Finałowy etap VII Powiatowego Konkursu Wiedzy Religijnej

W poniedziałek 6 maja 2024 r. na terenie parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy odbył się finałowy etap VII Powiatowego Konkursu Wiedzy Religijnej. W tym roku uczestnicy musieli wykazać się znajomością sakramentów oraz znać szczegółowo Ewangelię wg św. Łukasza. Pomysłodawcami konkursu byli nauczyciele oleśnickich szkół: Joanna Stefańczyk (SP 4) i Grzegorz Bińczak (SP nr 4 i SPGO). Za organizację odpowiadało Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy oraz Parafia NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.  

Do etapu finałowego przystąpiło tym razem pięć szkół z naszego powiatu. Z każdej szkoły zostali wytypowani po pierwszym etapie trzej najlepsi uczniowie, którzy w etapie finałowym tworzyli drużynę. Nowoczesna formuła konkursu oparta o grę terenową przypadła młodzieży do gustu. Na terenie wokół kościoła zostały umieszczone kody QR. Na podstawie mapy z zaznaczonymi miejscami, gdzie znajdują się ukryte kody, każda grupa szukała w zaznaczonych punktach kodów QR, pod którymi były zakodowane zadania konkursowe. Należało pisemnie odpowiedzieć na 16 pytań dotyczących sakramentów świętych.

O zwycięstwie decydowały poprawne odpowiedzi oraz czas przybycia drużyny na metę. Uczestnicy musieli więc dokładnie zaplanować strategię, podzielić się obowiązkami, zadbać o sprawną komunikację.

Rywalizacja była bardzo zacięta, niech choćby świadczy o tym fakt, że trzy drużyny zdobyły w tej części tyle samo punktów i to właśnie o kolejności decydował czas przybycia na metę. Konkurencję wygrała Szkoła Podstawowa nr 8, dzięki pierwszemu miejscu na mecie.

Po zakończeniu zmagań uczestnicy przystąpili do drugiej części konkursu, która polegała na rozwiązaniu interaktywnego testu dotyczącego Ewangelii wg św. Łukasza w aplikacji Kahoot, tę część wygrała Szkoła Podstawowa w Sokołowicach – udzielili najwięcej poprawnych odpowiedzi i zrobili to najszybciej.

Podsumowanie dwóch części konkursu wyłoniło zwycięzców:

  • I miejsce zajęła ekipa Szkoły Podstawowej w Sokołowicach,
  • II – Szkoła Podstawowa nr 8 im. Noblistów Polskich w Oleśnicy,
  • III – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Romana Podoskiego w Oleśnicy.

Wszystkie drużyny przyjęły podziękowania i gratulacje od Dyrektor PCEiK Renaty Marmajewskiej. Laureaci spotkają się jeszcze raz na uroczystej gali organizowanej przez PCEiK, która odbędzie się 4 czerwca 2024 r. w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Oleśnicy o godz. 10.00.


strona główna