Relacja z VIII Narodowego Czytania

MY TEŻ CZYTALIŚMY!

Spotkanie z okazji  Narodowego Czytania Biblioteka Pedagogiczna przy Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy realizowała we współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym  im. ks. Jana Twardowskiego.

Wydarzenie to miało miejsce 9 września  w auli PCEiK…

Tegorocznej edycji akcji patronowało hasło: „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”. Było to osiem polskich nowel wybranych przez Parę Prezydencką:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) –          

    Bruno Schulz

  1. Orka– Władysław Stanisław Reymont
  2. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  3. Sachem– Henryk Sienkiewicz
  4. Sawa(z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

Prezydent RP Andrzej Duda napisał w liście:

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu         z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem   i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”

 

Wybrane nowele czytali: burmistrz – Jan Bronś, Sekretarz Powiatu Oleśnickiego –          Piotr Kwaśny, Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu w Starostwie Oleśnickim – Małgorzata Iwańska, dyrektor Oleśnickiej Biblioteki Publicznej – Anna Zasada, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy – Magdalena Żerebecka, wicedyrektor PCEiK – Małgorzata Kozłowska, kierownik Biblioteki Pedagogicznej            w Oleśnicy –  Jadwiga Maszorek, dyrektor II LO w Oleśnicy – Jolanta Kwaśniewska, nauczyciele II LO – Wanda Chirowska, Marta Wójcik, Adam Wójcik, jak również przedstawiciele grona uczniowskiego liceum.

Dodatkowym elementem podkreślającym nastrój wydarzenia była wystawa poświęcona autorom tekstów  Narodowego Czytania.

Wszyscy miło spędzili czas przy książkach. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku też będziemy mogli w ten sposób rozkoszować się twórczością kolejnego polskiego pisarza.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława oraz „Quo vadis”          Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele”       Stanisława Wyspiańskiego. W ubiegłym roku lekturą Narodowego Czytania było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a ponadto, Para Prezydencka proponowała do czytania przez cały rok  44 teksty „Antologii Niepodległości”.

 

 

Zdjęcia z uroczystości dostępne są w Galerii 2019/2020

 


strona główna