IBUK-Libra

Prezent od Ibuk Libra – Książka miesiąca

PAŹDZIERNIK 2021

Nienawiść w przestrzeni publicznej

pod red. Urszuli Jakubowskiej, Piotra Szaroty.

Warszawa: PWN, 2020.

Od pewnego czasu w wielu państwach demokratycznych daje się zauważyć niezwykłe nasilenie zjawiska określanego jako „mowa nienawiści” albo „język nienawiści”.

Nienawiść – podobnie jak miłość czy przyjaźń – towarzyszą Homo sapiens od początku swego istnienia. I to zarówno w relacjach międzyjednostkowych, jak i międzygrupowych. I tak w historii naszego gatunku wyraźnie widzimy nasilanie się w różnych okresach dziejowych jednych lub drugich. Mamy czasy wojen i czasy pokoju. Ostatnio obserwujemy na świecie nasilenie się postaw nacjonalistycznych, faszyzujących i wykluczających. W Polsce wzajemne oskarżanie się dominuje w społecznych relacjach.

Te negatywistyczne postawy doprowadziły do pojawienia się nowych słów w języku polskim. Słowa te pochodzą oczywiście z języka angielskiego (który stał się głównym dostarczycielem dla nowomowy polskiej). Angielski czasownik to hate (nienawidzić) wszedł  do polszczyzny jako „hejt” i robi niezwykłą karierę. Pojawiają się słowa od niego pochodne: rzeczowniki: „hejter”, „hejterka”, przymiotnik „hejterski”, czasownik „hejtować”. Stają się często używanymi słowami w tekstach publicystycznych, a nawet naukowych.

Książka dostępna jako prezent do 31 października 2021 roku.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

WRZESIEŃ

Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka autorstwa Zasława Adamaszka.

WARSZAWA: PWN, 2018.

Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka to książka dzięki której samodzielnie odkryjesz jak fascynujący, niezwykły i tajemniczy jest ludzki organizm. Miliardy neuronów układu nerwowego, tysiące kilometrów naczyń krwionośnych, setki metrów powierzchni sorpcyjnych w jelitach i płucach. Nasze serce pompuje cysterny krwi, a więzadła są mocniejsze niż powłoki kamizelek kuloodpornych.

Gdzie to wszystko się mieści i jak działa fascynująca maszyneria, którą co dzień widzimy w lustrze – nasze ciało?

Czy można zrobić własne domowe laboratorium anatomiczne? W co je wyposażyć?

Z czego skonstruować wykrywacz kłamstw, fonokardiograf, dermatoskop i transiluminator?

Te egzotycznie brzmiące słowa to nazwy przyrządów, które pomagają poznawać tajniki naszych organizmów. Możemy je badać bezpiecznie w domowym lub szkolnym laboratorium. Przy okazji wyposażyć się też we własnoręcznie zbudowane modele anatomiczne.

Odkryj, jak działa wspaniała biochemiczna maszyneria, jaką są nasze ciała!

„Laboratorium w szufladzie” to cykl przeznaczony dla osób ciekawych świata, pasjonatów, hobbystów… a przede wszystkim praktyków. Czytelnicy znajdą wiele inspiracji do prowadzenia własnych doświadczeń i eksperymentów. Każda książka jest bogato ilustrowana materiałami graficznymi i zdjęciami. Każdy poruszony temat zawiera wyczerpujący, praktyczny opis zjawiska, doświadczenia, przyrządu czy aktywności. Autorzy nie stronią od wejścia na poziom wyższy, niż tylko popularne ujęcie tematu. To zamierzona prowokacja intelektualna. Pogłębione ujęcie pozwala poczuć smak eksperymentu, doświadczyć radości poznawania i odkrywania różnorodności świata oraz stojącej wobec niego – twórczej wyobraźni.

SIERPIEŃ

Ekoturystyka autorstwa Dominiki Zaręby.

Książka podejmuje bardzo aktualny problem rozwoju turystyki jako gałęzi gospodarki w powiązaniu z ochroną środowiska przyrodniczego. Głównym jej założeniem jest propagowanie turystyki zrównoważonej, usiłującej godzić sprzeczne interesy turysty, który pragnie przebywać w środowisku przyrodniczym jak najmniej zdegradowanym, a jednocześnie sam to środowisko niszczy, zarówno bezpośrednio, jak i wymagając coraz liczniejszych udogodnień cywilizacyjnych – dróg, hoteli itp.

Książka napisana przystępnie, z dużą znajomością przedmiotu i osobistym zaangażowaniem. Podano w niej liczne przykłady rozwiązań proekologicznych w turystyce krajowej i zagranicznej.

Pozycja przeznaczona dla studentów i wykładowców na kierunkach turystyka i rekreacja, geografia, ochrona środowiska oraz akademii rolniczych i ekonomicznych, na których omawiane są zagadnienia ekoturystyki.

Książka dostępna jako prezent do 31 sierpnia 2021 roku.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

LIPIEC

Catherine A. Sanderson

Efekt obserwatora. Psychologia odwagi i bezczynności.

Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili – słowa przypisywane Edmundowi Burke’owi.

W lutym 2010 roku Dylan Gifford Yount stał na występie na czwartym piętrze biurowca w San Francisco. Pod budynkiem zebrał się duży tłum. Wielu ludzi szydziło z niego, krzycząc: „Skacz!” i „No, zrób to wreszcie!” Po czterdziestu pięciu minutach skoczył i zginął na miejscu. Dlaczego dobrzy ludzie milczą w obliczu zła? Co skłania nas do nieodzywania się, niereagowania, gdy widzimy czyjeś cierpienie lub krzywdę? Dlaczego w grupie jesteśmy skłonni do zachowań, których nigdy nie dopuścilibyśmy się w pojedynkę? 

W książce Efekt obserwatora. Psychologia odwagi i bezczynności Catherine Sanderson podsumowuje odkrycia psychologii społecznej, które pozwalają zrozumieć naszą bardzo ludzką skłonność   do milczenia w obliczu złych zachowań.  Na wstrząsających przykładach pokazuje, jaką rolę ta cisza odgrywa  w przyzwoleniu, by złe zachowania były kontynuowane. Wyjaśnia, że nasze przekonanie, że tylko z gruntu źli ludzie dopuszczają się strasznych czynów, jest nieprawdziwe. Opisuje czynniki, które sprawiają, że zamiast wstać, sprzeciwić się, wezwać pomoc, stanąć w czyjejś obronie – wybieramy święty spokój i anonimowość. 

Ta książka daje jednak nadzieję. Psychologowie społeczni wiedzą, jak można kształtować środowisko szkolne, uczelniane czy zawodowe, by sprzyjało przeciwstawianiu się złu. Catherine Sanderson znakomicie pokazuje, co może przełamywać bierność – czasem będzie to wiedza o tym, jak udzielić pomocy, znajomość procedur. Innym razem – znalezienie sojusznika albo świadomość, że ulegamy tzw. pluralistycznej ignorancji – czyli wierzymy w istnienie fałszywej normy stworzonej przez niejednoznaczne zachowania innych. Autorka dowodzi, że rodzice mogą wychować codziennych bohaterów, wzmacniając nie ślepe posłuszeństwo, ale krytycyzm i samodzielne myślenie. Opowiada piękne i poruszające historie ludzi, którzy mieli odwagę zareagować, gdy byli świadkami cierpienia i krzywdy innych osób.

Książka dostępna jako prezent do 31 lipca 2021 roku.

PREZENT DO IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

CZERWIEC 2021

Peter Cave:

Czy roboty czują ból?   33 filozoficzne łamigłówki

Warszawa: PWN, 2019.

Nie musisz znać filozofii, by poznać moc filozoficznego zdziwienia.

W tej pełnej myślowych paradoksów książce Peter Cave przedstawia 33 klasyczne i mniej znane filozoficzne problemy w sposób, który zmusi do zadumy nawet najmocniej stąpających po ziemi. Obywając się bez „izmów” i litanii nazwisk, za to z wykorzystaniem fantazji i dużej dawki humoru, autor prowadzi czytelnika od pozornie prostych sytuacji do samego sedna problemów, nad którymi od lat głowią się filozofowie. Czytelnik z reguły sam musi odnaleźć wyjście z myślowego labiryntu, w czym pomocna   mu będzie opisowa bibliografia zawarta na końcu.

Lekko napisana, lecz z pewnością nie trywialna, książka przeznaczona jest dla każdego, kto zastanawia się nad światem – bez względu na wiek. Do ubocznych efektów lektury należy nieodparte poczucie zdziwienia rzeczywistością, a w skrajnych przypadkach – chęć zostania filozofem.

Książka dostępna jako prezent do 30 czerwca 2021 roku.

PREZENT DO IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

Maj 2021

Michael Sandel:

 Sprawiedliwość. Jak postępować słusznie? 

Warszawa: PWN, 2020.

ŚWIATOWY BESTSELLER Najsłynniejsza książka Michaela J. Sandela, powstała na podstawie popularnych i obleganych przez studentów wykładów, zatytułowanych Sprawiedliwość, które autor prowadzi         na Uniwersytecie Harvarda.

Pytając o to, czy społeczeństwo jest sprawiedliwe, rozważamy, w jaki sposób dzieli między swoich członków to, co ma dla nas wartość – dochody       i bogactwo, prawa i obowiązki, władzę  i możliwości, urzędy i zaszczyty. Sprawiedliwe społeczeństwo rozdziela te dobra w odpowiedni sposób; przyznaje każdemu człowiekowi to,   co mu się należy. Trudności zaczynają się wtedy, gdy zapytamy, co należy się ludziom i dlaczego. Książka poświęcona jest analizie słabych   i mocnych stron trzech sposobów myślenia  o sprawiedliwości. Najpierw zajmiemy się ideą maksymalizacji dobrobytu. Następnie wizjami, które wiążą sprawiedliwość z wolnością. Na koniec przejdziemy do teorii, które łączą sprawiedliwość z cnotliwym i dobrym życiem. Zanim podejmiemy próbę oceny tych trzech teorii sprawiedliwości, warto zapytać, jak mogą przebiegać dyskusje filozoficzne – szczególnie w tak niejasnej dziedzinie jak filozofia moralna i polityczna. Punktem wyjścia często są konkretne sytuacje. Ale w jaki sposób dokonuje się przejście od oceny konkretnych okoliczności   do określenia zasad sprawiedliwości, które naszym zdaniem powinno się stosować w każdej sytuacji? Na czym polega argumentacja moralna?

                                                                                                                                                             Z rozdziału I

Książka dostępna jako prezent do 31 maja 2021 roku.

Nowy IBUK Libra

Już dziś każdy czytelnik może zobaczyć, jak zmieniła się czytelnia online IBUK Libra. Wciąż na platformie można czytać cała dobę, siedem dni w tygodniu. Wydawnictwo Naukowe PWN potwierdza, że serwis po serii testów, w których brali udział także bibliotekarze, jest gotowy. Zmienia się również wygląd.

Każdy odwiedzający platformę zostanie zapytany o to, czy potrzebuje więcej informacji, czy chce zacząć korzystać. Pojawiają się nowe karty użytkownika. Warto założyć konto w IBUKU Librze, aby cieszyć się w pełni wszystkimi funkcjonalnościami.

Po zalogowaniu będziemy mogli:

– zobaczyć cztery ostatnio czytane książki + książkę miesiąca od PWN;

– zobaczyć wszystkie „książki w moich bibliotekach”, bez potrzeby przełączania się między bibliotekami – opcja dla osób, które korzystają z zasobów dwóch lub większej liczby bibliotek;

– korzystać z karty „moja półka” czyli dodawać do niej wybrane tytuły, czytać czy kopiować opis bibliograficzny do pracy, bez przechodzenia do wirtualnej półki myIBUK;

– przeszukiwać cały zasób IBUKA Libry w karcie „wszystkie książki”, gdzie znajduje się 47 000 tytułów, proponować rozszerzenie zasobu lub znaleźć najbliższą e-czytelnię, w której poszukiwany tytuł jest dostępny.

To wciąż nie wszystko. Więcej informacji nt. platformy i jej funkcjonalności w social mediach <wstawić kanał BIBLIOTEKI / wstawić https://facebook.com/PWNNauka >

Zapraszamy do nowej odsłony IBUKA Libry

https://libra.ibuk.pl/?utm_source=bibl&utm_medium=www&utm_campaign=premiera

PREZENT DO IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

KWIECIEŃ 2021

Hélène Courtois: Nasze miejsce w kosmosie.

Warszawa: PWN, 2020.

Nasza galaktyka i jej sąsiedzi mkną przez wszechświat w zdumiewającym tempie kilkuset kilometrów na sekundę. Fakt ten jest znany od początku lat 60. ubiegłego wieku. W tym czasie astrofizycy nie byli jeszcze w stanie w pełni wyjaśnić przyczyn tego zjawiska. W latach 90., amerykańscy naukowcy wskazali, że ruch ten może być związany z oddziaływaniem ogromnej masy tzw. Wielkiego Atraktora.
Poszukując Wielkiego Atraktora, zespół badawczy, do którego należała nasza Autorka, odkryli super gromadę galaktyk, do których należy nasza Droga Mleczna. Nazwali ją Laniakea (z hawajskiego „niezmierne niebiosa”).
Ta książka ma na celu podzielenie się historią tego ogromnego odkrycia. Autorka w jasny i prosty sposób dokonuje przeglądu Wszechświata i rządzących nim praw fizyki.

Książka dostępna jako prezent do 30 kwietnia 2021 roku.


PREZENT DO IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

MARZEC 2021

Emanuela Tatarkiewicz: Dwór polski. Literackie obrazy w prozie XIX i XX wieku. Warszawa: PWN, 2019.

Jak wyglądały dwory? Kim byli ich mieszkańcy? Czym charakteryzowała się domowa przestrzeń i kto ją tworzył? W jaki sposób pisarze utrwalili ten mikroświat w literaturze?
Dwór czy dworek stanowi główne tło wielu polskich utworów literackich z XIX i początku XX wieku. Nie tylko jako dom, w którym prowadzi się bogate życie towarzyskie. Oprócz sfery obyczajowej w literackim obrazie dworku również ważna jest również specyfika polska, co wynikało  z uwarunkowań historycznych. Nawet dziś, kiedy świat ziemiański w dawnej postaci stał się reliktem przeszłości, dwory jako przestrzeń materialna i symboliczna są stałym elementem polskiego pejzażu kulturowego.
Książka przedstawia obraz dworu opisanego w polskiej prozie XIX i początku XX w. Jest to zatem obraz wykreowany, ale przecież wiarygodnie – bo z pierwszej ręki – odzwierciedlający obraz świata dworskiego. Potęga literatury polega na tym, że utrwaliła ten obraz dworu, a ponadto stworzyła takie wzorce, które chciano realizować, urzeczywistniać – dawniej i dziś. W literaturze polskiej dwór przedstawiony jest nie tylko jako gniazdo rodzinne, ale w szerszej perspektywie – jako przestrzeń symboliczna, ogólnonarodowa; jako dom patriotyczny, gdzie przetrwała polskość.
Czytelnik będzie miał okazję poznać codzienny, jak i świąteczny rytm dnia związany z dworem wpisanym w wiejską rzeczywistość i w tamtejszy mikroświat. Autorka zwraca uwagę na to, jak bardzo tradycja i zwyczaje wpływały na życie dworu. Przedstawia to m.in. poprzez ukazanie barwnych obyczajów, bogactwa kulinarnego, religijności czy sposobów leczenia charakterystycznych dla przestrzeni dworskiej.
Bazą źródłową książki jest polska proza XIX i XX-wieczna, dotąd nieopracowana szczegółowo pod kątem zagadnienia dworu. W licznych pozycjach poświęconych tematyce dworu dominuje rys historyczny i dokumentalny. Kilka najbardziej znanych polskich powieści służy niezmiennie jako przykłady omawiane w kontekście obyczajów dworskich wraz z pamiętnikami ziemiańskimi i literaturą wspomnieniową. Ten wybór autorka książki rewiduje i znacząco rozszerza.

Książka dostępna dla czytelników Biblioteki Pedagogicznej jako prezent do 31 marca.

Życzymy dobrej lektury!


PREZENT DO IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

LUTY 2021

Massimo Pigliucci: Bujda na resorach: jak odróżnić naukę od bredni.

Warszawa: PWN, 2019.

Dlaczego ludzie wierzą w bzdury? Czym nauka różni się od pseudonauki? Jak odróżnić fakt od fantazji, lekarstwo od ściemy, wiedzę od bredni? BUJDA NA RESORACH to napisany przystępnym językiem przewodnik po metodologii naukowej oraz tak zwanym problemie demarkacji, czyli kwestii systematycznego odróżnienia nauki od tego, co tylko naukę udaje.

Massimo Pigliucci – filozof, sceptyk i biolog ewolucyjny – poszukuje zdroworozsądkowej koncepcji nauki, aby wyposażyć czytelnika  w osobisty „wykrywacz bredni”, który pozwoli mu zorientować się w zalewie sprzecznych informacji, fałszywych teorii i niepotwierdzonych hipotez. Opierając się  na licznych studiach przypadków, autor omawia między innymi istotę    i ograniczenia metody naukowej, rolę ekspertów w nauce i poza nią, narzędzia myślenia krytycznego oraz poglądy pseudonaukowe, których rosnąca popularność ma obecnie opłakane skutki.
W dobie powszechnego dostępu do informacji i równie powszechnego kryzysu zaufania znajomość tych zagadnień staje się moralnym obowiązkiem, ponieważ, jak przekonuje autor we Wprowadzeniu:
„[…] nauka jest zbyt potężna i zbyt ważna, pseudonauka zaś zbyt powszechna i zbyt szkodliwa, by otwarte społeczeństwo mogło w tej materii pozwolić sobie na ignorancję”.

Książka dostępna jako prezent do 28 lutego 2021 roku.

 

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

STYCZEŃ

Operacja „Eagle” -Niemcy 1945

autorstwa Agaty Tyszkiewicz, Jakuba Tyszkiewicza.

Książka powstała na podstawie niedawno odtajnionych dokumentów z archiwów amerykańskich i polskich.
Ukazuje ona tragiczne losy 32 „polskich James’ów Bond’ów”, zrzuconych na terytorium Trzeciej Rzeszy w marcu i kwietniu 1945 r., w ramach operacji o kryptonimie „Eagle”. Zadaniem polskich wywiadowców było zbieranie istotnych informacji dla amerykańskiego wywiadu. Spadochroniarze rekrutowali się  z żołnierzy, których najpierw siłą wcielono do Wermachtu z terytorium Górnego Śląska i Pomorza. Po dostaniu się do alianckiej niewoli trafili do szeregów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, by wreszcie po specjalnym przeszkoleniu stać się agentami OSS. Ich historia została przedstawiona na szerszym tle innych polskich działań wywiadowczych w czasie II wojny światowej i ludzi w nich zaangażowanych.
Autorzy piszą o ciekawej historii w przystępny sposób, przeplatają opis przygotowań    do misji i jej przebieg treściami fabularyzowanymi będącymi autorską rekonstrukcją zdarzeń opartą na unikalnych dokumentach historycznych.

„Spadochrony rozłożyły się prawidłowo. Skoczkowie w jasnym świetle księżyca widzieli niemiecką wieś ze wszystkimi detalami. Wiedzieli już, że to nie jest miejsce planowego zrzutu. Wiatr znosił Bogdanowicza wprost na osadę. Gdzieś dalej został Sobiechowski.
– Fallschirmspringer! Fallschirmspringer! – usłyszał z dołu krzyki.
Aleksander ze wszystkich sił próbował zmienić tor lotu. Wiejskie zabudowania stawały się z każdą chwilą coraz większe. Skoczek dotknął ziemi w samym środku wsi. Szybko wypinał się z uprzęży. Kombinezon i cały ładunek, który miał na sobie utrudniał   mu ruchy. Usłyszał, że ktoś nadbiega.
– Halt! – padła komenda. Aleksander zdążył się odwrócić i wystrzelić. Nagle, poczuł dziwne uderzenie, ból rozlał się po całym ciele, upadając zobaczył jeszcze twarz Niemca, który nadbiegł pierwszy a teraz klęczał trzymając się rękami za brzuch.”
 (z książki) 

Dla Czytelników Biblioteki Pedagogicznej książka dostępna online  do 31 stycznia 2021 

PREZENT OD IBUK lIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA 

GRUDZIEŃ

Paweł Sekuła: LIKWIDATORZY CZARNOBYLA

WARSZAWA: PWN

Książka jest zapisem relacji ustnych tzw. likwidatorów Czarnobyla i ich rodzin. Przedstawia dramatyczne doświadczenia żołnierzy z republik bałtyckich związane z działaniami podejmowanymi   w rejonie katastrofy w latach 1986-1988. Autor przybliża społeczność likwidatorów, warunki bytowe  i życie codzienne w czarnobylskiej zonie. Kolejne rozdziały są wiernym odtworzeniem osobistych przeżyć, odczuć i przemyśleń likwidatorów począwszy od wezwania na miejsce tragedii, poprzez pracę w cieniu czarnobylskiego reaktora, aż po zmaganie się z codzienną rzeczywistością ZSRS po powrocie do domu i heroiczną walkę o odzyskanie zdrowia.

Przekazy świadków poprzedzone są zarysem historii mobilizacji i udziału łotewskich oraz estońskich obywateli ZSRR w usuwaniu skutków katastrofy jądrowej. Zaprezentowane zostały także poszczególne etapy akcji dekontaminacyjnej  na obszarze Ukrainy i Białorusi.

„Likwidatorzy Czarnobyla” to pierwsza w Polsce i na świecie publikacja podejmująca temat buntu (lato 1986 roku) uczestników likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu. Czytelnik pozna nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne, prasowe oraz fotograficzne, w tym wykonane  czarnobylskiej zonie.

PREZENT OD IBUK LIBRA- KSIĄŻKA MIESIĄCA

LISTOPAD

Przemysław Semczuk: Wybrałem Polskę: imigranci w czasach PRL
Warszawa: PWN, 2019.
 

 Czasy PRL-u kojarzą się z barwnymi ucieczkami. Porwania samolotów, kutry rybackie uciekające na Bornholm, wyprawy przez Bałtyk kajakiem, a nawet masowa ucieczka marynarzy, którzy porwali okręt wojenny. Trudno sobie wyobrazić, że były osoby, które z własnej woli przyjeżdżały do komunistycznej Polski, by w niej zamieszkać. Książka stanowi unikatowy zbiór opowieści o bohaterach, których losy mają wspólny mianownik: wszyscy z wyboru osiedlili się w komunistycznej Polsce. Do dzisiaj jesteśmy przekonani, że z Polski tylko uciekano. Tymczasem bohaterowie rezygnowali z „łatwego” życia w kapitalizmie, wyjeżdżając za żelazną kurtynę – głównie z przyczyn osobistych.

Książka jest reportażem poświęconym kilku postaciom. Ich losy przeplatają się i wiążą z wydarzeniami w kraju. Główną postacią jest George Bidwell. Były oficer armii brytyjskiej, weteran kampanii w Afryce po wojnie trafił do Warszawy, gdzie objął stanowisko dyrektora British Council. Na raucie w ambasadzie poznał Annę Wirszyłło, w której natychmiast się zakochał. Korespondencyjnie rozwiązał swoje pierwsze małżeństwo, od lat fikcyjne. Jednak władze brytyjskie nie chciały pozwolić na polityczny precedens. Wykorzystano fakt, że dokumenty rozwodowe nie zostały potwierdzone urzędowo i oskarżono go o bigamię. Bidwell zrzekł się angielskiego obywatelstwa i nie znając ani słowa po polsku, stał się Polakiem. Został poczytnym pisarzem, wydał blisko 50 tytułów. Książki pisał po angielsku, a jego żona tłumaczyła je na język polski. Przyjaźnił się z Iwaszkiewiczem, który wprowadził go do Stowarzyszenia Literatów Polskich i zachęcił do osiedlenia się w Przesiece, górskiej wiosce w Karkonoszach.
Inną postacią opisaną w książce to m.in. Peter Raina – historyk, publicysta, który mieszkał w Polsce zaledwie kilka lat. Ożenił się z Barbarą Wereszczyńską i razem z nią, z powodów politycznych, musiał zamieszkać w Berlinie Zachodnim. Barbara aż do śmierci była w kontakcie z SB i pisała raporty o działalności męża.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

PAŹDZIERNIK

Wolfgang Amadeusz Mozart

Wybór listów

Warszawa: PWN, 2019.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

WRZESIEŃ

Piotr Ambroziewicz

Książki dla nas, książki dla mas.

Warszawa: PWN, 2019.

Książką września w IBUKU Librze zostaje tytuł:
Piotra Ambroziewicza, Auta dla nas, auta dla mas.
– Co to był szewroletariat?
– Jak zwykły Polak auto zdobywał?
– Dlaczego nasi projektanci i konstruktorzy mieli pecha?
– Jak władza oszukała ludzi na przedpłatach?
– Czemu mały fiat podskakiwał przed Wigilią?
– Za co powinniśmy kochać syrenki?
– Co miał sowiecki premier do Polskiego Fiata?
Dzięki samochodom i za pośrednictwem samochodów Czytelnik pozna życie codzienne, politykę i sytuację ekonomiczną Polski Ludowej. Opisywane przez autora pojazdy są zarazem bohaterami historii – czasem śmiesznej, czasem strasznej, a czasem wręcz absurdalnej. Jest to barwna książka, dziennikarska. Historia motoryzowania ludzi władzy i zwykłych ludzi w Polsce Ludowej nie bez przymrużenia oka.

Książka będzie pasjonującą lekturą dla każdego odbiorcy, a szczególnie dla poszukiwacza absurdów z punktu widzenia perspektywy społecznej. Znajdą  w niej także coś dla siebie miłośnicy historii Polski Ludowej, wielbiciele dziejów motoryzacji, historycy poszukujący materiału źródłowego (cytaty z prasy, literatury, filmów).

Dla czytelników Biblioteki Pedagogicznej książka dostępna online do 30 września 2020 r.

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

SIERPIEŃ

Sergiusz Prokurat

Niezwykłe początki znanych firm

Warszawa: Dom Wydawniczy PWN, 2016.

Książką sierpnia w IBUKU Librze zostaje tytuł Sergiusza Prokurata, Niezwykłe początki znanych firm. Książka o historiach znanych na całym świecie korporacji, bądź precyzyjniej ujmując temat o założycielach znanych korporacji – życiu i pomysłach biznesowych ich założycieli. Pozycja ta jest opowieścią o wymyślaniu i wdrażaniu innowacji, przekształcania pasji w gigantyczny zysk.
Autor pokazuje jak tworzy się firmę, w określonych warunkach technologicznych, politycznych, społecznych. Ponadto podkreśla rolę, jaką odegrał założyciel firmy. Docenienie jego charakteru, ciężkiej
pracy, uporu i właściwych decyzji biznesowych. Książka w pozytywny sposób pokazuje tworzenie firmy najczęściej w XIX wiecznych realiach.

Dla czytelników Biblioteki Pedagogicznej dostępna w zasobach IBUK Libra do 31 sierpnia

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

LIPIEC

Joanna Jurgała-Jureczka

ZOFIA KOSSAK : OPOWIEŚĆ BIOGRAFICZNA

Warszawa: Dom Wydawniczy PWN, 2014.

Zofia Kossak, „primo voto” Szczucka, „secundo voto” Szatkowska, wywodziła się z niezwykłego rodu i właśnie to dziedzictwo zaważyło na jej życiowych wyborach. Wnuczka Juliusza, bratanica Wojciecha, blisko spokrewniona z Magdaleną Samozwaniec i Marią Pawlikowską-Jasnorzewską. Od początku żyła w świecie artystów, malarzy, literatów. Zgodnie z rodzinną tradycją studiowała malarstwo, w końcu jednak została pisarką, której proza historyczna, w tym „Błogosławiona wina” i Krzyżowcy, czytana jest do dziś. Wspaniałe wychowanie, empatia i głęboka wiara pisarki zaznaczyły się szczególnie podczas okupacji. Zofia Kossak z wielkim oddaniem zaangażowała się w niesienie pomocy Żydom i działalność „Żegoty”. Trafiła na Pawiak, a później do Auschwitz, skąd – jak napisała – „wyszła w najgorszej formie fizycznej, ale najlepszej duchowej”. Widziała wokół siebie kobiety załamane, zdesperowane i takie, które przy życiu podtrzymywała tylko myśl o zemście. Pokazała im sposoby przetrwania obozu.
Nie tolerowała nieuprzejmego traktowania ludzi, braku szacunku dla przyrody i zwierząt. Wszyscy, którzy się z nią zetknęli, podkreślali jej prawość, zrozumienie dla drugiego człowieka, odwagę zarówno w wyrażanych poglądach, jak i w postępowaniu. „Wielu z nas kazała nazywać się po prostu Ciotką i faktycznie
przyjmowaliśmy i odczuwali ją jako członka bliskiej rodziny” – wspominał Władysław Bartoszewski.

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

CZERWIEC

Autor: Piotr Korczyński

Tytuł: Dawno temu na Dzikim Zachodzie

Warszawa : PWN, 2018.

Dawno temu na Dzikim Zachodzie nieprzypadkowo nawiązuje tytułem do słynnego spaghetti westernu Sergia Leone. Zawarte tu historie opowiadają o pogoni za marzeniem,
która dla niektórych kończyła się odkryciem skarbu na cmentarzu, a dla innych, nawet
częściej – samym cmentarzem.(…)
Książka dzieli się na trzy części: historyczną,  filmową i suplement polski. Autor barwnie
opisuje dzieje amerykańskiego pogranicza nie tylko w XIX wieku. W swojej opowieści cofa nas
aż do czasów hiszpańskich konkwistadorów i misjonarzy, wykracza także poza granice
dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Przedstawia losy znanych bohaterów, jak „apostoł Indian” Bartolomé de Las Casas, Geronimo, „Dziki” Bill Hickok czy Buffallo Bill, ale i tych mniej lub zupełnie
nieznanych, w tym wielu postaci o polskich korzeniach, jak kondotier Krzysztof Arciszewski czy kawalerzyści cesarza Maksymiliana w Meksyku, a nawet…
Henryk Sienkiewicz. Historia Dzikiego Zachodu to nie tylko historia mężczyzn. Na  kartach książki pojawiają się i kobiety: amerykańska „dziewczyna z tatuażem” Olive Oatman i miłość polskiego rewolwerowca Helen Beulah-M’Rose.
W historii o amerykańskim pograniczu fakty splotły się nierozerwalnie z mitami.
Autor opowiada nam także o tworzeniu się tych mitów i wrastaniu Dzikiego
Zachodu w kulturę popularną. Western, powstały jako filmowy gatunek
opowieści awanturniczej dziejącej się na Dzikim Zachodzie w połowie XIX wieku
lub na przełomie XIX i XX wieku, jest charakterystyczny dla Stanów Zjednoczonych, stał się jednak tak popularny, że wybiegł daleko poza granice USA. Bez niego opowieść o zdobywaniu Dzikiego Zachodu nie byłaby pełna.

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

MAJ

Autorzy: Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska

Tytuł: Inżynierowie Niepodległej

Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018.

11 listopada 1918 roku Polska po ponad stu latach niewoli powróciła na mapę polityczną Europy. Zazwyczaj podkreśla się trud znanych polityków, dowódców i żołnierzy, którzy walczyli na różnych polach bitew I wojny światowej. Często nie pamięta się jednak o wszystkich tych, którzy dzięki swej aktywności i zaradności przez cały okres zaborów przyczyniali się do rozwoju polskich ziem: kulturalnego, społecznego czy gospodarczego, którzy – nawet jeśli nie
dożyli niepodległej Polski – byli jej prawdziwymi inżynierami.
(…) W XIX i na początku XX w. wielu Polaków trafiało w głąb Cesarstwa Rosyjskiego: w efekcie poboru do wojska, jako zesłańcy skazani za udział w powstaniach lub za działalność polityczną. Inni prowadzili badania, wyjeżdżali do szkół, jako urzędnicy otrzymywali zatrudnienie w najdalszych regionach imperium, rozwijali też swoją działalność
gospodarczą. (…)
Autorzy dotarli do wielu źródeł niedostępnych dla polskiego czytelnika i w sposób w bardzo przystępny i w ciekawej formie przedstawiają sylwetki i niezwykłe losy polskich inżynierów, naukowców, wojskowych, przedsiębiorców, którzy zrobili kariery w Cesarstwie Rosyjskim, a jednocześnie „nieśli ze sobą cywilizację” czy też „byli nosicielami kultury”. Co ważniejsze jednak, świadomie prowadzili działalność patriotyczną, pielęgnując i rozwijając polską kulturę, naukę
i wspierając gospodarkę na ziemiach polskich. Stawali się tym samym zalążkiem przyszłych elit niepodległej Polski – inżynierami Niepodległej.

Dla czytelników Biblioteki Pedagogicznej – dostępna online do 31 maja.

Prezent od IBUK Libra – książka miesiąca

KWIECIEŃ

Emilia i Szymon Sokolnik, Do Santiago. O pielgrzymach, Maurach, pluskwach i czerwonym winie.

Warszawa: PWN, 2013.

Lepiej iść z mężem czy z osłem? Ile dziewic składano w daninie Maurom? Jak medyk z Kordowy odchudził króla Sancha? Dlaczego rycerze z Zakonu Santiago byli żonaci? Jak byki egzekwują zakaz parkowania? Co jest gorsze: pluskwy czy nyktofobia? Co ślubował Krzysztof Kolumb? Jakie części ciała powinien obmywać pielgrzym?
Znacie odpowiedzi? Oni też nie znali, dopóki nie postawili pierwszego kroku na Camino de Santiago. Emilia i Szymon Sokolikowie postanowili na miesiąc przenieść swoje życie małżeńskie z Warszawy na górskie i polne ścieżki północnej Hiszpanii. Przeszli nimi osiemset kilometrów, podążając cały czas za żółtymi strzałkami w kierunku Atlantyku, do grobu jednego z trzech najbliższych uczniów Jezusa – świętego Jakuba Apostoła.
Podróżując śladami średniowiecznych pielgrzymów, spotkali wędrowców z całego świata: wierzących i niewierzących, starszych i bardzo młodych, samotnych i idących w grupie. W drodze towarzyszyli im templariusze, królowie Kastylii, Maurowie, Mozarabowie, rycerze rekonkwisty, czarownice, rastafarianie, miłośnicy korridy, archanioł Rafał, a nawet gejsza. Wędrując w poszukiwaniu niezwykłych legend, wydeptywali rzymskie trakty, uciekali przed krowami i pluskwami, odkrywali groby świętych i papieskiego syna, odkręcali kran z darmowym winem, zdobywali Przełęcz Przebaczenia, podziwiali płeć przeciwną i widzieli Graala.

Tematyczne zestawienia bibliograficzne zasobów w IBUK Libra:

– Agresja i przemoc (kliknij) – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

– Autyzm, Zespół Aspergera i ADHD (kliknij) – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Diagnoza w edukacji –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

– Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (kliknij) – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Edukacja fizyczna i zdrowotna –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

– EDUKACJA PRZEDSZKOLNA (kliknij) – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Filozofia –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Książka, biblioteka, czytelnik–  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Kultura –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Logopedia – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

– Metodologia – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

MŁODZIEŻ –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Nauczyciele – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

NAUKI SPOŁECZNE –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

NIEPEŁNOSPRAWNI – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

OSOBY STARSZE–  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

PEDAGOGIKA (kliknij) – słowniki i podręczniki akademickie dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

PORADNICTWO I PSYCHOTERAPIA –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

PRZESTĘPCZOŚĆ I RESOCJALIZACJA -publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

PSYCHOLOGIA (kliknij) – podręczniki akademickie dostępne w IBUK libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

RODZINA – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Terapia zajęciowa–  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Świat wartości – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

WYCHOWANIE –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

ZABAWA –  publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

Zachowania ryzykowne a zdrowie – publikacje dostępne w IBUK Libra dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych

W naszych elektronicznych zasobach jest prawie 2000 tytułów książek – koniecznie z nich skorzystaj.

 

PIN do zasobów w IBUK Libra

Jesteś naszym czytelnikiem?

a nie odebrałeś jeszcze PINu do Wirtualnej Czytelni?

a może zapomniałeś i nie zdążyłeś go aktywować…

Napisz do nas: olesnica@olesnica.dbp.wroc.pl ; fdbp_olesnica@op.p

Prześlemy go e-mailem!

 

PREZENT OD IBUK LIBRA – KSIĄŻKA MIESIĄCA

MARZEC

Joanna Jurgała-Jureczka

KOBIETY KOSSAKÓW

WARSZAWA : PWN, 2015.

Piękne, ambitne, nieodgadnione. Kobiety Kossaków żyły w cieniu artystów malarzy,chociaż to one były majętne i dobrze urodzone i to za ich posag Kossakowie kupowali swoje siedziby. Dostojne matrony i matki, które same siebie nazywały kurami domowymi; buntowniczki, malarki i literatki, chcące za wszelką cenę wyjść z cienia by pokazać swój własny talent. Głównymi bohaterkami opowieści są kobiety związane z Kossakami:
– Aniela z Kurnatowskich Gałczyńska –teściowa Juliusza
– Zofia z Gałczyńskich Kossakowa – żona Juliusza i seniorka rodu
– Zofia z Kossaków Romańska i Jadwiga z Kossaków Unrużyna – córki Zofii i Juliusza
– Maria z Kisielnickich Kossakowa – żona Wojciecha, synowa Juliusza
– Anna z Kisielnickich Kossakowa – żona Tadeusza, synowa Juliusza oraz najmłodsze pokolenie:

– Jadwiga Witkiewiczowa, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec i Zofia Kossak – wnuczki Juliusza
W książce wykorzystano niepublikowane materiały, wśród których znalazły się między innymi: „Pamiętniki ”Anieli z Kurnatowskich Gałczyńskiej, „Zapiski z okresu wojny” Magdaleny Samozwaniec, korespondencja Marii Kossakowej, listy jej syna Jerzego i zięciów (mężów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec),listy Marii do wnuczki Teresy Starzewskiej, córki Magdaleny Samozwaniec, a także bogate archiwum Zofii Kossak.

IBUK Libra w Międzynarodowym Tygodniu

E-książki 

 

Czy znasz już IBUKA Librę? Czy wiesz jakie to proste, aby mieć dostęp   do dziesiątek, a nawet setek e-książek z dowolnego miejsca na ziemi,     w wybranym przez Ciebie czasie, za darmo? IBUK Libra to nie tylko e-czytelnia PWN. To zaawansowane narzędzie   do pracy z tekstem,    gdzie możesz robić notatki, czy tworzyć cytowania do pracy semestralnej, bądź dyplomowej.

 

W pierwszym tygodniu marca kolejny raz obchodzimy Międzynarodowy Tydzień E-książki. Nasza biblioteka udostępnia zasób e-książek, które możecie czytać bez ograniczeń czasowych  i geograficznych, bez kar  za nieterminowy zwrot, wreszcie bez potrzeby pobierania aplikacji. Wystarczy urządzenie obsługujące HTML5.

Jeśli korzystasz już z IBUKA Libry i znasz to narzędzie, to mogą Cię zaskoczyć nowe funkcje. Od niedawna dostępne jest cytowanie oraz tworzenie tzw. projektów z poziomu półki MyIBUK, do której dodajesz czytane książki. Aby zacytować Autora wystarczy zaznaczyć interesujący fragment.

Następnie kliknij „biały trójkąt” w menu, które pojawiło się przed książką. W nim wybierz „Cytuj”. W nowym oknie pojawi się zaznaczony fragment wraz z gotowym przypisem. Jeśli piszesz pracę dyplomową i dodatkowo potrzebujesz opisu bibliograficznego, wystarczy kliknąć w okno „Bibliografia”. Dodatkowo możesz wybrać jeden ze standardów bibliograficznych, domyślnie ustawiony jest „Normalny”, z pełnym ISBN cytowanej pozycji.

Cytat oraz przypis możesz za pomocą klawiszy Ctrl+C lub opcji „Kopiuj” przenieść do dowolnego edytora tekstu, w którym aktualnie pracujecie. Pisanie artykułów oraz prac z IBUKIEM Librą nigdy nie było tak przystępne.

Potrzebujesz odrębnej półki z literaturą potrzebną do konkretnego projektu?

Funkcja „Projekt” to łatwy sposób tworzenia grupy książek, które wykorzystasz w swojej pracy. Jak to zrobić? Wystarczy po wejściu   w MyIBUK kliknąć w górny prawy róg, gdzie znajduje się klawisz „Projekty”.

Nad półką z książkami otworzy się tablica projektów – najpierw należy kliknąć na symbol „+” w górnym lewym rogu i wpisać nazwę projektu     np. Praca dyplomowa. <<MTEK-projekt02-tytul.png>>     Po zatwierdzeniu, pojawi się nowy skoroszyt z liczbą „0”. Oznacza to, że w nowym projekcie nie masz jeszcze żadnych publikacji. Aby je dodać, przenieś myszką okładki wszystkich niezbędnych do pracy książek na skoroszyt. Po dodaniu każdego tytułu, liczba na skoroszycie powinna rosnąć.

 W ten sposób utworzysz grupę książek niezbędnych do Twojej pracy. Projekt przyspiesza pracę w IBUKU Librze, bez potrzeby każdorazowego szukania niezbędnych tytułów w półce MyIBUK. Wciąż możesz tworzyć notatki, a nawet konspekt pracy wewnątrz projektu. Zapraszamy do korzystania. Świętuj Międzynarodowy Tydzień E-książki z IBUKIEM Librą     i poznaj nowe funkcje już dzisiaj.

             

W I R T U A L N A    C Z Y T E L N I A
Biblioteka Pedagogiczna w Oleśnicy oraz pozostałe biblioteki sieci Dolnośląskich Bibliotek Pedagogicznych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska udostępniają swoim użytkownikom ponad 2000 publikacji elektronicznych zgromadzonych w wirtualnej czytelni IBUK Jest to bogaty zbiór publikacji z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii i komunikacji społecznej.
Będąc w bibliotece wystarczy skorzystać z komputera, wejść na stronę libra.ibuk.pl i już można czytać książki zakupione dla użytkowników dolnośląskich bibliotek pedagogicznych.
Użytkownicy biblioteki mogą bez ograniczeń bezpłatnie korzystać z wybranych e-booków z każdego miejsca: dom uczelnia, biblioteka, praca; na każdym urządzeniu: komputer, tablet, smartfon.

 

Rejestracja do IBUK Libra

IBUK LIBRA – informacje techniczne

WIRTUALNA CZYTELNIA

 

Aby móc korzystać z wirtualnej czytelni IBUK wykonaj 6 kroków:
Krok 1. Jesteś zapisany do biblioteki pedagogicznej? – Odbierz swój indywidualny kod PIN.
Krok 2. Nie jesteś zapisany do biblioteki pedagogicznej? – Zapisz się i odbierz kod PIN.
Krok 3. Wejdź na stronę http:// www.libra.ibuk.pl w prawym górnym rogu strony znajduje się opcja rejestracji i logowania.
Krok 4. Załóż osobiste konto myIBUK, na podany adres e-mail otrzymasz wiadomość z potwierdzeniem.
Krok 5. Jeśli masz już konto myIBUK – zaloguj się.
Krok 6. Z prawego górnego rogu strony wybierz „Ustawienia”, następnie kliknij „Moje biblioteki”.
Krok 7. W oknie „Moje biblioteki” wybierz „+ DODAJ KOD PIN”.
Krok 8. Wprowadź otrzymany kod PIN i kliknij „+DODAJ”
Krok 9. Do okna „Mojej biblioteki” zostanie dodana nazwa właściwej biblioteki.
Kod PIN podajemy do myIBUK tylko raz!
Wypożycz książkę bez wychodzenia z domu. Skorzystaj z szybkiego podglądu treści – interaktywnej nawigacji po rozdziałach. Stwórz własną półkę z książkami myIBUK i pracuj z tekstem:
* dodawaj zakładki i rób notatki bezpośrednio w książce,
* wyszukuj słowa i frazy w tekście,
* taguj ważne fragmenty,
* sprawdzaj znaczenie wyrazów w słownikach i encyklopediach PWN.
Więcej: w prawym dolnym roku strony znajduje się zakładka „Pomoc” a w niej Tutoriale IBUK Libra : 1) Funkcje platformy IBUK Libra, 2) Rejestracja/logowanie, 3) Osobista półka.

 


strona główna