Żołnierze podziemia antykomunistycznego na Dolnym Śląsku

28 lutego 2017 r. w Galerii 56  przy ul. Wojska Polskiego 56 została otwarta wystawa: Żołnierze  podziemia antykomunistycznego na Dolnym Śląsku 1942 – 1956 przygotowana przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy.

Ekspozycja propaguje wiedzę na temat  walki Polaków o wolność na terenie dzisiejszego powiatu oleśnickiego i w jego najbliższych okolicach.

Jest ona efektem projektu edukacyjno – regionalnego, w który zaangażowali się nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z  powiatu oleśnickiego (SP 2, SP 4, SP 7 w Oleśnicy, Gimnazjum nr 2 w Oleśnicy, Gimnazjum w Bierutowie, LO w Sycowie i ZSP w Sycowie).

Zespoły projektowe podjęły  się  zadania poznania,  opracowania  i zaprezentowania jednej, wybranej sylwetki żołnierza niezłomnego działającego w najbliższym regionie.

Przedstawione zostały postacie: Anatola Sawickiego, Józefa Młynarza, Ludwika Marszałka, Helenki Motykówny, Jerzego Woźniaka, Józefa Rabiegi i Władysława Urbana.

W otwarciu wystawy wziął udział Krzysztof Sycianko, prezes oleśnickiego obwodu Światowego Związku Żołnierzy AK.

 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 marca 2017 r. w godzinach otwarcia Galerii 56. Grupy uczniowskie pod opieką nauczycieli (po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym w sekretariacie PCEiK ) mogą skorzystać również  z prelekcji nt. działalności AK w najbliższym regionie. Zapraszamy.


strona główna