I Powiatowy Festiwal Sztuki

W ramach I Powiatowego Festiwalu Sztuki organizowanego przez PCEiK, który nosi tytuł „Bądź STwórcą”, a tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Puls przyrody i koloru”, odbył się konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z całego powiatu – ” Czy fantastyczny kwiat może być żarłoczny?”. Organizatorzy z satysfakcją odnotowali fakt dużego zainteresowania tematem konkursu, gdyż nadesłano 230 prac, a jury pod przewodnictwem dziekana Malarstwa i Rzeźby z ASP we Wrocławiu prof. nadzw. Wojciecha Pukocz wyróżniło i nagrodziło najlepsze prace.


Wystawa pokonkursowa i uroczyste wręczenie nagród odbyło się właśnie na Placu Zwycięstwa
w sobotę 25 kwietnia o godz.14.00 w trakcie II etapu działań Festiwalu Sztuki -działań plastycznych, warsztatowych, trochę happeningowych oraz malarskiego street artu pt. ” Przyjdź
i zostaw swój kolor”, na które zaproszeni zostali laureaci konkursu – dzieci najmłodsze oraz te trochę starsze wraz z rodzicami. Słoneczna pogoda dopisała i wystawa (pierwszy raz w takim miejscu) cieszyła się dużą oglądalnością już od samego rana.
Tego dnia Plac Zwycięstwa zamienił się w kolorowe i gwarne miejsce z artystycznymi, tematycznymi stoiskami.
Powstawały barwne obrazy na wielkich płytach wspólnie malowane przez dzieci z rodzicami, kolaże iskrzące się metalizowanymi wycinankami na mniejszych płytach, pokrywano farbami plastry drewna motywami kwiatowymi. Najwięcej zabawy z kolorem umożliwiła piłeczka tenisowa, którą uczestnicy po namoczeniu w farbie odbijali na białych brystolach (powstawały prace w stylu Jacksona Pollocka) i tzw. malarstwo gestu, uprawiane było na powieszonym praniu.
Na stoisku kiermaszowym można było kupić prace ceramiczne i malarskie, dekorowane decoupagem (wykonane przez uczestników pracowni działających w PCEiK). Kolejki ustawiały się do malowania twarzy, a przy stolikach, na białych koszulkach, malowano farbami do tkanin. Kwiatowa brama zapraszała do wykonywania w niej zdjęć, nie tylko „selfie”, ponieważ zaproszonych dwoje fotografów wykonywało zdjęcia dokumentujące, jak również zdjęcia portretowe w kolorowej bramie. Nad poziomem merytorycznym czuwały inicjatorki i koordynatorki wydarzeń festiwalu – mgr sztuki Kamilla Kasprzak i mgr sztuki Marzena Klimowicz. W działaniach na placu z dużym zaangażowaniem wspierały organizatorów wolontariuszki z oleśnickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Prace wykonane w trakcie działań „Przyjdź i zostaw swój kolor” będą wystawione w Galerii 56 i w trakcie uroczystości jubileuszowych PCEIK, organizowanych na dziedzińcu Zamku Książąt Oleśnickich 18 czerwca 2015 r.


strona główna