O hejtowaniu wiemy prawie wszystko…

„Nigdy nie baw się emocjami drugiego człowieka.
Traktuj innych tak, jak Ty chciałbyś być traktowany.
A pod koniec dnia stań przed lustrem i zastanów się czy sam sobie podałbyś dłoń”

Michał Kellen

O hejtowaniu wiemy prawie wszystko…

18 października 2024 r. w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. M. Reja odbył się wykład pt. „Hejt, nie przekraczaj granicy, za którą grozi odpowiedzialność karna” zorganizowany w ramach III edycji projektu edukacyjnego „Nieznajomość prawa szkodzi”. Inicjatywa jest realizowana przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury, a koordynatorem działań w jej zakresie  jest doradca metodyczny ds. kształcenia zawodowego – Anna Kocik. W wykładzie uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele szkół ponadpodstawowych powiatu oleśnickiego. Honorowymi gośćmi wydarzenia byli Starosta Powiatu Oleśnickiego – Wioletta Efinowicz oraz Burmistrz Oleśnicy – Adam Horbacz.

Celem wykładu było kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród uczniów w zakresie funkcjonowania młodego człowieka w sieci.

W dobie rozwoju technologii i dostępu do różnych mediów społecznościowych zagadnienia bezpieczeństwa w internecie oraz odpowiedzialności za publikowanie treści – to ważne aspekty funkcjonowania.

Prowadząca wykład – pani Dobromira Myszakowska – sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu, przedstawiła młodzieży problematykę związaną z mową nienawiści i jej wpływem na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Wiele uwagi poświeciła także zjawisku stalkingu.

Pani Sędzia przedstawiła konsekwencje karne, jakie grożą osobom krzywdzącym  innych – ośmieszającym drugiego człowieka bezpośrednio lub poprzez media społecznościowe.

Wiele emocji wzbudziły wśród uczniów przytoczone przez prowadzącą przykłady łamania prawa i wynikające z nich dramaty ludzi z sali sądowej, z którymi pani Sędzia na co dzień spotyka się w swojej pracy.

Hejt w internecie to zjawisko, które możemy niemal codziennie obserwować. Polega na upokarzających i sarkastycznych komentarzach, udostępnianiu ośmieszających grafik, filmów, memów. Konsekwencje tego typu zachowań są poważne zarówno dla ofiar jak i sprawców, dlatego koniecznie trzeba walczyć z hejtem i promować postawy szacunku.  

Po tak dużej dawce wiedzy z zakresu prawa, nasi uczniowie z pewnością będą świadomie i bezpiecznie funkcjonować w realnym i wirtualnym świecie oraz w sposób odpowiedzialny korzystać z mediów społecznościowych z zachowaniem godności własnej  i innych.


strona główna