Otwarcie wystawy w BIbliotece Pedagogicznej

W Bibliotece Pedagogicznej 3 marca miało miejsce otwarcie wystawy: „Kobieta…, książka i biżuteria”. Wystawa na przykładach literatury ilustruje zagadnienia dotyczące postrzegania i roli kobiety dawniej i współcześnie. Pokazuje zmieniające się mody, biżuterię, sztukę użytkową oraz związek książki i klejnotów. Ekspozycji towarzyszy prezentacja artystycznej biżuterii.

Wydarzenie to było również okazją do rozmów o zmieniającym się na przestrzeni wieków wizerunku kobiety, biżuterii i książkach.

Wernisaż stał się przyczynkiem do spotkania z panią Niką – autorką ręcznie wykonanej biżuterii.

A teraz już o samej autorce:

Nika, pochodzi z niewielkiego miasta na zachodzie Polski, znanego głównie z jednostek wojskowych. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha  w Żaganiu, a następnie chemię na Uniwersytecie Wrocławskim. W Oleśnicy mieszka od dwóch lat i pomijając fakt, że czasem jeszcze się zgubi w mieście, czuje się tu jak w domu.

Ścisły umysł i artystyczna dusza zaowocowały powstaniem artysty-chemika 😉 Uważa, że może określenie „artysta” jest nieco zbyt mocne, ale „twórca” jest w sam raz.

Swoją przygodę z ręcznie robioną biżuterią zaczęła jakieś 10 lat temu, od prostych naszyjników i kolczyków, stopniowo sięgając po kolejne, bardziej skomplikowane metody tworzenia. Obecnie zgłębia tajniki haftu koralikowego i beadingu, a także tworzenia frywolitek, oczywiście w kontekście biżuterii. Nie pracuje zawodowo, więc cały swój czas poświęca rozwijaniu pasji i doskonaleniu warsztatu, odkrywając coraz to nowe techniki i sposoby tworzenia pięknych rzeczy użytkowych.

Techniką haftu sutasz, której poświęcono znaczną część tej wystawy, autorka zainteresowała się kilka lat temu, doceniając ją głównie za to, że daje ogromne możliwości tworzenia, ograniczane jedynie własną wyobraźnią i zmysłem estetycznym. Jest to technika praco- i czasochłonna, wymagająca od autora dużej dokładności.

 

Gośćmi spotkania byli nauczyciele i uczniowie II LO im. ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy. Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze.

Autorka biżuterii opowiadała o tym, dlaczego zaczęła tworzyć biżuterię,  o stosowanych przez nią technikach oraz co lubi, a czego nie w swojej pracy.

Ukoronowaniem spotkania było zaprezentowanie przez artystkę techniki tworzenia koralikowej bransoletki na specjalnym krośnie. Wzbudziło to spore zainteresowanie   i entuzjazm wśród przybyłych.

Cóż, mamy nadzieję że z Panią Niką będziemy mieli okazję zobaczyć się w przyszłości.

 

Samą wystawę można oglądać w czytelni biblioteki pedagogicznej do końca marca.

 

Grażyna Hrebeniuk


strona główna