Wydarzenia

Konkursy w DBP

podr_____do_przesz__o__ci_____j__zef_pi__sudski_popr_minSzanowni Państwo,

Informujemy, że Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu realizuje konkursy organizowane przez WEiN UMWD z okazji Roku Józefa Piłsudskiego:

– konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – Podróż do przeszłości – praca cyfrowa o życiu i/lub działaniach Józefa Piłsudskiego

– konkurs dla uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i gimnazjów – Niepodległa Rzeczpospolita – projekt okolicznościowego znaczka pocztowego – Dzień Niepodległości/ Józef Piłsudski.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursów znajdą Państwo na stronie:

https://www.dbp.wroc.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/1645-podroz-do-przeszlosci-jozef-pilsudski-jako-niezlomny-bojownik-o-wolnosc-i-niezawislosc-polakow 

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

konsultacje IX 2017 0017 września 2017 r. w powiecie oleśnickim odbyła się konferencja inaugurująca rok szkolny 2017/2018, której organizatorem było Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Jednostek Samorządu Terytorialnego Powiatu Oleśnickiego, dyrektorzy, wicedyrektorzy, nauczyciele.

Wykład inaugurujący „Nowoczesna edukacja” – wygłosił edukator Pan Roman Lorens. Nawiązaniem do tematu był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział przedstawiciele firm: Microsoft dla Edukacji, portalu MultimediawSzkole, CSO NETICTECH SA, Grupy Helion SA oraz zaproszeni goście.

Ofertę edukacyjną Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy na rok szkolny 2017/2018 zaprezentowała Dyrektor pani Grażyna Dłubakowska.

Dalszą część konferencji stanowiły konsultacje grupowe nauczycieli.

W Czytelni Biblioteki Pedagogicznej miało miejsce spotkanie, adresowane szczególnie   do nauczycieli bibliotekarzy, które prowadziła pani Jadwiga Maszorek.

Tematem przewodnim konsultacji była próba odpowiedzi na pytanie: „Czym jest Żywa biblioteka”.

„Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, który stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji. (…) posługuje się językiem i mechanizmami biblioteki,      by umożliwić pełne szacunku rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy  i zachowania ludzi w stosunku do tych osób w naszych społecznościach, które są zagrożone wykluczeniem i marginalizacją ze względu na pochodzenie, kolor skóry, przekonania, orientację seksualną, zawód, religię.”

 Podczas spotkania przedstawiono ofertę szkoleniową PCEiK na rok szkolny 2017/2018. Ustalono szczegóły dotyczące organizacji planowanych w bieżącym roku szkolnym konkursów, imprez edukacyjnych, projektów, warsztatów, wystaw. Omówiono proponowaną przez Bibliotekę ofertę zajęć edukacyjnych dla uczniów wszystkich poziomów nauczania.

 Rozmawiano o potrzebach i oczekiwaniach nauczycieli. Omówiono zasady dotyczące funkcjonowania sieci. Wstępnie określono tematykę i zakres pracy Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy.

Przebieg spotkania okazał się bardzo inspirujący.

Zapraszamy wszystkich do współpracy z Biblioteką w bieżącym roku szkolnym.

 

Grażyna Hrebeniuk

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca – wrzesień

droga-do-rio,34721Droga do Rio. Historie polskich emigrantów.

Aleksandra Pluta, Wydawnictwo Naukowe PWN

Rok wydania: 2017.

Emigracja, pamięć, historia i tożsamość – to wokół tych tematów osnute są opowieści polskich imigrantów w Rio de Janeiro, z którymi rozmawiała Aleksandra Pluta. Co łączy ze sobą bohaterów tej książki? Większość z nich przybyła do Brazylii podczas II wojny światowej lub niedługo po jej zakończeniu. Jedni nie mogli odnaleźć dla siebie miejsca w Polsce, która znalazła się pod okupacją sowiecką. Innym trudno było zapomnieć koszmar Holocaustu. Wszyscy zaczęli nowe życie w odległym kraju, którego język, klimat i zwyczaje daleko odbiegały od tych rodzimych. Emigracja, będąc utratą tego, co znane i swojskie, okazała się jednak dla większości bohaterów wyzwaniem i szansą na nowe, często lepsze, życie.

(Opis wydawcy)

Relacja z Narodowego Czytania „Wesela”narodowe czytanie IX 2017 12

Po raz kolejny włączyliśmy się do akcji Narodowego Czytania, której patronuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa i polskiej kultury narodowej.

Spotkanie z okazji Narodowego Czytania „Wesela” Wyspiańskiego Biblioteka Pedagogiczna przy Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy realizowała we współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Twardowskiego. Wydarzenie to miało miejsce 5 września w auli II LO.

Dodatkowym elementem podkreślającym nastrój „Wesela” było przygotowanie wystawy poświęconej Wyspiańskiemu i jego najsławniejszemu dramatowi.

Spotkanie z książką poprowadzili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego: Adrianna Fryta i Szymon Kucharski.

Fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego czytali: starosta –  Wojciech Kociński, burmistrz – Michał Kołaciński, wicestarosta –Piotr Karasek, dyrektor Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy – Anna Zasada, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy – Grażyna Dłubakowska, wicedyrektor PCEiK – Małgorzata Kozłowska, kierownik Filii Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej w Oleśnicy – Jadwiga Maszorek, dyrekcja II LO – Jolanta Kwaśniewska i Dorota Bogaczyńska-Janik, przedstawiciel grona pedagogicznego – Adam Wójcik i uczniów – Karol Paszkowski.

Zaproszeni goście wcielili się w role: Dziennikarza, Czepca, Radczyni, Kliminy czy Państwa Młodych. Były dialogi polityczne, romantyczne, a także pełne humoru.

Zapraszamy na kolejne wydarzenia czytelnicze.

Grażyna Hrebeniuk

Narodowe Czytanie „Wesela”

 

baner_poziomy_wyspianskiZ okazji Narodowego Czytania zapraszamy do wspólnej zabawy. Sprawdź swoją wiedzę z lektury.

Test dostępny pod adresem:

http://www.szkolnictwo.pl/test,0,1026,Wesele

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim       w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad     10 języków.  W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

 Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne       i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła    oo. Paulinów na Skałce.

 

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA NA LIPIEC

 

 

710064846oCzłowiek i pies – O głaskaniu, stresie i oksytocynie,
Christoph Jung, Daniela Pörtl
Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2017

Całość do przeczytania na:

libra.ibuk.pl

Co jest tak niezwykłego w przyjaźni między psem a człowiekiem?
Jaki sens kryją te wszystkie historie o psach, które ponoć czytają w
myślach, podsłuchują nasze rozmowy przy kawie i znikają
błyskawicznie, gdy wspomni się o czymś nieprzyjemnym, jak na
przykład wizyta u weterynarza?
Czy relacja człowieka i psa jest naprawdę czymś wyjątkowym, czy
jedynie – patrząc z zimnym dystansem – wyolbrzymioną przez ludzi,
w gruncie rzeczy całkiem „błahą” sprawą? Mniej więcej tak samo
„błahą”, jak relacja z wieloma innymi zwierzętami, które czują się pod
naszą opieką lepiej lub gorzej.
Czy pies jest „szczęśliwy” ze swojego życia w rodzinie składającej się
jedynie tylko z ludzi i czego potrzebuje, żeby być „szczęśliwym”?
A czego potrzebują jego pan i pani, żeby być równie „szczęśliwymi”?
Christoph Jung i Daniela Pörtl poszukują odpowiedzi na te pytania i opowiadają o kulisach szczególnego partnerstwa między
człowiekiem i psem. Objaśniają, dlaczego kochamy psy i w jaki
sposób nasza wspólna historia sprawia, że nie da się mówić o psach,
nie mówiąc o ludziach. A także odwrotnie: nie możemy mówić o ludziach, nie wspominając o psach.
Opis wydawcy

PREZENT OD IBUKA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

CZERWIEC

555394-352x500Co nas drażni, co nas wkurza, Flora Lichtman, Joe Palca Wydawnictwo Naukowe PWN

Rok wydania: 2017

Całość do przeczytania na:

libra.ibuk.pl

Zgrzyt paznokcia po tablicy. Kruszenie styropianu. Zaplątany kabel od słuchawek. Głośna rozmowa telefoniczna w autobusie. Mlaskanie przy jedzeniu. Przedświąteczny tłum w galerii handlowej. Istnieją dźwięki, zapachy i zachowania innych ludzi, które budzą w nas ogromną irytację. Jedyną rzeczą, której wówczas chcemy, jest natychmiastowe przerwanie drażniącej sytuacji. Jak to się dzieje, że nie możemy znieść takich drobiazgów? Dlaczego rzeczy, które nie mają w gruncie rzeczy większego znaczenia, drażnią nas i denerwują? Joe Palca i Flora Lichtman sięgnęli do badań i teorii by wyjaśnić, dlaczego na niektóre bodźce reagujemy silną awersją.

Od wydawcy 

Jak nie czytam jak czytam

czytam VI 2017 0011 czerwca 2017 – Akcja masowego czytania

„Jak nie czytam jak czytam”

Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”

My też czytamy!

Gawęda o książkach – magia i moc słów.

  sieć V 2017 019          24 maja w Bibliotece Pedagogicznej miało miejsce ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Sieci   Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy. Było to jednocześnie spotkanie podsumowujące realizację zaplanowanych działań w ramach pracy sieci, wymianę doświadczeń między uczestnikami, analizę przykładu dobrych praktyk, poszerzenie kompetencji uczestników.

             Na warsztacie podsumowano zagadnienia związane z tematem wiodącym sieci – „Popularyzacją czytelnictwa. Jak skutecznie zachęcać do czytania?”. Omówiono zaangażowanie wszystkich uczestników w wykorzystaniu różnych form i metod propagowania czytelnictwa. Podsumowaniem zrealizowanych działań była prezentacja multimedialna przygotowana przez Panią Grażynę Hrebeniuk, a omówiona przez koordynatora sieci Panią Jadwigę Maszorek, w której przypomniano, m.in. zagadnienia dotyczące promowania czytelnictwa, przepisów na niespodziewane zastępstwo, tworzenie bloga i gier bibliotecznych (literackich). Omówiono znaczenie literatury w rozwoju dzieci     i młodzieży oraz dorosłych

            W części warsztatowej Pani Beata Malentowicz – edukator DBP zaprezentowała formy pracy z tekstem angażujące czytelnika, takie jak: „Gawęda o książkach”, czy „metoda storytellingu”.

            Jako podsumowanie całorocznej pracy, uczestnicy spotkania wykonali plansze ilustrujące działania Sieci w tym roku szkolnym. 

            Zwieńczeniem spotkania było wręczenie przez Panią Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury – Grażynę Dłubakowską, „Zaświadczeń o ukończeniu formy doskonalenia zawodowego” członkom Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy.          

            Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne spotkania, w przyszłym roku szkolnym.

 Grażyna Hrebeniuk

 

Zakończenie konkursu literackiego

 

        konkurs literacki V 2017 005    XIV Powiatowy Konkurs Literacki pod hasłem:

„Ten Dzień Zapamiętam…” został zakończony.

Jury konkursu w składzie: mgr Barbara Słomka, mgr Barbara Sycianko, oraz mgr Małgorzata Kozłowska, spośród 80 nadesłanych prac wyłoniło następujących laureatów:

 

 

wśród uczniów szkół podstawowych 

Laureat w kategorii „opowiadanie” – Sebastian Skowroński,

                      uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Oleśnicy.

                                                         Opiekun: Danuta Seredyńska.

 

Laureat w kategorii „forma dziennikarska” – Dawid Jankowski,

                     uczeń klasy V c Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy.

                                                               Opiekun: Marta Babicz.

 

Laureat w kategorii „wiersz” – Martyna Pamuła,

               uczennica klasy VI b Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy.                                                  

                                                               Opiekun: Iwona Nowicka.

 

Wyróżnienie w kategorii „opowiadanie” – Norbert Modelski,

                                       uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Oleśnicy.                      

                                                         Opiekun: Danuta Seredyńska.

 

Wyróżnienie w kategorii „opowiadanie” – Bartłomiej Persak,

                       uczeń klasy V d Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy.

                                                          Opiekun: Joanna Kajmowicz.

 

Wyróżnienie za wiersz pt. „Przed” – Klara Grodzicka,

                    uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Oleśnicy.

                                                           Opiekun: Danuta Serdyńska.

 

 

wśród uczniów szkół gimnazjalnych

Laureat w kategorii „forma dziennikarska” – Pola Rudnicka,

                              uczennica klasy III  Gimnazjum nr 3 w Oleśnicy.

                                                            Opiekun: Marzenna Śliwka.

 

Laureat w kategorii „opowiadanie” – Wiktoria Piwko,

                             uczennica klasy I d Gimnazjum nr 1 w Oleśnicy.

                                                                    Opiekun: Marzena Tyl.

 

Laureat w kategorii „forma dziennikarska” – Aleksandra Pilarek,

                          uczennica klasy III b Gimnazjum nr 1 w Oleśnicy.

                                                           Opiekun: Ewa Dłubakowska.

 

Wyróżnienie w kategorii „opowiadanie” – Marcel Berek,

              uczeń klasy II a Gimnazjum Samorządowego w Międzyborzu.

                                                                        Opiekun: Aneta Król.

 

Wyróżnienie w kategorii „opowiadanie” – Małgorzata Tabaczuk,

                        uczennica Gimnazjum Samorządowego w Międzyborzu.

                                                                      Opiekun: Danuta Siuda.

                     Organizatorzy dziękują i gratulują wszystkim uczestnikom konkursu, życząc im dalszych sukcesów na niwie literackiej.

                    Wręczenie nagród laureatom nastąpi 8 czerwca 2017 r. – Gala 2017 Podsumowująca Powiatowe Konkursy Przedmiotowe – o czym wszyscy zainteresowani zostaną powiadomieni.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

MAJ

559482-352x500Obrońca skarbów. Karol Estreicher – w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki, Marta Grzywacz

Wydawnictwo Naukowe PWN

Rok wydania: 2017

  Całość do przeczytania na:

              libra.ibuk.pl

Niezwykła historia Karola Estreichera, błyskotliwego historyka sztuki, który wraz z grupą naukowców pomógł wywieźć i ukryć bezcenny ołtarz Wita Stwosza. Jednak późniejsze wyrzuty sumienia spowodowały, że jego celem życiowym stało się sprowadzenie zabytków ponownie do Polski. Przez co przyczynił się także do powstania elitarnej międzynarodowej grupy obrońców skarbów – Monuments Men. Po wojnie, po 6 latach poszukiwań, razem z ołtarzem Wita Stwosza, obrazami Canaletta, mieczem koronacyjnym królów polskich, Biblią Gutenberga i setkami innych zabytków, Estreicher przywiezie do Krakowa także Damę z gronostajem. Rodzina Czartoryskich nie będzie mu za to wdzięczna, a londyńska emigracja uzna go za zdrajcę. 

Nowa funkcjonalność w IBUK Libra

IBUK-libra 100pxNa platformie IBUK Libra została wdrożona nowa wyszukiwarka wewnątrztekstowa.

Wyszukiwarka, dostępna na stronie http://libra.ibuk.pl/ przeszukuje całe treści publikacji. Daje to ogromne możliwości!

Jak to działa?

* Wejdź na stronę: http://libra.ibuk.pl/ Pasek wyszukiwarki znajduje się w górnej części okna.

 Wpisz słowo.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę szukanego sowa:

1. W wynikach wyszukiwania na pierwszym miejscu pojawią się nam publikacje, których dane słowo znajduje się w tytule według poniższego klucza (oznaczone kropeczkami w kolorze czerwonym):

a) szukane słowo (nieodmienione) znajduje się w tytule jednowyrazowym

b) szukane słowo (nieodmienione) znajduje się w tytule wielowyrazowym

c) szukane słowo w formie odmienionej znajduje się w tytule jednowyrazowym

d) szukane słowo w formie odmienionej znajduje się w tytule wielowyrazowym

2. W dalszej kolejności pojawią się publikacje, w których szukane słowo nie znajduje się w tytule, ale występuje w treści publikacji (oznaczone kropeczkami w kolorze niebieskim).

Liczba kropek oznacza, jak często dane słowo występuje w treści danej publikacji.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z możliwościami nowej wyszukiwarki wewnątrztekstowej IBUK Libra.

 

url-1429715537Światowy Dzień Książki i Praw  Autorskich – 23 kwietnia

 

Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Geneza święta

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega, na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych a od 2007 roku – także w Polsce.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. W roku 2016 był to  Wrocław, a w 2017 Konakry (Gwatemala).

Co wiesz o prawie autorskim?

Zapraszamy do wspólnej zabawy – sprawdź, czy znasz prawo autorskie.

Strona do kursu o prawach autorskich:

http://pa.ok.oeiizk.waw.pl

 Wszystkich miłośników książek Biblioteka Pedagogiczna zaprasza do wspólnego świętowania Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

24 kwietnia, w godzinach 11.00 – 13.00 będzie można zobaczyć bibliotekę „od kuchni” – czyli pomieszczenia na co dzień niedostępne dla czytelników. Zachęcamy do obejrzenia wystawy o Josephie Conradzie w naszej czytelni.  W pracowni internetowej zawsze oferujemy dostęp do Internetu i możliwość skorzystania z wirtualnego kursu o prawie autorskim

Projekt „Wiosna z książką” zakończony

kl. 0 c 002Przez cały marzec i w pierwszych dniach kwietnia w Bibliotece Pedagogicznej Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy realizowaliśmy projekt „Wiosna z książką”. Tematem przewodnim w tym roku szkolnym były: „Zabawy literackie w bibliotece   z wykorzystaniem książki „DZIECI BULLERBYN” Astrid Lindgren.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy dzieci z klas 0-IV szkół podstawowych z terenu powiatu oleśnickiego.

Celem spotkań było oswajanie najmłodszych z książką i biblioteką. Dzieci mogły się dowiedzieć, co można robić w bibliotece i jak wygląda Biblioteka Pedagogiczna. Poznawały bądź utrwalały treść lektury „Dzieci z Bullerbyn”. Poprzez zabawę były pobudzane    do własnej inwencji twórczej i rozwijania umiejętności współdziałania w grupie.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali czytanego fragmentu książki, uczestniczyli  w zabawach ruchowych i plastycznych. Największą radość sprawiała im gra biblioteczna, polegająca na poszukiwaniu poziomek i obrazków ukrytych pomiędzy książkami  w bibliotecznych magazynach.

Przewodnikiem po zabawach była pani Grażyna Hrebeniuk.

Z naszej propozycji skorzystało osiem klas z pięciu różnych szkół, w tym dwóch z Oleśnicy i trzech z terenu powiatu. Łącznie bibliotekę odwiedziło 143 uczniów.

Na zakończenie dzieci dostały „Kartę Honorowego Czytelnika” oraz drobne upominki.

Wszystkie były bardzo zadowolone z udziału w zajęciach i wyrażały chęć wzięcia udziału   w kolejnych.

 

                                                                                                           Grażyna Hrebeniuk

Gra biblioteczna

sieć III 2017 0022 marca spotkali się członkowie Sieci   Wsparcia Nauczycieli Bibliotekarzy. Temat przewodni szkolenia brzmiał: „Gra biblioteczna (literacka) – aktywna metoda popularyzująca czytelnictwo”

 Na warsztacie przybliżono zagadnienia związane z kształtowaniem czytelnictwa oraz alternatywnych form pracy z czytelnikiem. Uczestnicy mieli okazję podzielić się wiedzą   i pomysłami przydatnymi do wykorzystania podczas organizowania zajęć opartych na grach bibliotecznych.

 Na szkoleniu zaprezentowano możliwości wykorzystania gier jako metodę kształtującą kompetencje czytelnicze oraz motywującą do nauki przez zabawę. W trakcie warsztatu uczestnicy poznali zasady tworzenia gier literackich, jak również przykładowe pomysły gier   i ich rodzaje. Mieli również okazję opracowania instrukcji gry z zastosowaniem poznanych zasad i wykorzystaniem różnych zadań.

 Wiadomościami o aplikacjach edukacyjnych podzieliła się z nami Beata Malentowicz – Edukator Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Już teraz zapraszamy wszystkich członków Sieci na kolejne spotkanie.

 

                                                                                                                                             Grażyna Hrebeniuk

Wiosna z książką

picture-book-1983812__340Z A P R A S Z A M Y

uczniów klas 0 – IV szkół podstawowych

na spotkanie z cyklu:

„WIOSNA Z KSIĄŻKĄ”

Temat przewodni:

 ZABAWY LITERACKIE W BIBLIOTECE

 Z WYKORZYSTANIEM MOTYWÓW Z KSIĄŻKI   „DZIECI BULLERBYN” ASTRID LINDGREN.

Termin: Marzec 2017

Czas trwania: od godz. 9.00 do 12.00

Miejsce: Biblioteka Pedagogiczna PCEiK

ul. Wojska Polskiego 56,   56 -400 Oleśnica

Zgłoszenia prosimy kierować:

e-mail: olesnica@olesnica.dbp.wroc. pl, tel.: (071) 314 21 46;

Niespodzianka!

IBUK-libra 100pxDrogi Czytelniku!

 Wirtualna Czytelnia Dolnośląskich bibliotek Pedagogicznych zaprasza.

 Z okazji Międzynarodowego Tygodnia E-książki serwis IBUK Libra przygotował niespodziankę.

W dniach 1 – 14 marca br. zostanie poszerzony zakres tytułów w „Dolnośląskich Bibliotekach Pedagogicznych” o ok. 2700 tytułów książek z literatury pięknej i literatury faktu.

  

  

Zapraszamy

 

Rok Conrada

Joseph_ConradS e r d e  c z n i e   z a p r a s z a m y

na wystawę:

Joseph Conrad

– w 160 rocznicę urodzin 

Ekspozycję można obejrzeć w Czytelni, w godzinach pracy Biblioteki Pedagogicznej

Oleśnica ul. Wojska Polskiego 56

 

Zakochaj się w książce

zakochaj II 2017 013W lutym polecamy  następujące książki:

 * Mellody Pia: Toksyczna miłość. Warszawa, 2008

* Kacprzak Kamila, Leppert Robert: Związki miłosne w sieci. Kraków 2013.

* Oatley Keith, Jenkins Jennifer M.: Zrozumieć emocje. Warszawa, 2003.

 

XIV Konkurs Literacki

TEN (M) BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W OLEŚNICY

 ZAPRASZA

 UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJALNYCH

do wzięcia udziału

w konkursie literackim 

pod hasłem:

 ,,TEN DZIEŃ ZAPAMIĘTAM…’’

Zaproszenie

regulamin konkursu-2017-1

Blog – wielozadaniowe narzędzie edukacyjne

spotkanie sieci II 2017 001Po raz kolejny w tym roku szkolnym – 1 lutego – spotkali się uczestnicy Sieci Współpracy    i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy. Tym razem tematem przewodnim był „Blog – wielozadaniowe narzędzie edukacyjne”, jako forma popularyzacji czytelnictwa.

 Warsztat miał na celu nabycie umiejętności związanych z założeniem, edycją i konfiguracją bloga w serwisie Blogger. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób wykorzystać blog jako narzędzia w procesie nauczania, a także propagowanie książki   i czytelnictwa. Ćwiczyli umiejętności zakładania konta w Google, edycji postów, wyboru szablonu i układu bloga, dodawania gadżetów takich jak: obrazki, wideo, Tagi, linki  do innych stron, lista obserwowanych blogów.

Prowadzenie tematycznego bloga w bibliotece może być wykorzystywane do promowania określonych tytułów książek, czy gatunków literackich. Poprzez możliwość komentarzy postów zachęca się innych do czytania i wyrażania swoich opinii o tekstach literackich.

 

Wiadomościami i umiejętnościami z tego zakresu podzieliła się z nami pani Alina Dyrek- Edukator Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. W planach jest już następne spotkanie – zapraszamy!

 

Grażyna Hrebeniuk

Awaryjne recepty na nagłe zastępstwo

100_6064W czwartek, 8 grudnia miało miejsce drugie w tym roku szkolnym spotkanie Sieci   Wsparcia i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy. Tym razem temat brzmiał: „Awaryjne recepty na nagłe zastępstwo – ciekawe pomysły na zajęcia”.

Na warsztacie przedstawiono różnorodne propozycje zajęć na nieplanowane spotkania z klasą. Przybliżono pomysły na awaryjne zastępstwa zróżnicowane pod względem formy i etapów nauczania jak m.in.:

  • w obszarze edukacji wczesnoszkolnej pobudzające dziecięcą kreatywność oraz wyobraźnię (jak: zabawy słowem, zabawy rysowane), zabawy łączące naukę  z aktywnością ruchową oraz propozycje wykorzystania komputera w procesie dydaktycznym,
  • dla poziomu szkół podstawowych (klasy 4-6) zabawy rozwijające logiczne myślenie, układanie rebusów, zagadek, krzyżówek, tworzenie lapbooka,
  • dla uczniów klas gimnazjalnych zabawy twórcze, zagadki logiczne, wirtualny spacer po muzeach, a także m.in. zabawa w projektowanie wnętrz,
  • dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oglądanie filmów (np. z NINATEKI), a po ich projekcji rozmowa, wykorzystanie Mega Scrabble, stworzenie interaktywnej publikacji (ze strony Superbelfrzy) czy stworzenie fotoreportażu.

 

Wiadomościami o aplikacjach edukacyjnych podzieliła się z nami Urszula Tobolska – Edukator Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Nauczyciele wymienili się pomysłami stosowanymi przez nich w wypadkach nagłych zajęć, jak np. papierowy teatr, zabawy integracyjne, czy gry słowne.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Już teraz zapraszamy wszystkich członków Sieci na kolejne spotkanie.

 

koniecrokuIII Konkurs poetycki

konkurs-w-podrozy-dla-ponadgimnazjalnych-plakat

reg-konk-poetyckiego-dla-ponadgimnazjalnych

Konkurs regionalny

konkurs_malarski  Regionalny Konkurs  Malarski „Zapisane obrazem – Kresy Henryka Sienkiewcza” – przedłużenie terminu składania prac do 15 listopada 2016 !

  Więcej na stronie: http://www.dbp.wroc.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/1415-konkurs-malarski-zapisane-obrazem-kresy-henryka-sienkiewicza

  a szczegóły są w Regulaminie

  regulamin_zapisane-obrazem-kresy-hs

konkursy – PCEiK

 

 

Jak skutecznie zachęcać do czytania?

x-2016-00811 października w Bibliotece Pedagogicznej miało miejsce pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Sieci Wsparcia Nauczycieli Bibliotekarzy. Tym razem temat brzmiał: Jak skutecznie zachęcać do czytania?

Podczas spotkania przedstawiono zagadnienia dotyczące organizacji Sieci Współpracy i Samokształcenia w obecnym roku szkolnym. Przekazano uczestnikom założenia do planu pracy oraz omówiono zasady dotyczące  funkcjonowania sieci.

Kierownik biblioteki – pani Jadwiga Maszorek poinformowała obecnych o możliwościach Platformy: Oleśnickie Centrum e-Doradztwa oraz o dostępie do zasobów Sieci   Współpracy i Samokształcenia.

W dalszej części szkolenia pokazano alternatywne sposoby promocji czytelnictwa. Pani Justyna Szebesczyk przypomniała ogólnopolskie akcje czytelnicze, a pani Grażyna Hrebeniuk zaprezentowała pomysły do wykorzystania podczas popularyzacji czytelnictwa w środowisku.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej i pouczającej atmosferze.

 Grażyna Hrebeniuk

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

dzienglosnegoczytania30 września włączyliśmy się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego głównym celem zachęcenie młodych ludzi do czytania nie tylko literatury popularnej, ale także dzieł klasyków literatury polskiej.  

Z tej okazji pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Powiatowym Centrum Edukacji       i Kultury w Oleśnicy wraz z nauczycielami i uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy spotkali się w Galerii 56.   Pani Jadwiga Maszorek – kierownik Biblioteki, przybliżyła zebranym idee tego przedsięwzięcia, powitała też gości – wicedyrektor PCEiK – panią Małgorzatę Kozłowską oraz wicedyrektor II LO – panią Dorotę Bogaczyńską- Janik.     Podczas spotkania młodzież I klasy liceum odczytała przygotowane przez panią Grażynę Hrebeniuk najbardziej kluczowe fragmenty ,,Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. 

Aby zapoznać uczniów z innym rodzajem humoru, uczniowie kl. III – Roksana Malczewska i Bartłomiej Śliwiński dokonali z podziałem na role interpretacji fragmentów ,,Zemsty” Aleksandra Fredry. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowały nauczycielki II LO – pani Edyta Jezierska i pani Wanda Chirowska. Dodatkową atrakcją było obejrzenie wystawy fotografii „Nasz FotoŚwiat” przygotowaną przez uczestników koła fotograficznego PCEiK pod kierunkiem pani Iwony Pustelnik.

Całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że akcja Głośnego Czytania dołączy do stałego repertuaru naszej placówki.

 

Grażyna Hrebeniuk

Relacja z Narodowego Czytanianarodowe czytanie quo vadis 2016 002

W dniu 6 września 2016 r. o godz. 10.00 w II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Twardowskiego odbyła się akcja Narodowego Czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W tym dniu można było podziwiać  wystawę poświęconej Henrykowi Sienkiewiczowi i różnym wydaniom „Quo vadis”.

Relację z tgo wydarzenia można przeczytać tutaj:

http://mojaolesnica.pl/18741,narodowe-czytanie-w-ii-lo.php

Narodowe Czytanie

narodowe_czytanie2016mW Roku Henryka Sienkiewicza zapraszamy do wspólnej zabawy. Sprawdź swoją wiedzę z lektury. Test dostępny pod adresem:

http://testy.eduskrypt.pl/index.php?go=wyniki&id=141

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz – pseud.Litwos” – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w. Henryk Sienkiewicz był członkiem zagranicznym Czeskiej i Serbskiej Akademii Nauk       i Umiejętności.

Urodził się 5 maja 1846 we wsi Wola Okrzejska w powiecie łukowskim w zubożałej rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się herbem Oszyk, po mieczu wywodzącej się z Tatarów osiadłych na Litwie, zmarł 15 listopada 1916 w Vevey w Szwajcarii. Jego rodzicami byli Józef Sienkiewicz i Stefania Sienkiewicz z domu Cieciszowska. Był jednym z sześciorga dzieci (cztery siostry i brat).

Jako dziennikarz debiutował 1869 r. „Przegląd Tygodniowy” wydrukował jego recenzję sztuki teatralnej.

Pierwsze rozdziały „Quo vadis,” powstały 1894 roku. Powieść ukazywała się drukiem  w warszawskiej „Gazecie Polskiej”, krakowskim „Czasie oraz „Dzienniku Poznańskim”   od 26 marca 1895 roku do 29 lutego 1896 roku. Wydanie książkowe pojawiło się niedługo później, w 1896 roku w Warszawie.

Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków, w tym na arabski, chiński, hebrajski czy japoński, a także esperanto.

Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz?. Odwołuje się on do słów Quo vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanej również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa.

Quo vadis” wielokrotnie adaptowano i wystawiano na deskach teatrów, ukazała się nawet opera oparta na motywach powieści, a potem była kilkakrotnie ekranizowana.

stone-web-2-0-button-arrow-symbol-next-sign-white-rounded-square-shape-with-black-shadow-and-gray-reflection-on-white-background_114574399Bibliotekarz gościnnie

stone-web-2-0-button-arrow-symbol-next-sign-white-rounded-square-shape-with-black-shadow-and-gray-reflection-on-white-background_114574399Konkurs podsumowanie 2016                     

stone-web-2-0-button-arrow-symbol-next-sign-white-rounded-square-shape-with-black-shadow-and-gray-reflection-on-white-background_114574399Formy i metody pracy z czytelnikiem -spotkanie podsumowujące

       Nowa wystawa!

Henryk Sienkiewicz

S e r d e c z n i e   z a p r a s z a m y
na wystawę:
2016 Rok Henryka Sienkiewicza Ekspozycję można obejrzeć w godzinach pracy Biblioteki PedagogicznejOleśnica ul. Wojska Polskiego 56

 stone-web-2-0-button-arrow-symbol-next-sign-white-rounded-square-shape-with-black-shadow-and-gray-reflection-on-white-background_114574399Aplikacje edukacyjne

 

 

Konkurs literacki

    konkurs literacki 2016

    regulamin konkursu-2016  

   IBUK-libra 100px

 

 

 

Wirtualna czytelnia

 ibuklibrat_internet

   Czytelniku!

Twoja Biblioteka Pedagogiczna wykupiła dostęp do wybranych publikacji w wirtualnej czytelni IBUK Libra. Ponad 1500 tytułów z zakresu pedagogiki, psychologi, socjologii i komunikacji społecznej.

Zapraszamy!

 

stone-web-2-0-button-arrow-symbol-next-sign-white-rounded-square-shape-with-black-shadow-and-gray-reflection-on-white-background_114574399Kamishibai

stone-web-2-0-button-arrow-symbol-next-sign-white-rounded-square-shape-with-black-shadow-and-gray-reflection-on-white-background_114574399Jak zachęcić do czytania

stone-web-2-0-button-arrow-symbol-next-sign-white-rounded-square-shape-with-black-shadow-and-gray-reflection-on-white-background_114574399„Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie…?”

stone-web-2-0-button-arrow-symbol-next-sign-white-rounded-square-shape-with-black-shadow-and-gray-reflection-on-white-background_114574399Formy i metody pracy z czytelnikiem – jak pracować z czytelnikiem „opornym”.

stone-web-2-0-button-arrow-symbol-next-sign-white-rounded-square-shape-with-black-shadow-and-gray-reflection-on-white-background_114574399 Prawo autorskie w szkole

stone-web-2-0-button-arrow-symbol-next-sign-white-rounded-square-shape-with-black-shadow-and-gray-reflection-on-white-background_114574399 Konkurs poetycki

stone-web-2-0-button-arrow-symbol-next-sign-white-rounded-square-shape-with-black-shadow-and-gray-reflection-on-white-background_114574399Biblioteka Pedagogiczna bliżej szkoły   

 


strona główna