Relacja z Narodowego Czytania „Przedwiośnia”

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W obecnym roku lekturą Narodowego Czytania jestPrzedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok  44 teksty „Antologii Niepodległości”.

Prezydent RP Andrzej Duda napisał w liście: W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystym .


– Zachęcam jednocześnie do czytania „Antologii Niepodległości”, przygotowanej   z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Ufam, że wraz  z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej – dodał w liście Prezydent.

Spotkanie z okazji  Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Żeromskiego Biblioteka Pedagogiczna przy Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy realizowała we współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Twardowskiego. Wydarzenie to miało miejsce 10 września w auli II LO.

Fragmenty „Przedwiośnia” Żeromskiego czytali: burmistrz – Michał Kołaciński, wicestarosta – Piotr Karasek, dyrektor Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy – Anna Zasada, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy – Grażyna Dłubakowska, wicedyrektor PCEiK – Małgorzata Kozłowska, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Oleśnicy – Jadwiga Maszorek, dyrekcja II LO – Jolanta Kwaśniewska i Dorota Bogaczyńska-Janik, jak również przedstawiciele grona pedagogicznego i uczniów liceum.

Dodatkowym elementem podkreślającym nastrój wydarzenia była wystawa poświęcona Żeromskiemu i tekstom  Narodowego Czytania oraz wyświetlane fragmenty ekranizacji „Przedwiośnia”.

Wszyscy miło spędzili czas przy książce. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku też będziemy mogli w ten sposób rozkoszować się twórczością kolejnego polskiego pisarza.


strona główna