“Pokolenie X żyje, żeby pracować, generacja Y pracuje, aby żyć, a pokolenie Z pracuje wyłącznie wtedy, gdy zawód jest ciekawy”

W dniu 22 maja 2025 r. w Bibliotece Publicznej w Oleśnicy odbyła się konferencja pt. „Pokolenie X,Y,Z na rynku pracy”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy, a jego adresatami byli uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy w niedługim czasie będą  funkcjonowali na rynku pracy.

Zaproszenie na spotkanie przyjęli:

  • Starosta Powiatu Oleśnickiego -Pani Wioletta Efinowicz,
  • Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu – Pani Małgorzata Iwańska,
  • Dyrektor Oleśnickiej Biblioteki Publicznej – Pani Anna Zasada,
  • Starszy Cechu Rzemiosł Róznych – Pan Henryk Kluska,
  • Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnicy – Pan Waldemar Grzędziak,
  • Dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP – Pani Iwona Wiśniewska-Kocjan,
  • Dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół i placówek powiatu oleśnickiego, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego, nauczyciele, doradcy zawodowi oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych powiatu oleśnickiego.

Jako pierwsza głos zabrała Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy – Pani Renata Marmajewska wprowadzając uczestników w tematykę spotkania. Podkreśliła, że na obecnym rynku pracy dominują trzy pokolenia – X,Y,Z, które w odmienny sposób definiują swoje postawy, priorytety, oczekiwania, a istotą efektywności ich działań zawodowych jest wzajemne zrozumienie.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Starosta Powiatu Oleśnickiego – Pani Wioletta Efinowicz.

Niżej wymienieni prelegenci w swoich wystąpieniach podzielili się swoimi doświadczeniami i omówili współczesne wyzwania i prognozy dotyczące przyszłości zawodowej młodych ludzi.

  •  „Pokolenie XYZ na rynku pracy – charakterystyka pokolenia” – Pani Agnieszka Bera, pracownik naukowy Uniwersytet WSB Merito.
  • „Menedżer XXI wieku”- pan Monika Bekas ekspert z dziedziny ryzyka kredytowego i finansów.
  • „Zarządzanie zespołami międzypokoleniowymi w praktyce”- Pani Jadwiga Gębka dyrektor Collins Aerospace.
  • „Kompetencje oczekiwane przez pracodawcę. Przebieg procesu rekrutacji.”- Pani Aleksandra Kuropka-Nowak specjalistka ds. HR Osadkowski Sp. z o.o.
  • „Nie musisz mieć doświadczenia, żeby mieć kompetencje.”- Pani Karolina Walczak –  Dyrektor HR GKN Driveline Oleśnica.
  • „Jakich błędów unikać przy aplikowaniu o pracę?” – Pani Bogusława Sprenal-Mazur Menadżer HR  Wajnert Meble  Międzybórz.

Ważnym elementem konferencji była prezentacja wyników ankiety „Będę pracownikem na rynku pracy” przygotowanej i przeprowadzonej przez doradczynie metodyczne PCEiK. O jej anonimowe wypełnienie poproszono 250 uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu oleśnickiego. Respondenci odpowiedzieli na pytania związane z oczekiwaniami i postawami wobec pracy zawodowej i współpracowników. Wyniki ankiety pozwoliły lepiej zrozumieć preferencje i wyzwania, przed którymi stanie młode pokolenie wchodzące na rynek pracy.

Podsumowaniem wydarzenia był panel dyskusyjny, podczas którego wszyscy zaproszeni prelegenci zgodnie  podkreślili znaczenie komunikacji interpersonalnej,  potrzeby wzajemnego rozumienia oczekiwań i systemów motywacyjnych przedstawicieli rożnych pokoleń w warunkach pracy zawodowej. Dyskusja stała się nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale także do inspirujących rozmów i wymiany spostrzeżeń.

Pomysłodawczyniami i koordynatorkami konferencji były Panie Anna Kocik i Ryszarda Wiśniewska-Paluch – doradczynie metodyczne w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Pani Renata Marmajewska, dyrektor PCEiK, której zaangażowanie i wsparcie przyczyniły się do sukcesu wydarzenia.

Spotkanie w Oleśnicy to ważny krok w edukacji młodych ludzi, pomagający im zrozumieć mechanizmy rynku i świadomie kształtować swoją przyszłość zawodową.

Dziękujemy wszystkim za udział w konferencji.


strona główna