Wykład – Cyberbezpieczeństwo w sieci

28 lutego  br. w oleśnickiej  Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja, odbył się kolejny  wykład zorganizowany w ramach projektu edukacyjnego „Nieznajomość prawa szkodzi”. Projekt realizowany jest przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury a jego koordynatorem jest doradca metodyczny ds. kształcenia zawodowego Pani Anna Kocik. W wykładzie pt. ”Cyberbezpieczeństwo w sieci” uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele powiatu oleśnickiego.
Celem wykładu było kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw w zakresie zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni. Prowadząca wykład, Pani  Monika Auguścik menedżerka ds. wsparcia transformacji w Departamencie Rozwój Transformacji BNP Paribas Bank Polska S.A.O/Wrocław, w sposób bardzo przystępny przekazała młodzieży wskazówki co zrobić, aby nie paść ofiarą zjawiska tzw. catfishingu czyli kradzieży tożsamości oraz jak zachować się w sytuacji kiedy padniemy ofiarą cyberprzemocy. Wiele emocji wzbudziły wśród uczniów przytoczone przez prowadzącą przykłady wyłudzeń w stosunku do klientów banku, z którymi na co dzień spotyka się w swojej pracy.

W dobie rozwoju technologii informatycznych, funkcjonowania mediów społecznościowych dla wielu z nas życie prywatne przeniosło się do sieci. Ważne aby cyfrową tożsamość oraz cyfrową reputację kształtować świadomie i odpowiedzialnie, aby chronić swoją prywatność i nie narażać się na cyberprzemoc.

Wiele uwagi prowadząca poświęciła tematowi bezpieczeństwa urządzeń mobilnych bez których nie wyobrażamy sobie życia. Posumowaniem wykładu był quiz  z nagrodami zorganizowany przez Panią prowadzącą.

Po tak dużej dawce wiedzy z zakresu cyberprzemocy, z pewnością nasi uczniowie będą świadomie i bezpiecznie funkcjonować w wirtualnym świecie i w sposób odpowiedzialny  korzystać z technologii informatycznych.


strona główna