Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Data obchodów wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel     de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo

Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Czytając… nigdy nie będziesz samotny.” Nawiązuje ono do ostatniego pandemicznego roku – okresów odosobnienia i dystansu społecznego. Według organizatorów to książki okazały się w tym czasie potężnym narzędziem do walki z izolacją, wzmacniania więzi międzyludzkich, poszerzania horyzontów oraz stymulowania kreatywności i pobudzania naszych umysłów. To właśnie czytanie pomaga w otwarciu się na innych i pozwala podróżować.

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest obchodzony będzie głównie w przestrzeni internetowej. Dlatego zapraszamy na wirtualny spacer po Bibliotece Pedagogicznej.

Znasz prawa autorskie? Sprawdź się!

Zachęcamy do zapoznania się z wiadomościami na ten temat pod adresem:

http://pa.ok.oeiizk.waw.pl/


strona główna