politycznych, musiał zamieszkać w Berlinie Zachodnim. Barbara aż do śmierci była w kontakcie z SB i pisała raporty o działalności męża.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

PAŹDZIERNIK

Wolfgang Amadeusz Mozart

Wybór listów

Warszawa: PWN, 2019.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

WRZESIEŃ

Piotr Ambroziewicz

Książki dla nas, książki dla mas.

Warszawa: PWN, 2019.

Książką września w IBUKU Librze zostaje tytuł:
Piotra Ambroziewicza, Auta dla nas, auta dla mas.
– Co to był szewroletariat?
– Jak zwykły Polak auto zdobywał?
– Dlaczego nasi projektanci i konstruktorzy mieli pecha?
– Jak władza oszukała ludzi na przedpłatach?
– Czemu mały fiat podskakiwał przed Wigilią?
– Za co powinniśmy kochać syrenki?
– Co miał sowiecki premier do Polskiego Fiata?
Dzięki samochodom i za pośrednictwem samochodów Czytelnik pozna życie codzienne, politykę i sytuację ekonomiczną Polski Ludowej. Opisywane przez autora pojazdy są zarazem bohaterami historii – czasem śmiesznej, czasem strasznej, a czasem wręcz absurdalnej. Jest to barwna książka, dziennikarska. Historia motoryzowania ludzi władzy i zwykłych ludzi w Polsce Ludowej nie bez przymrużenia oka.

Książka będzie pasjonującą lekturą dla każdego odbiorcy, a szczególnie dla poszukiwacza absurdów z punktu widzenia perspektywy społecznej. Znajdą  w niej także coś dla siebie miłośnicy historii Polski Ludowej, wielbiciele dziejów motoryzacji, historycy poszukujący materiału źródłowego (cytaty z prasy, literatury, filmów).

Dla czytelników Biblioteki Pedagogicznej książka dostępna online do 30 września 2020 r.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

SIERPIEŃ

Sergiusz Prokurat

Niezwykłe początki znanych firm

Warszawa: Dom Wydawniczy PWN, 2016.

Książką sierpnia w IBUKU Librze zostaje tytuł Sergiusza Prokurata, Niezwykłe początki znanych firm. Książka o historiach znanych na całym świecie korporacji, bądź precyzyjniej ujmując temat o założycielach znanych korporacji – życiu i pomysłach biznesowych ich założycieli. Pozycja ta jest opowieścią o wymyślaniu i wdrażaniu innowacji, przekształcania pasji w gigantyczny zysk.
Autor pokazuje jak tworzy się firmę, w określonych warunkach technologicznych, politycznych, społecznych. Ponadto podkreśla rolę, jaką odegrał założyciel firmy. Docenienie jego charakteru, ciężkiej
pracy, uporu i właściwych decyzji biznesowych. Książka w pozytywny sposób pokazuje tworzenie firmy najczęściej w XIX wiecznych realiach.

Dla czytelników Biblioteki Pedagogicznej dostępna w zasobach IBUK Libra do 31 sierpnia

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

LIPIEC

Joanna Jurgała-Jureczka

ZOFIA KOSSAK : OPOWIEŚĆ BIOGRAFICZNA

Warszawa: Dom Wydawniczy PWN, 2014.

Zofia Kossak, „primo voto” Szczucka, „secundo voto” Szatkowska, wywodziła się z niezwykłego rodu i właśnie to dziedzictwo zaważyło na jej życiowych wyborach. Wnuczka Juliusza, bratanica Wojciecha, blisko spokrewniona z Magdaleną Samozwaniec i Marią Pawlikowską-Jasnorzewską. Od początku żyła w świecie artystów, malarzy, literatów. Zgodnie z rodzinną tradycją studiowała malarstwo, w końcu jednak została pisarką, której proza historyczna, w tym „Błogosławiona wina” i Krzyżowcy, czytana jest do dziś. Wspaniałe wychowanie, empatia i głęboka wiara pisarki zaznaczyły się szczególnie podczas okupacji. Zofia Kossak z wielkim oddaniem zaangażowała się w niesienie pomocy Żydom i działalność „Żegoty”. Trafiła na Pawiak, a później do Auschwitz, skąd – jak napisała – „wyszła w najgorszej formie fizycznej, ale najlepszej duchowej”. Widziała wokół siebie kobiety załamane, zdesperowane i takie, które przy życiu podtrzymywała tylko myśl o zemście. Pokazała im sposoby przetrwania obozu.
Nie tolerowała nieuprzejmego traktowania ludzi, braku szacunku dla przyrody i zwierząt. Wszyscy, którzy się z nią zetknęli, podkreślali jej prawość, zrozumienie dla drugiego człowieka, odwagę zarówno w wyrażanych poglądach, jak i w postępowaniu. „Wielu z nas kazała nazywać się po prostu Ciotką i faktycznie
przyjmowaliśmy i odczuwali ją jako członka bliskiej rodziny” – wspominał Władysław Bartoszewski.

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

CZERWIEC

Autor: Piotr Korczyński

Tytuł: Dawno temu na Dzikim Zachodzie

Warszawa : PWN, 2018.

Dawno temu na Dzikim Zachodzie nieprzypadkowo nawiązuje tytułem do słynnego spaghetti westernu Sergia Leone. Zawarte tu historie opowiadają o pogoni za marzeniem,
która dla niektórych kończyła się odkryciem skarbu na cmentarzu, a dla innych, nawet
częściej – samym cmentarzem.(…)
Książka dzieli się na trzy części: historyczną,  filmową i suplement polski. Autor barwnie
opisuje dzieje amerykańskiego pogranicza nie tylko w XIX wieku. W swojej opowieści cofa nas
aż do czasów hiszpańskich konkwistadorów i misjonarzy, wykracza także poza granice
dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Przedstawia losy znanych bohaterów, jak „apostoł Indian” Bartolomé de Las Casas, Geronimo, „Dziki” Bill Hickok czy Buffallo Bill, ale i tych mniej lub zupełnie
nieznanych, w tym wielu postaci o polskich korzeniach, jak kondotier Krzysztof Arciszewski czy kawalerzyści cesarza Maksymiliana w Meksyku, a nawet…
Henryk Sienkiewicz. Historia Dzikiego Zachodu to nie tylko historia mężczyzn. Na  kartach książki pojawiają się i kobiety: amerykańska „dziewczyna z tatuażem” Olive Oatman i miłość polskiego rewolwerowca Helen Beulah-M’Rose.
W historii o amerykańskim pograniczu fakty splotły się nierozerwalnie z mitami.
Autor opowiada nam także o tworzeniu się tych mitów i wrastaniu Dzikiego
Zachodu w kulturę popularną. Western, powstały jako filmowy gatunek
opowieści awanturniczej dziejącej się na Dzikim Zachodzie w połowie XIX wieku
lub na przełomie XIX i XX wieku, jest charakterystyczny dla Stanów Zjednoczonych, stał się jednak tak popularny, że wybiegł daleko poza granice USA. Bez niego opowieść o zdobywaniu Dzikiego Zachodu nie byłaby pełna.

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

MAJ

Autorzy: Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska

Tytuł: Inżynierowie Niepodległej

Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018.

11 listopada 1918 roku Polska po ponad stu latach niewoli powróciła na mapę polityczną Europy. Zazwyczaj podkreśla się trud znanych polityków, dowódców i żołnierzy, którzy walczyli na różnych polach bitew I wojny światowej. Często nie pamięta się jednak o wszystkich tych, którzy dzięki swej aktywności i zaradności przez cały okres zaborów przyczyniali się do rozwoju polskich ziem: kulturalnego, społecznego czy gospodarczego, którzy – nawet jeśli nie
dożyli niepodległej Polski – byli jej prawdziwymi inżynierami.
(…) W XIX i na początku XX w. wielu Polaków trafiało w głąb Cesarstwa Rosyjskiego: w efekcie poboru do wojska, jako zesłańcy skazani za udział w powstaniach lub za działalność polityczną. Inni prowadzili badania, wyjeżdżali do szkół, jako urzędnicy otrzymywali zatrudnienie w najdalszych regionach imperium, rozwijali też swoją działalność
gospodarczą. (…)
Autorzy dotarli do wielu źródeł niedostępnych dla polskiego czytelnika i w sposób w bardzo przystępny i w ciekawej formie przedstawiają sylwetki i niezwykłe losy polskich inżynierów, naukowców, wojskowych, przedsiębiorców, którzy zrobili kariery w Cesarstwie Rosyjskim, a jednocześnie „nieśli ze sobą cywilizację” czy też „byli nosicielami kultury”. Co ważniejsze jednak, świadomie prowadzili działalność patriotyczną, pielęgnując i rozwijając polską kulturę, naukę
i wspierając gospodarkę na ziemiach polskich. Stawali się tym samym zalążkiem przyszłych elit niepodległej Polski – inżynierami Niepodległej.

Dla czytelników Biblioteki Pedagogicznej – dostępna online do 31 maja.

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

KWIECIEŃ

Emilia i Szymon Sokolnik, Do Santiago. O pielgrzymach, Maurach, pluskwach i czerwonym winie.

Warszawa: PWN, 2013.

Lepiej iść z mężem czy z osłem? Ile dziewic składano w daninie Maurom? Jak medyk z Kordowy odchudził króla Sancha? Dlaczego rycerze z Zakonu Santiago byli żonaci? Jak byki egzekwują zakaz parkowania? Co jest gorsze: pluskwy czy nyktofobia? Co ślubował Krzysztof Kolumb? Jakie części ciała powinien obmywać pielgrzym?
Znacie odpowiedzi? Oni też nie znali, dopóki nie postawili pierwszego kroku na Camino de Santiago. Emilia i Szymon Sokolikowie postanowili na miesiąc przenieść swoje życie małżeńskie z Warszawy na górskie i polne ścieżki północnej Hiszpanii. Przeszli nimi osiemset kilometrów, podążając cały czas za żółtymi strzałkami w kierunku Atlantyku, do grobu jednego z trzech najbliższych uczniów Jezusa – świętego Jakuba Apostoła.
Podróżując śladami średniowiecznych pielgrzymów, spotkali wędrowców z całego świata: wierzących i niewierzących, starszych i bardzo młodych, samotnych i idących w grupie. W drodze towarzyszyli im templariusze, królowie Kastylii, Maurowie, Mozarabowie, rycerze rekonkwisty, czarownice, rastafarianie, miłośnicy korridy, archanioł Rafał, a nawet gejsza. Wędrując w poszukiwaniu niezwykłych legend, wydeptywali rzymskie trakty, uciekali przed krowami i pluskwami, odkrywali groby świętych i papieskiego syna, odkręcali kran z darmowym winem, zdobywali Przełęcz Przebaczenia, podziwiali płeć przeciwną i widzieli Graala.

Tematyczne zestawienia bibliograficzne zasobów w IBUK Libra:

– Agresja i przemoc (kliknij) – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

– Autyzm, Zespół Aspergera i ADHD (kliknij) – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Diagnoza w edukacji –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

– Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (kliknij) – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Edukacja fizyczna i zdrowotna –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

– EDUKACJA PRZEDSZKOLNA (kliknij) – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Filozofia –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Książka, biblioteka, czytelnik–  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Kultura –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Logopedia – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

– Metodologia – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

MŁODZIEŻ –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Nauczyciele – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

NAUKI SPOŁECZNE –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

NIEPEŁNOSPRAWNI – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

OSOBY STARSZE–  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

PEDAGOGIKA (kliknij) – słowniki i podręczniki akademickie dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

PORADNICTWO I PSYCHOTERAPIA –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

PRZESTĘPCZOŚĆ I RESOCJALIZACJA -publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

PSYCHOLOGIA (kliknij) – podręczniki akademickie dostępne w IBUK libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

RODZINA – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Terapia zajęciowa–  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Świat wartości – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

WYCHOWANIE –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

ZABAWA –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Zachowania ryzykowne a zdrowie – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

W naszych elektronicznych zasobach jest prawie 2000 tytułów książek – koniecznie z nich skorzystaj.

 

PIN do zasobów w IBUK Libra

Jesteś naszym czytelnikiem?

a nie odebrałeś jeszcze PINu do Wirtualnej Czytelni?

a może zapomniałeś i nie zdążyłeś go aktywować…

Napisz do nas: olesnica@olesnica.dbp.wroc.pl ; fdbp_olesnica@op.p

Prześlemy go e-mailem!

 

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

MARZEC

Joanna Jurgała-Jureczka

KOBIETY KOSSAKÓW

WARSZAWA : PWN, 2015.

Piękne, ambitne, nieodgadnione. Kobiety Kossaków żyły w cieniu artystów malarzy,chociaż to one były majętne i dobrze urodzone i to za ich posag Kossakowie kupowali swoje siedziby. Dostojne matrony i matki, które same siebie nazywały kurami domowymi; buntowniczki, malarki i literatki, chcące za wszelką cenę wyjść z cienia by pokazać swój własny talent. Głównymi bohaterkami opowieści są kobiety związane z Kossakami:
– Aniela z Kurnatowskich Gałczyńska –teściowa Juliusza
– Zofia z Gałczyńskich Kossakowa – żona Juliusza i seniorka rodu
– Zofia z Kossaków Romańska i Jadwiga z Kossaków Unrużyna – córki Zofii i Juliusza
– Maria z Kisielnickich Kossakowa – żona Wojciecha, synowa Juliusza
– Anna z Kisielnickich Kossakowa – żona Tadeusza, synowa Juliusza oraz najmłodsze pokolenie:

– Jadwiga Witkiewiczowa, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec i Zofia Kossak – wnuczki Juliusza
W książce wykorzystano niepublikowane materiały, wśród których znalazły się między innymi: „Pamiętniki ”Anieli z Kurnatowskich Gałczyńskiej, „Zapiski z okresu wojny” Magdaleny Samozwaniec, korespondencja Marii Kossakowej, listy jej syna Jerzego i zięciów (mężów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec),listy Marii do wnuczki Teresy Starzewskiej, córki Magdaleny Samozwaniec, a także bogate archiwum Zofii Kossak.

IBUK Libra w Międzynarodowym Tygodniu

E-książki 

 

Czy znasz już IBUKA Librę? Czy wiesz jakie to proste, aby mieć dostęp   do dziesiątek, a nawet setek e-książek z dowolnego miejsca na ziemi,     w wybranym przez Ciebie czasie, za darmo? IBUK Libra to nie tylko e-czytelnia PWN. To zaawansowane narzędzie   do pracy z tekstem,    gdzie możesz robić notatki, czy tworzyć cytowania do pracy semestralnej, bądź dyplomowej.

 

W pierwszym tygodniu marca kolejny raz obchodzimy Międzynarodowy Tydzień E-książki. Nasza biblioteka udostępnia zasób e-książek, które możecie czytać bez ograniczeń czasowych  i geograficznych, bez kar  za nieterminowy zwrot, wreszcie bez potrzeby pobierania aplikacji. Wystarczy urządzenie obsługujące HTML5.

Jeśli korzystasz już z IBUKA Libry i znasz to narzędzie, to mogą Cię zaskoczyć nowe funkcje. Od niedawna dostępne jest cytowanie oraz tworzenie tzw. projektów z poziomu półki MyIBUK, do której dodajesz czytane książki. Aby zacytować Autora wystarczy zaznaczyć interesujący fragment.

Następnie kliknij „biały trójkąt” w menu, które pojawiło się przed książką. W nim wybierz „Cytuj”. W nowym oknie pojawi się zaznaczony fragment wraz z gotowym przypisem. Jeśli piszesz pracę dyplomową i dodatkowo potrzebujesz opisu bibliograficznego, wystarczy kliknąć w okno „Bibliografia”. Dodatkowo możesz wybrać jeden ze standardów bibliograficznych, domyślnie ustawiony jest „Normalny”, z pełnym ISBN cytowanej pozycji.

Cytat oraz przypis możesz za pomocą klawiszy Ctrl+C lub opcji „Kopiuj” przenieść do dowolnego edytora tekstu, w którym aktualnie pracujecie. Pisanie artykułów oraz prac z IBUKIEM Librą nigdy nie było tak przystępne.

Potrzebujesz odrębnej półki z literaturą potrzebną do konkretnego projektu?

Funkcja „Projekt” to łatwy sposób tworzenia grupy książek, które wykorzystasz w swojej pracy. Jak to zrobić? Wystarczy po wejściu   w MyIBUK kliknąć w górny prawy róg, gdzie znajduje się klawisz „Projekty”.

Nad półką z książkami otworzy się tablica projektów – najpierw należy kliknąć na symbol „+” w górnym lewym rogu i wpisać nazwę projektu     np. Praca dyplomowa. <<MTEK-projekt02-tytul.png>>     Po zatwierdzeniu, pojawi się nowy skoroszyt z liczbą „0”. Oznacza to, że w nowym projekcie nie masz jeszcze żadnych publikacji. Aby je dodać, przenieś myszką okładki wszystkich niezbędnych do pracy książek na skoroszyt. Po dodaniu każdego tytułu, liczba na skoroszycie powinna rosnąć.

 W ten sposób utworzysz grupę książek niezbędnych do Twojej pracy. Projekt przyspiesza pracę w IBUKU Librze, bez potrzeby każdorazowego szukania niezbędnych tytułów w półce MyIBUK. Wciąż możesz tworzyć notatki, a nawet konspekt pracy wewnątrz projektu. Zapraszamy do korzystania. Świętuj Międzynarodowy Tydzień E-książki z IBUKIEM Librą     i poznaj nowe funkcje już dzisiaj.

             

W I R T U A L N A    C Z Y T E L N I A
Biblioteka Pedagogiczna w Oleśnicy oraz pozostałe biblioteki sieci Dolnośląskich Bibliotek Pedagogicznych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska udostępniają swoim użytkownikom ponad 2000 publikacji elektronicznych zgromadzonych w wirtualnej czytelni IBUK Jest to bogaty zbiór publikacji z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii i komunikacji społecznej.
Będąc w bibliotece wystarczy skorzystać z komputera, wejść na stronę libra.ibuk.pl i już można czytać książki zakupione dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych.
Użytkownicy biblioteki mogą bez ograniczeń bezpłatnie korzystać z wybranych e-booków z każdego miejsca: dom uczelnia, biblioteka, praca; na każdym urządzeniu: komputer, tablet, smartfon.

 

Rejestracja do IBUK Libra

IBUK LIBRA – informacje techniczne

WIRTUALNA CZYTELNIA

 

Aby móc korzystać z wirtualnej czytelni IBUK wykonaj 6 kroków:
Krok 1. Jesteś zapisany do biblioteki pedagogicznej? – Odbierz swój indywidualny kod PIN.
Krok 2. Nie jesteś zapisany do biblioteki pedagogicznej? – Zapisz się i odbierz kod PIN.
Krok 3. Wejdź na stronę http:// www.libra.ibuk.pl w prawym górnym rogu strony znajduje się opcja rejestracji i logowania.
Krok 4. Załóż osobiste konto myIBUK, na podany adres e-mail otrzymasz wiadomość z potwierdzeniem.
Krok 5. Jeśli masz już konto myIBUK – zaloguj się.
Krok 6. Z prawego górnego rogu strony wybierz „Ustawienia”, następnie kliknij „Moje biblioteki”.
Krok 7. W oknie „Moje biblioteki” wybierz „+ DODAJ KOD PIN”.
Krok 8. Wprowadź otrzymany kod PIN i kliknij „+DODAJ”
Krok 9. Do okna „Mojej biblioteki” zostanie dodana nazwa właściwej biblioteki.
Kod PIN podajemy do myIBUK tylko raz!
Wypożycz książkę bez wychodzenia z domu. Skorzystaj z szybkiego podglądu treści – interaktywnej nawigacji po rozdziałach. Stwórz własną półkę z książkami myIBUK i pracuj z tekstem:
* dodawaj zakładki i rób notatki bezpośrednio w książce,
* wyszukuj słowa i frazy w tekście,
* taguj ważne fragmenty,
* sprawdzaj znaczenie wyrazów w słownikach i encyklopediach PWN.
Więcej: w prawym dolnym roku strony znajduje się zakładka „Pomoc” a w niej Tutoriale IBUK Libra : 1) Funkcje platformy IBUK Libra, 2) Rejestracja/logowanie, 3) Osobista półka.

 


strona główna