Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

1 października włączyliśmy się w świętowanie Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Święto ma już  kilkunastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.  Z tej okazji w wielu bibliotekach, szkołach oraz innych miejscach  organizowane jest  wspólne, głośne czytanie. 

Czytają aktorzy, pisarze, celebryci, bibliotekarze, nauczyciele, uczniowie. Dzisiaj czytamy      i MY!

Z racji tego, że  4 października obchodzimy Dzień Zwierząt w tym roku nasze spotkanie przebiegało pod hasłem: „Chrońmy zwierzęta”.

Z tej okazji spotkaliśmy się w Bibliotece Pedagogicznej   Powiatowego Centrum Edukacji        i Kultury w Oleśnicy wraz z uczniami klasy VI „b” Szkoły Podstawowej im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy.

Na spotkaniu obecne były: kierownik Biblioteki pani Jadwiga Maszorek, nauczyciel-bibliotekarz SP 1 – pani Lucyna Sutuła.   Ideę tego przedsięwzięcia przybliżyła zebranym pani Grażyna Hrebeniuk.

Podczas spotkania młodzież czytała wybrane przez siebie fragmenty książek o zwierzętach     m. in.: Erin Hunter „Ucieczka w dzicz”,  Jacka Londona „Biały kieł”,  Erica Knighta „Lassie wróć”,  Henryka Sienkiewicza: „W pustyni i w puszczy”.

Natomiast pani Grażyna Hrebeniuk – nauczyciel-bibliotekarz  przytoczyła zebranym najważniejsze punkty Światowej Deklaracji Praw Zwierząt, które były wstępem                 do dyskusji o zwierzętach.

Dalszą część spotkania stanowiła wspólna zabawa, tzw. „burza mózgów” – podczas której uczniowie w grupach wypisywali na planszach skojarzenia związane z ochroną zwierząt – próbując odpowiedzieć na pytania: Czy wykorzystanie zwierząt w eksperymentach naukowych jest konieczne? Z czym wiąże się posiadanie zwierzęcia? Jaki jest wpływ uprzemysłowienia na naturalne środowisko zwierząt. Podczas tego zadania młodzież wykazała się dużą kreatywnością.

Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość obejrzenia wystaw: „Nowele polskie” – znajdującej się w Czytelni biblioteki oraz „Tajemnice świata minerałów” – wyeksponowanej w Galerii 56 – o której z pasją opowiadał kolekcjoner  – pan Janusz Talaga.  

Na koniec spotkania nasi goście mogli skorzystać z akcji bookcrossingowej – drugie życie książki „Książka biblioteczna do domu”.

Całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że akcja Głośnego Czytania zawsze będzie w polu zainteresowania młodego czytelnika.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są w Galerii 2019/20120.


strona główna