V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Filmie „Twórczość filmowa Andrzeja Wajdy”

27 marca 2015 roku w Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury odbył się V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Filmie. W tym roku konkurs popularyzował wiedzę o twórczości Andrzeja Wajdy. W trakcie zawodów uczestnicy mogli sprawdzić się nie tylko w zakresie posiadanych wiadomości na temat dokonań tego wybitnego reżysera, ale przede wszystkim wykazać się praktycznymi umiejętnościami analizy i interpretacji dzieła filmowego. Celem wiodącym konkursu jest propagowanie świadomego odbioru, uwzględniającego specyfikę „języka filmu” oraz jego wizualnych jakości.


Konkurs składał się z II etapów. Podczas etapu pierwszego uczestnicy zawodów odpowiadali na zadania testowe, odpowiednio zilustrowane atrakcyjnym materiałem audiowizualnym. Trzy zespoły , które najlepiej poradziły sobie z tymi zadaniami, przechodziły do etapu drugiego, stanowiącego finał konkursu. W II części – dużo trudniejszej, uczestnicy musieli przygotować interpretację filmowego fragmentu oraz funkcjonalną analizę zastosowanych w nim środków . Ponieważ konkurs był związany z postacią Andrzeja Wajdy, uczniowie zajmowali się fragmentami z filmów „Popiół i diament”, „Wszystko na sprzedaż”, „Tatarak”. W tym roku, biorąc pod uwagę bardzo dobre przygotowanie uczniów do konkursu – co potwierdziły również wyniki części testowej (zespół, który zwyciężył, otrzymał 41 p na 45 możliwych!) – jury nagrodziło 3 zespoły, które rywalizowały w finale:
I miejsce zdobyły Ewelina Ostrowicz i Anna Seniuk z ZSP w Oleśnicy; opiekun p. Urszula Jasińska
II miejsce – Hubert Grzesiak i Mateusz Marcinkowski z ZSP w Oleśnicy; opiekun p. Urszula Jasińska
III miejsce – Albert Domagalski i Marcin Wieloch z ZSP w Sycowie; opiekun p. Danuta Sennik
W konkursie uczestniczyło 8 dwuosobowych zespołów – 2 z Gimnazjum nr1 w Twardogórze, 2 z ZSP w Oleśnicy, 1 z ZSP w Sycowie, 3 z II LO w Oleśnicy.
Konkurs od lat przygotowują i organizują Agnieszka Tekień i Aleksander Radzyniak, nauczyciele I LO w Oleśnicy, i już myślą o kolejnej jego edycji , ufając, że będzie on cieszył się równie dużym zainteresowaniem, jak w tym roku.


strona główna