Wykład o Ormianach w Rzeczpospolitej

W dniu 18 lutego b. r. w siedzibie Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy odbyły się warsztaty nt. „Ormianie w Rzeczpospolitej. Historia, tradycja, obyczaje”. W spotkaniu wzięli udział wizytatorzy Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, jak również nauczyciele i osoby zainteresowane kulturą polskich Ormian. Warsztaty przeprowadziła Pani Blandyna Rosół- Niemirowska – konsultant PCEiK ds. edukacji polonistycznej i awansu zawodowego nauczycieli, współzałożycielka Towarzystwa Ormian Polskich we Wrocławiu, polska Ormianka.


Wykład miał na celu popularyzację wiedzy historycznej i kulturowej o Ormianach w Polsce, wyjaśnienie roli Ormian w historii Polski. W trakcie spotkania można było między innymi uzyskać odpowiedź na pytania: kim są polscy Ormianie?, Ormianie czy Armeńczycy? Poruszane były również następujące zagadnienia: pochodzenie, kultura, literatura i obyczaje polskich Ormian oraz zagadnienia językowe. Przedstawione zostały sylwetki znanych osobistości wywodzących się z polskich Ormian oraz ich wpływ na kształtowanie się polskiej kultury.
Obraz współczesnej Armenii naszkicowały wspomnienia Pani prelegent z wyprawy do Armenii w 2015 r.
Uczestnicy spotkania mieli również okazję wziąć udział w degustacji owoców przygotowanych w tradycyjny ormiański sposób.


strona główna