„ Kolorowy Potwór. Emocje w bibliotece – kolejne spotkania”

Biblioteka Pedagogiczna w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury zgłosiła się do konkursu  pod hasłem: „Kolorowy Potwór. Emocje w bibliotece”. Pomysłodawcą konkursu jest wydawnictwo #Mamania. Jego główną ideą jest zaangażowanie się w działania wspierające edukację emocjonalną dzieci. Poznanie swoich emocji jest bardzo ważne, ponieważ nie można budować właściwych relacji z innymi osobami, jeśli się nie zna stanu emocjonalnego, w jakim się znajdujemy.

Podczas spotkań z dziećmi  rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy rozmaite emocje: strach, miłość, radość czy spokój. Towarzyszył nam w tych działaniach „Kolorowy Potwór” – bohater książek Anny Llenas.

W czasie zajęć czytaliśmy i oglądaliśmy książki. Historie w nich zawarte pozwoliły nam nauczyć się rozpoznawać różne emocje i dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić. Wyszukiwaliśmy ukryte pośród bibliotecznych regałów emocje i rozmawialiśmy o nich czy odgadywaliśmy za pomocą kalamburów. Uczniowie rozwiązywali zadania z Kolorowym Potworem na kartach pracy oraz przedstawiali swoje uczucia za pomocą różnych technik plastycznych, m.in. rysunku czy rzeźby.

W tym miesiącu towarzyszyły nam „Strach” i „Złość”. Na spotkaniach rozmawialiśmy skąd się biorą te emocje, czy to dobrze, że je czujemy i co z tym zrobić. Dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w  zabawie w kalambury, podczas której pokazywały różne potwory i strachy. Podczas warsztatów z rysunku uczestnicy przedstawiali swoje wyobrażenie złości i strachu w postaci potwora, wykorzystując farby lub kredki. Na warsztatach ceramicznych dzieci najpierw wykonały na papierze projekty emocji, a następnie korzystając z masy ceramicznej przygotowywały przestrzenne prace na omawiany temat. Potworki zostały wypalone i pomalowane szkliwami. Razem z rysunkami tworzą teraz „Galerię  strachów” w bibliotece.

Będziemy się spotykać jeszcze z innymi emocjami.


strona główna